Kļūst par uzņēmēju, attīstot vectēva nodarbi

AKTUĀLI

Egils Govilovskis no Naujenes pagasta ir 18 gadus vecs puisis, kas aug daudzbērnu ģimenē un jau kopš 14 gadu vecuma nodarbojas ar kokapstrādi piemājas garāžā. Patlaban jaunais meistars Saules skolā apgūst kokapstrādes dizainu. Egils jau esot apguvis solu, galdu un krēslu izgatavošanu.

Taču pie sasniegtā jaunais uzņēmējs nevēlas apstāties un ar novada domes atbalstu plāno iegādāties mehānisko frēzi, lai veidotu dažādu mēbeļu komplektus, kaķu mājas, bērnu mēbeles, konstruktorus bērniem, leļļu mājas, mēbeles dzīvniekiem un plauktus. Produkciju viņš plāno piegādāt caur interneta platformām. Vietējie lielveikali un uzņēmumi jau izteikuši vēlmi uzsākt sadarbību ar Egilu. Jaunais meistars savam projektam “Galdniecības darbnīcas darbības paplašināšana” no novada domes saņems gandrīz 4000 eiro.

Tā izskatās nelielā darbnīca, kurā notiek saimnieciskā un radošā darbība

Ierodoties pie Egila mājās, kur arī atrodas viņa garāža – darbnīca, konstatējām, ka neesam pirmie, kas intervē jauno meistaru. Viņa mamma stāsta, ka tajā pat dienā vēl gaidīti ciemos pārstāvji no radio, savukārt iepriekš jau bija viesojušies televīzijas un avīžu pārstāvji, lai nointervētu Egilu.

Iespējams, kokapstrāde Egilam ir jau gēnos, kas mantoti no paaudzes paaudzē, jo arī Egila vectēvs bija saistīts ar šo jomu: “Mans vectēvs bija galdnieks. Man bija prieks skatīties, kā viņš no parasta koka gabala veido neparastus, sarežģītus darbus. Arī man gribējās veidot kaut ko ar savām rokām, tā arī sāku darboties.” Vectēvs bija daudz ko mācījis un rādījis, ar laiku nāca arī pieredze. Pēc viņa nāves palika dažādi instrumenti un iekārtas, kuras nevienam īsti nebija vajadzīgas, bet Egils nolēma tās paturēt sev. Soli pa solim, sākot no 14 gadu vecuma, tika apgūti dažādi instrumenti. Sākumā tika darināti koka priekšmeti mājai – krēsli, puķu podi. Tagad Egils jau darbojas ar finieri.

Egila Govilovska veidotie soli Vecsalienas muižas pils parkā

Lielākais pieprasījums ir pēc dažādiem soliem un galdiem. Saules skolā Egils apgūst kokapstrādes dizainu, kur var vairāk iemācīties veidot smalkus darbus, izmantojot kaltiņu. Studijas Saules skolā ilgst četrus gadus, divus kursus Egils jau pabeidzis. Puisis arī cer, ka skolā viņam iemācīs darboties ar CNC iekārtu, kas tiks iegādāta par Daugavpils novada Grantu konkursā iegūto finansējumu. Darbojoties ar šo iekārtu, kas paver plašas iespējas, ir jāapgūst dažādas programmas, un vairāk jāmodelē pašā datorā. Galu galā ar moderno frēzi iespējams ražot daudz sarežģītākus priekšmetus, piemēram, bērnu mēbeles, galdus un krēslus, un kopumā iespējas ražot ir ļoti plašas, galvenais ir izdomāt pašu ideju realizācijai. Ļoti daudz ideju varot atrast internetā, taču Egilam patīk modelēt arī pašam – jāuzzīmē rasējumi, tad jāsagatavo šabloni. Lielākoties Egila mēbeles tiek krāsotas, jo daudzas no tām ir domātas lietošanai ārā. Kopumā mēbeles tiek gatavotas atbilstoši pasūtītāja vēlmēm.

