Lasīšanai nav šķēršļu; Skaļās lasīšanas fināls

Izglītība

Pasaule pieder tiem, kas lasa. - Riks Holands

Kad tikko izskanēja dzidrā skolas zvana skaņas, saukdamas skolēnus kāpt kārtējā zinību kalnā, 30 Latvijas labākie un centīgākie lasītāji sāka gatavoties Latvijas skaļās lasīšanas Nacionālajam finālam, kas nu jau notika 24. septembrī Rīgā, Gaismas pilī.

Starp tiem bija arī Augšdaugavas novada Sventes vidusskolas Skaļās lasīšanas pusfināla uzvarētājs Arnis Gasūns, kurš, piedaloties 2022. gada 27. aprīlī Ilūkstes Kultūras un mākslas centrā Skaļās lasīšanas pusfinālā, ieguva ceļazīmi uz finālu Rīgā.

“Skaļā lasīšana” ir daudzpakāpju sacensības, kas vispirms notiek klasē, tad skolā vai bibliotēkā, reģionā un noslēgumā valsts finālā.

Lasītprieka sacensības LNB kopā ar Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomi, bibliotēkām un skolām visā Latvijā organizē jau kopš 2017. gada, aicinot bērnus iesaistīties aizraujošā programmā.

Ideja par šīs kampaņas rīkošanu ir aizgūta no Nīderlandes, kur šāda veida konkurss norisinās jau 30 gadus, iesaistot katru gadu ap miljonu skolēnu.

Latvijā projekts ir iecerēts, lai pilnveidotu bērnu prasmes izvēlēties piemērotu un interesantu literatūru skaļai lasīšanai, sekmētu interesi par lasīšanu un grāmatām, saliedētu bērnus kopīgām lasīšanas aktivitātēm, kā arī veicinātu lasītprieku.

Finālā 30 reģionālo čempionu vidū bija četrpadsmit zēni un sešpadsmit meitenes. Literatūras izvēle savam lasījumam bija ļoti daudzveidīga, sākot no klasikas darbiem, piemēram, Astrida Lindgrēne “Brālītis un Karlsons, kas dzīvo uz jumta”, Luiss Kerols “Alises piedzīvojumi Brīnumzemē”, Žils Verns ”Mazais kapteinis”, Antuāns de Sent Ekziperī “Mazais princis”, Imants Ziedonis “Krāsainās pasakas”, līdz visur pasaulē iemīļotām grāmatām – Džoanna K. Roulinga “Harijs Poters un Filozofu akmens”, Žaks Frīns “Skolotājs Jāps var visu”, Džefs Kinnijs “Grega dienasgrāmata. 1.grāmata”, Žaklīna Vilsone “Miskastes bērns”, Ulfs Starks “Bēguļi” un citas. Lasīti tiek arī latviešu mūsdienu autoru darbi – Jura Zvirgzdiņa “Rīgas runča Maurīcija piedzīvojumi” un “Konteineru meitenīte Rudīte”, Ievas Samauskas “Eņģelītis”, Dzintara Tilaka “Šausmiņa”, Rutas Skrebeles “Ervīns un bišu vīrs”, Luīzes Pastores “Laimes bērni” un citas.

Arnis Gasūns par lasīšanu saka tā: ,,Lasot grāmatas, es vienmēr gūstu ko jaunu un interesantu. Man ir iespēja kopā ar varoņiem dzīvot viņu notikumos. Es vairāk uzzinu par autoru.
Pēc katras grāmatas izlasīšanas, es kļūstu gudrāks.”

Par savu izvēlēto grāmatu Arnis klausītājiem teica: “Visvairāk man patīk franču rakstnieka un lidotāja Antuāna de Sent-Ekziperī grāmata "Mazais princis".

Grāmatu Sent-Ekziperī ir ilustrējis pats, un veltījis to savam draugam. "Mazais princis" ir stāsts par to, kā lidmašīnas pilots, kurš, ciešot avārijā, nosēžas tuksnesī un tur satiek mazu zēnu, kas uz Zemi atlaidies no neliela asteroīda. Es visiem iesaku izlasīt šo grāmatu.”

