Karims Ragabs Elvanī – skaļās lasīšanas čempions novadā

Izglītība

21. aprīlī novada kultūras centrā „Vārpa” noritēja Nacionālās Skaļās lasīšanas sacensību Augšdaugavas novada fināls. Tajā piedalījās 8 piekto klašu skolēni no novada izglītības iestādēm, kuri cīnījās par novada čempiona titulu un iespēju pārstāvēt novadu nacionālajā finālā  Rīgā septembrī.

Bērnu sniegumu vērtēja žūrija, kuru ikdienas darbs vai vaļasprieks ir saistīts ar lasīšanu un grāmatām - Daugavpils Teātra aktrise, skatuves runas pedagoģe Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolā Inese Ivulāne-Mežale, profesionālā tulkotāja, lasīšanas entuziaste un grāmatu apskatniece Instagram Inga Gedžūne un Latvijas Radio Ziņu dienesta korespondente Silvija Smagare. Augšdaugavas novada bibliotēku metodiskā centra vadītāja Marina Baranovska atklāja, ka Ineses Ivulānes-Mežales mīļākā grāmata bērnībā bija Imanta Ziedoņa “Krāsainās pasakas”, Inga Gedžūne ar aizrautību lasīja Jozefa Lādā grāmatu “Mikešs”, bet Silvijai Smagarei patika dažnedažādas pasakas.

Katrs finālists nolasīja fragmentu no savas iemīļotas grāmatas. Skolēniem ir jāprot pastāstīt par grāmatas izvēli un sevi kā lasītāju. Žūrija vērtē, vai ir skaidra dikcija un dabiska intonācija, vai dalībnieks lasa piemērotā tempā un prot emocionāli aizraut klausītājus, arī fragmenta izvēli – vai ir pievērsta uzmanība oriģinalitātei un pabeigtībai. Kopējais uzstāšanās laiks ir aptuveni 3 minūtes, kurās dalībniekam jāmin grāmatas nosaukums, autors, arī ilustrators, kā arī īsumā jāpastāsta, par ko ir izvēlēta grāmata.

Kamēr žūrija devās apspriesties, Raiņa mājas Berķenelē direktore Inese Bērziņa un speciāliste Eva Bogdāne iesaistīja bērnus un viņu pedagogus rotaļās un aicināja izgatavot par piemiņu no šī pasākuma suvenīru – koka pogu ar paša iededzinātu zīmējumu.

Diplomus par iegūto 4. vietu saņēma Nikola Slotina (Biķernieku pamatskola), Liāna Ruža (Naujenes pamatskola), Darina Lapkovska (Laucesas psk.PĪV Silene), Evelīna Simanoviča (Bebrenes vispārizglītojošā un profesionālā vidsusskola) un Rolans Mačanovskis (Zemgales vidusskola).

Diplomu par 3. vietu ieguva Aleksandra Solima (Naujenes pamatskola), 2. vietu – Vita Zīriņa (Ilūkstes Raiņa vidusskola), bet par novada lasīšanas čempionu kļuva Karims Ragabs Elvanī (Špoģu vidusskola).

Aktrise Inese Ivulāne-Mežale pateicās visiem finālistiem par drosmi uzstāties publikas priekšā un pedagogiem par ieguldīto darbu bērnu sagatavošanā konkursam.

Savas simpātijas balvas pasniedza arī Kultūras pārvaldes vadītāja Ināra Mukāne un pašvaldības Izglītības, kultūras un sporta jautājumu komitejas priekšsēdētājs Jānis Belkovskis. Ināra Mukāne paslavēja bērnus, ka viņi par savu labāko draugu ir izvēlējušies grāmatu, un aicināja aktīvi apmeklēt novada bibliotēkas, kur ir ļoti daudz labu grāmatu. Viņa savu simpātiju balvu pasniedza Aleksandrai Solimai par atraktīvu sniegumu, lasot fragmentu no Astrīdas Lingrēnas grāmatas par Pepiju Garzeķi.  

Jānis Belkovskis pauda prieku par iespēju dzirdēt bērnu sniegumu un aicināja noteikti apmeklēt vienu no greznākajam celtnēm novadā – jauno un moderno Naujenes bibliotēku. Pašvaldības vārdā simpātiju balvu viņš pasniedza Karimam Ragabam Elvanī, vēlot turpināt pašizaugsmi.

Sponsori sagatavojuši katram finālistam gardus pārsteigumus - ceptuve “Svaiga” uzsauca katram finālistam lielu picu, kuru nobaudīt jādodas uz ceptuvi Špoģos, savukārt biškope Gunta Some katram dalībniekam sarūpējusi veselīgu medus salmiņu.

Jāteic, ka pirmo reizi konkursa vēsturē galveno balvu novada finālā ir ieguvusi Špoģu vidusskola. Saņemot čempiona diplomu un ceļazīmi uz finālu Rīgā, Karims Ragabs Elvanī bija ļoti saviļņots un nespēja slēpt prieku. Viņš konkursam bija sagatavojis fragmentu no Hansa Jirgena Feldhauza grāmatas "Patiešām traki!" un apbūra klātesošos ar izteiksmīgu sniegumu, humoru un smaidu.  

Karims atzīst, ka lasīt grāmatas viņam patīk, taču zēnam ir arī citas aizraušanās, piemēram, mūzika. Karims dzied skolas korī, bet Špoģu Mūzikas un mākslas skolā viņš apgūst klavierspēli un domā, ka nākotnē varētu kļūt par mūziķi, taču neizslēdz iespēju arī izvēlēties pavāra profesiju, jo zēnam ļoti patīk rosīties virtuvē un pagatavot kādu saldu našķi, piemēram, maskarpones siera kūku vai skudru pūzni.  

Skolotāja Valentīna Ivanova raksturo Karimu kā pozitīvu, labsirdīgu un vienmēr smaidīgu zēnu ar plašu interešu loku – viņam patīk kulinārija, datorika, viņš apmeklē mūzikas skolu, aktīvi iesaistās dažādos pasākumos un jau sestdien Karims piedalīsies robotikas čempionātā. “Karims ir ļoti atsaucīgs un aktīvs. Lai kā dzīvē būtu, viņš vienmēr smaida. Nav tāda pasākuma, kurā viņš nepiedalītos. Šogad arī skolas talantu konkursā Karims ieguva 1.vietu sava nominācijā, jo visus pārsteidza ar ēdienu gatavošanu,” saka skolotāja.

Špoģu vidusskolas bibliotekāre Ingrīda Kolosovska atzina, ka viņai ir liels prieks strādāt ar Karimu. “Šodien viņam atgādināju skaļi runāt un skaidri izteikt katru vārdu, jo pārējais viņam ir dabas dots – smaids apburošs, tāpēc apbūra visu auditoriju ar savu šarmu.”

Septembrī Karims dosies uz fināla sacensībām Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, kur cīnīsies par valsts lasīšanas čempiona titulu un iespēju uz kļūt par Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu direktoru – iedvesmotāju. Vēlam Karimam Ragabam Elvanī godam pārstāvēt novadu valsts līmenī!

Teksts, foto: Inese Minova

Paziņojums par mantas atsavināšanu