Laimes dienā atklāta jaunā Naujenes bibliotēkas ēka

AKTUĀLI

20. martā, ko visā pasaulē atzīmē kā Laimes dienu, durvis vēra jaunā Naujenes bibliotēkas ēka, kas turpmāk kļūs par informācijas, izglītības, kultūras, sabiedriskās saskarsmes un mūžizglītības centru Naujenes pagasta un Augšdaugavas novada iedzīvotājiem.

Iespēju pārcelties uz plašākām telpām bibliotēka gaidīja gadiem ilgi un beidzot šis sapnis piepildījies. Kādreizējais Kraujas ciemata kultūras nams, kas nesenā pagātnē kalpoja kā bērnu un jauniešu centrs, nu ir pārtapis par modernāko bibliotēku novadā, kas tagad sevi pozicionē kā parka bibliotēku un plāno vairāk pievērsties vides problēmām un zaļai domāšanai, piedāvājot apmeklētajiem atbilstošus pasākumus. Bibliotēkai tagad ir arī savs jauns logo, kurā atainota grāmata, zaļā dzīvesveida simbols – koks un Daugavas loki.

“Latviešiem ir sakāmvārds – kas pats strādā, tam laime palīdz. Lai mēs šodien varētu atrasties šajā modernajā ēkā, bija vajadzīga gan laime un veiksme, gan milzīgs darbs,” uzrunājot svētku dalībniekus, uzsvēra bibliotēkas vadītāja Diāna Čiževska.

Īstenojot pašvaldības investīciju projektu, vecā ēka ir pārbūvēta, izveidojot telpas bibliotēkas vajadzībām un dažādu pasākumu rīkošanai. Iekštelpās uzbūvēts balkons, nomainīti logi un durvis, iekārtotas visas nepieciešamās komunikācijas, videonovērošana, signalizācija un iegādātas jaunas mēbeles. Bibliotēka ir pieejama arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

“Tas bija garš ceļš, kas ir sekmīgi noslēdzies. Tagad bibliotēkas apmeklētājiem ir pieejamas jaunas, gaišas telpas. Lietotāju apkalpošanas nodaļā piedāvājam grāmatas, e-pakalpojumus, datorus, internetu, datu bāzes. Bērnu zonā aicinām bērnus lietderīgi pavadīt laiku, lasot grāmatas, piedaloties lasīšanas veicināšanas pasākumos, spēlējot galda spēles. Uz balkona īpaša vieta ir studentiem, kuri var izmantot savu nozaru literatūru. Radošajās telpās tiks organizētas meistardarbnīcas, kurās varēs iegūt jaunas prasmes un iemaņas. Īpašs prieks mums ir par āra terasi, kur vasarā varēsim rīkot dažādas āra aktivitātes,” stāsta bibliotēkas vadītāja.    

Pašvaldībai šis projekts bija liela uzdrošināšanās. Augšdaugavas novada domes priekšsēdētājs Arvīds Kucins atzīst, ka lēmums par tā īstenošanu pieņemts pirms pieciem gadiem un pa šo laiku nācies piedzīvot dažādas peripētijas, tostarp pandēmiju, taču neesot labuma bez ļaunuma, jo tieši

tieši iespēja piesaistīt finansējumu Covid-19 seku mazināšanai palīdzēja ieceri īstenot. “Pērn objektam bija sadārdzinājums, nācās visu izvērtēt, piemēram, terasei nav jumta un margu, bet tas paliks uz nākotni. Tomēr rezultāts ir, un to novērtēs apmeklētāji. Prieks, ka ēka neaizgāja postā, atliek to piepildīt ar saturu, bet darbinieki ieliek iekšā visu savu dvēseli, lai te viss notiktu,” teica A. Kucins.

Kopumā projekts izmaksāja gandrīz 400 tūkstošus eiro. Būvdarbus veica SIA “Vanpro”. Gan projektētāji, gan būvnieki darbu laikā saskārušies ar dažādām grūtībām, kas tika risinātas, meklējot kompromisus. Bibliotēkas projektētājai, SIA “Elko arhitektūra” arhitektei Sandrai Makstniecei šis ir pirmais bibliotēkas projekts, jo iepriekš projektējusi bērnudārzus, skolas un administratīvās ēkas, taču viņa atzīst, ka kopīgiem spēkiem izdevies panākt iecerēto rezultātu un mājīguma sajūtu ēkā. “Bibliotēkas atklāšana ir liels notikums, bet bibliotēkas atklāšana jaunā ēkā ir milzīgs notikums visā Latvijā,” teica arhitekte un dāvāja bibliotēkai grāmatu “Atslēgas. Gadsimta vēstures atradumi”, kurā apkopoti Mārtiņa Ķibilda TV dokumentālajā raidījumā “Atslēgas. Gadsimta Latvijas vēstures atradumi” apskatītie 50 nozīmīgākie Latvijas vēstures notikumi simt gados. 

Naujenes pagasta pārvaldes vadītāja Ināra Miglāne atzīst, ka piecu gadu projekts bijis sarežģīts, trūka finansējuma, taču ar pašvaldības atbalstu izdevies rast risinājumu. “Pārbūves process nebija viegls, bet tas bija interesants laiks, bija gan ideju rosināšana, gan asa domu apmaiņa, bet spējām rast kompromisus. Un šodien mums ir viens no skaistākajiem objektiem mūsu pagastā.”

Kultūras pārvaldes vadītāja Ināra Mukāne pauda prieku, ka Naujenes bibliotēka kļūs par vienu no tām vietām, kur ieliktas tehnoloģijas, dizains, izdoma, radošums un varēs ar lepnumu vest novada viesus un piesaistīt lasītājus no visa novada.  

Kolēģus bibliotēkas atklāšanā sveica gan novada pagastu, gan kaimiņu pašvaldību bibliotekāri un izglītības iestāžu pārstāvji. Viesus ar muzikālu priekšnesumu sveica mūziķe Lidija Breska. Savukārt Raiņa mājas Berķenelē radošā komanda pasākuma viesiem piedāvāja izgatavot katram savu laimes pogu par piemiņu no šīs nozīmīgās dienas. 

Jau atklāšanas reizē bibliotēkā varēja baudīt mākslinieces Silvas Linartes darbu izstādi, kas izveidota sadarbībā ar Daugavpils Marka Rotko mākslas centru un būs aplūkojama līdz pat maija beigām. Visas nedēļas garumā varēs apmeklēt dažādas interesantas lekcijas - par sikspārņiem Latvijā, par vēsturi cilvēku dzīvesstāstos un vides saglabāšanu, kā arī tikties ar dzejnieku un mūziķi Guntaru Raču. 

Teksts, foto: Inese Minova

Skrudalienas pagastā noritējis sporta pasākums jauniešiem “Tik dažāds volejbols”