Lasīšanai nav šķēršļu, kā apliecināja reģionālie čempioni savās vizītkartēs. Ar visiem finālistu vēstījumiem varējām iepazīties, klausoties lasītājus un vērojot no zāles viņu teikto uz lielā skatuves ekrāna. Izteikumos, ar kuriem lieliskie lasītāji pieteica sevi finālā, pārliecinoši izpaužas lasīšanas aktualitāte un nozīmība viņu dzīvē: “Vislabākais veids, kā pavadīt brīvo laiku, ir lasīt grāmatas!”, “Atverot grāmatu, sākas piedzīvojums, kas attīsta iztēli un bagātina cilvēku”, “Grāmatu lasīšana ir kā iziešana caur burvju durvīm un nokļūšana citā, nezināmā pasaulē. Es kļūstu par vērotāju. Dažreiz tas ir jautri un smieklīgi, dažreiz skumji vai pat baisi, bet vienmēr aizraujoši un liek man domāt un salīdzināt, ko es darītu, kā rīkotos šajā situācijā”, “Mēs ejam skolā, lai gūtu jaunas zināšanas. Es domāju, ka ar skolā iegūtām zināšanām nebūs pietiekami. Lai būtu sekmīgs, nepieciešams mācīties pastāvīgi. Arī cilvēka iekšējā pasaule prasa sevi pilnveidot. Grāmatu lasīšana ir veids, kā to sasniegt”, Es lasu grāmatas, kur attēloti reāli dzīves notikumi, jo tad es varu iejusties galveno varoņu lomā”, “Kopā ar grāmatu es vairāk redzu, jūtu, piedzīvoju un sapņoju”, "Būdams īsts šodienas puika, kas ierauts jauno tehnoloģiju pasaulē, mācos atrast laiku draudzībai arī ar grāmatu. Grāmata manā somā ir gan dodoties ceļojumā, gan uz treniņnometni, un vēl nekad tā mani nav pievīlusi. Grāmatai nekad nepazūd tīkla pārklājums, nebeidzas zona vai baterija. Tā darbojas vienmēr, atliek vien atvērt… '', vēl kāds no zēniem izsakās tā: “Pirmās lasīju pasaku grāmatas, un vecmamma labprāt klausījās, kā es skaļi lasu. Šajā vasarā lasīju jaunākās “Bērnu žūrijas” grāmatas, bet lasītprieks radās tad, kad laiku pa laikam mājās atslēdza datoru. Ar dažām tā aizrāvos, ka vēlējos turpinājumu”.

Bērnu uzstāšanos vērtēja kompetenta žūrija – dzejniece Ērika Bērziņa, jauniešu medijpratības trenere Ella Hermansone, auto žurnālists Pauls Timrots, literārā aģente Santa Raciņa no Apgāda Zvaigzne ABC un LNB Attīstības departamenta direktore Katrīna Kukaine.

Klātienē lasītājus atbalstīja līdzjutēji - klases biedri, bet video tiešraidi LNB mājaslapā (www.lnb.lv) varēja vērot neierobežots interesentu skaits, kā arī ieraksts ir pieejams arī pašlaik, pēc pasākuma norises.

Patiesi jaunie lasītāji bija entuziasma pilni un iemācījās lasīt tā, lai klausītājiem un skatītājiem tas būtu aizraujoši un interesanti klausīties. Tas tiešam bija fantastisks pasākums!

Sacensību mērķis tika sasniegts – tika veicināts lasītprieks un pozitīvas emocijas.

Nedaudz noguruši , taču laimīgi un priecīgi par dāvanu kartēm grāmatu iegādei un citiem pārsteigumiem, bērni devās mājup pārliecināti, ka visi, kuri lasa grāmatas, ir ieguvēji, jo, lasot grāmatas, cilvēki kļūst bagātāki ar zināšanām, attīsta loģisko domāšanu, uzlabojas atmiņa, ir iespēja neklātienē pabūt citās valstīs un satikties ar dažādiem cilvēkiem.

Grāmata ir dāvana, kuru var atvērt atkal un atkal. - Garisons Keilors

Inese Ivdra, Sventes vidusskolas bibliotekāre

Miķeldiena Ilūkstes PII “Zvaniņš”