Kalupes pamatskolas skolēnu izzinoša ekskursija uz Rēzekni

Izglītība

20. oktobrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Kalupes pamatskolas 5.-9. klašu skolēni devās gūt jaunus iespaidus un pozitīvas emocijas tepat pa Latgali.

Pirmais apskates objekts bija Latgales jūgendstila pērle - Lūznavas muiža, kas 20. gadsimta sākumā celta kā vieta mākslai un mūzikai. Lūznavas muižā mūs viesmīlīgi uzņēma un sniedza nelielu ieskatu muižas vēsturē, plašāk pastāstīja par muižas apkārtni, interesantiem augiem un apskates objektiem. Gida pavadībā skolēni pārliecinājās, ka Lūznavas muiža ir mūza un iedvesma gan kā Latgales cilvēka darbības centrs, gan mūzikas un mākslas kultūras centrs, kur notiek radošā daiļrade, tūrisms, tematiskas ekskursijas, tradīciju kopšana, koncertdarbība. Visbeidzot mēs devāmies apskatīt gleznām un attēliem rotātas muižas telpas.  Lūznavas muižas jaunajā interaktīvajā ekspozīcijā audzēkņiem bija iespēja uzzināt, kā top tilti, pašiem iejusties tiltu būvnieku lomā, izzināt dzelzceļa tiltu inženiera Staņislava Kerbedza stāstu un papildināt zināšanas inženierzinībās – tas viss bija kā kopīgs izzinošs piedzīvojums. Tad jaunieši tika sadalīti grupās ar mērķi  muižas telpās atrast identifikācijas zīmes, kuras ir saistītas ar šo vietu. Izzinoši un atraktīvi!

Tālākais ekskursijas maršruts veda mūs uz skaisto Rēzekni, nākamā apskates vieta bija Brīvvalsts dārgumu nams. Uzzinājām, ka tā sienas ir būvētas no akmeņiem, kas savākti no Rēzeknes pilskalna pilsdrupām. Jauniešus pārsteidza jaunais, modernais muzejs, kurā eksponēti vairāki simti dažādu vēstures liecību, kas ļauj uzzināt par laika posmu no 1918. gada līdz 1940. gadam. Kolekcijā var redzēt ļoti daudz Latvijas valsts robežsargu, policijas darbinieku dažādus militāros apbalvojumus, krūšu nozīmes, ordeņus, dokumentus, fotogrāfijas, zobenus. Jauniešiem īpaši patika iespēja digitāli nofotografēties ar seno, īpaši unikālo Rēzeknes pilsētas galvas amata ķēdi. Ar interesi viņi aplūkoja Latvijas ordeņus, kurus par varonību un uzticību savai valstij saņēmuši latgalieši. Izstāžu namā redzamie priekšmeti ir no Latvijas un ārzemju privātkolekcijām. Lielākā to daļa līdz šim apskatei plašākai sabiedrībai nebija pieejama, nav eksponēta arī citos muzejos. Lai ekspozīcija taptu, tika iesaistīti vairāk nekā desmit kolekcionāri. Daudz darba ieguldīts, bet rezultāts lielisks, vēsturiskas elpas apdvests.

Tad bija laiks doties uz Latgales vēstniecību GORS, kur skolēniem tika ļauts ieskatīties apmeklētāju skatieniem neatklātās vietās un uzzināt iepriekš nedzirdētus faktus! Aplūkojam galvenās Vēstniecības istabas, tai skaitā, horeogrāfijas zāli, mākslinieku telpas, Mazo un Lielo zāli, kur skolēniem paveicās redzēt, kā koncertam gatavojas grupa “DZELZS VILKS. Pieminēšanas vērti izlaušanās elementi, kur ierasto ekskursiju caurvija dažādi uzdevumi. To atminēšana lika saglabāt intrigu līdz pat pēdējām ekskursijas minūtēm.

Emocionālākais bija režisores Lindas Oltes sociālā ģimenes drāma - filma “MĀSAS” par bērnunamā uzaugušām māsām Anastasiju un Diānu, kurās tiek adoptētas amerikāņu ģimenē. Filmas galvenā varone dumpinieciskā Anastasija ir pārliecināta, ka viņai nekādi adoptētāji nav vajadzīgi. Kad meitene uzzina savas bioloģiskās mātes Allas atrašanās vietu, Anastasija nolemj darīt visu, lai atjaunotu kontaktu un iemantotu mammas mīlestību. Pārdomas rosinoša aktivitāte! Kā atzina paši skolēni, viņiem ļoti patika ekskursija, kurā gaisā virmoja emocionāla un izzinoša atmosfēra.

Teksts: Tatjana Romanceviča

"Skolas soma" ved uz Krāslavu