Daugavpils novada Grantu konkursā Egils piedalās jau otro reizi. Pērn vairāk nekā desmit kandidātu konkurencē Egilam pietrūka tikai dažu punktu, lai iegūtu līdzfinansējumu savam projektam. Gada laikā nedaudz mainījās arī pieteikuma ideja, un puisis nolēma piedalīties konkursā atkārtoti. Ja iepriekš tika prasīti vienkāršāki darbarīki, piemēram, zāģi, tad šoreiz viņš jau esot nobriedis iegādāties sarežģītāku iekārtu, jau minēto CNC frēzi. Egils demonstrē arī citus viņa arsenālā esošos instrumentus – leņķa zāģi, ēveli, figūrzāģi, slīpmašīnu.

Darba procesā

“Kad man pasūta kādu izstrādājumu, kuru es nebiju veicis iepriekš, bieži vien skatos arī kādus video, gatavojos, lasu instrukcijas un tikai tad veidoju. Ziemā, kad ir vairāk laika, apgūstu arī jaunus projektus, piemēram, veidoju suņu būdu.”

Egila Govilovska Grantu konkursa pieteikumā pašvaldības līdzfinansējuma saņemšanai tika iekļautas arī citas iekārtas, kuras būs nepieciešamas viņa kokapstrādes uzņēmējdarbības atbalstīšanai – biezumēvele, putekļu sūcējs, sildītāji, arī pašas darbnīcas siltināšana.

Klientu meklēšanai un savas produkcijas reklāmai Facebook sociālajā tīklā jaunietim tika izveidota lapa, kurā tiek izvietoti viņa veidotie darbi. Tāpat viņš liek sludinājumus internetā, bet plāno izveidot savu mājaslapu. Nākotnē savu produkciju Egils plāno izplatīt un pārdot visā Latvijā.

Pārsvarā klienti patlaban ir no Latgales reģiona. Tie ir gan vietējie novadnieki, gan kaimiņu novadu iedzīvotāji - no Rēzeknes un Krāslavas apkārtnes. Populārākais produkts līdz šim ir sols divām personām ar galdiņu pa vidu.

Jaunā uzņēmēja darinātās mēbeles priecē arī mūsu novada iedzīvotājus un viesus. 2020. gada oktobrī Vecsalienas muižas pils parkā iepretim Vecsalienas pilij tika uzstādīti Egila darinātie soli. Triju solu izgatavošanai bija nepieciešamas trīs nedēļas darba.

Egils stāsta, ka viņam kā saimnieciskās darbības veicējam jau patlaban notiek sadarbība ar dažām firmām, bet nākotnē viņš cer realizēt produkciju arī pie lieliem tirgotājiem. Ar grāmatvedību, pārdošanu, klientu meklēšanu jaunietim palīdz visi ģimenes locekļi.

Iegādājoties CNC frēzi, Egils nākotnē ir ieplānojis ražot “augošās” bērnu mēbeles, kuras tiek transformētas atbilstoši bērna vecumam, galdus un citus sarežģītākus priekšmetus. Turpmāk, ja pieprasījums pēc mēbelēm augs, uzņēmuma attīstībai visticamāk būs nepieciešami arī papildus darbinieki.

Jaunā uzņēmēja veidotās kaķu mēbeles un plaukts 

Lai palīdzētu attīstīt uzņēmumu, jaunietim notiek sadarbība ar Latvijas investīciju un attīstības aģentūru. Mērķis – iziet eksporta tirgū. Aģentūrā notiek individuālās konsultācijas, kas palīdz iet pareizajā virzienā. Nākotnē būs iespējams arī saņemt papildus grantus.

Kokmateriāli topošiem projektiem tiek iegādāti no vietējiem ražotājiem. Pamatmateriāls, no kura tiek darinātas mēbeles, ir saplāksnis (bērzs), kā arī priede un egle.

Daži Egila projekti tapa arī savai ģimenei, piemēram, šūpoles, soli, kastes, krēsli. Uz koka pagalmā uzmeistarots arī „štābs“ mazajam brālim. Kā atzīst jaunietis, brīvā laika viņam ir samērā maz, jo ir daudz jāstrādā un jāmācās. Pirms tika ieviesti epidemioloģiskie ierobežojumi, Egils bija nodarbojies ar florbolu, kur viņš dažādās sacensībās pārstāvēja Daugavpils novada komandu.

Autors un foto: Dainis Bitiņš

Drīzumā tiks atklāta Slutišķu gravas taka