Izskanējis skatuves runas konkurss “Zelta sietiņš 2022”

AKTUĀLI

16. septembrī Raiņa mājā Berķenelē notika Augšdaugavas novada Kultūras pārvaldes organizētais Skatuves runas konkurss “Zelta sietiņš”, kurā piedalījās 43 skolēni no Daugavpils, Augšdaugavas, Jēkabpils, Krāslavas, Rēzeknes, Līvānu un Preiļu novada izglītības iestādēm. Dalībnieki uzstājās trīs grupās: 2. – 4. klašu, 5. – 9. klašu un 10. – 12. klašu grupa.

Konkurss tiek rīkots jau kopš 2001. gada ar mērķi popularizēt Raiņa un Aspazijas literāro un kultūrvēsturisko mantojumu, vienlaikus sekmējot Augšdaugavas novada, Daugavpils pilsētas kā arī citu Latgales reģiona novadu un pilsētu izglītības iestāžu bērnu un jauniešu skatuves runas prasmju attīstību, emocionālo un radošo pašizpausmi.

Konkursa dalībnieku dzejas un prozas fragmentu priekšnesumus vērtēja žūrija, kuru vadīja Augšdaugavas novada kultūras centra “Vārpa” direktore Inta Uškāne, žūrijā darbojās Augšdaugavas novada Kultūras pārvaldes vadītāja Ināra Mukāne, Indras Mākslas un mūzikas skolas mākslas pedagogs, aktieris Māris Susejs, Daugavpils pilsētas bērnu un jauniešu centra “Jaunība” teātra studijas vadītāja, aktrise Līga Ivanova-Korlaša, Daugavpils Universitātes Latviešu literatūras un kultūras katedras docente, Dr. philol. Rudīte Rinkeviča un Augšdaugavas novada Izglītības pārvaldes interešu izglītības metodiķe Inese Zuģicka.

Pēc visu dalībnieku uzstāšanās žūrija devās apspriesties un noteikt laureātus. Tikmēr klātesošos uzrunāja grāmatas “Raiņa ielas cirks” autore Luīze Pastore un grāmatas ilustratore Ieva Jurjāne, kuras pastāstīja par pašu grāmatas ideju un tapšanu, bet arī aicināja iesaistīties kāda radoša uzdevuma veikšanā par Raiņa tēmu.

Luīze Pastore ir bērnu un pusaudžu grāmatu autore, kuras darbi novērtēti ar starptautiska un nacionāla līmeņa literārajām balvām. "Raiņa ielā viss bija kā parasti, kad piepeši…" tā sākas visas astoņas nodaļas Luīzes Pastores jaunākajā grāmatā "Raiņa ielas cirks".  Izrādās, Latvijā ir 11 Aspazijas ielas un 66 Raiņa ielas. Luīze Pastore pastāstīja, ka grāmatas ideja radusies, nejauši pastaigājoties ar suni pa vienu no Raiņa ielām Latvijā un vērojot tajā sastaptos cilvēkus. Autores uzmanību piesaistījusi kāda meitene ar mugursomu plecā un saldējumu rokā, kura savā sētā ienākusi nevis pa atvērtiem iebraucamajiem vārtiem, bet pārkāpusi pāri sētai. Autore izstāstīja arī kādu dīvainu ainu, ko novērojusi tajā pat ielā, proti, uz plaša mauriņa nelielas mājas priekšā atradies novietots klozetpods. No mājas iznācis opītis ar saldējumu rokā, apsēdies uz poda kā uz atpūtas krēsla un sācis kāri ēst, pētot apkārtni. ”Šajā brīdī sapratu, ka man jāraksta grāmata par Raiņa ielu. Un nosaukums “Raiņa ielas cirks” uzvedina uz domām, cik neparasta ir šī iela, vide un cik dažādi interesanti cilvēki var sadzīvot vienā ielā.” Grāmatas galvenās varones ir divas meitenes, kuras dzīvo katra savā Raiņa ielas galā, satiekas, draudzējas. Tā autore apspēlē Rainim svarīgos jēdzienus - gals un sākums. “Tas ir stāsts par cilvēkiem, kas dzīvo Raiņa ielā, par draudzēšanos, par spēju kopā radīt svētkus, kopienu, lai cik dažādi mēs nebūtu.”

Veidot ilustrācijas grāmatai Luīze aicinājusi savu draudzeni, mākslinieci Ievu Jurjāni, ar kuru iepazinušās laikā, kad Ieva veidojusi darbus izstādei “Gals&Sākums” un izteikusi piedāvājumu uzgleznot Luīzes jaundzimušo dēliņu.

Pēc apspriešanās žūrija paziņoja konkursa rezultātu:

2.– 4. klašu grupā galveno balvu ieguva Ernests Dambrāns no Viesītes vidusskolas, 5. – 9. klašu grupā balvu ieguva Saskaņas pamatskolas skolniece Elza Korsiete, bet 10. – 12. klašu grupā – Daugavpils Valsts ģimnāzijas skolniece Dagnija Poļakeviča.

Visi konkursa dalībnieki saņēma Kultūras pārvaldes pateicības rakstus un grāmatas, savukārt konkursa laureāti tika apbalvoti ar tēlnieces Mairitas Folkmanes veidoto speciālo konkursa balvu “Zelta sietiņš”.

Ernests Dambrāns konkursā piedalījās pirmo reizi un uzreiz izcīnīja uzvaru. Puisis atzīst, ka ikdienā nav liels grāmatu lasītājs, taču konkursam gatavojies labprāt un plāno arī turpmāk piedalīties. Elza Korsiete jau trešo gadu savā grupā ir pirmo trīs labāko dalībnieku vidū, taču beidzot saņēma galveno balvu. Konkursā Elza deklamēja Aspazijas dzeju, jo tā jaunieti piesaista ar neparasti vieglo smagu tēmu atveidojumu. Dagnija Poļakeviča ieguvusi nu jau otro “Zelta sietiņa” balvu, iepriekš kļuvusi par laureāti pirms vairākiem gadiem sākumskolas grupā. Dagnija atzīst, ka dzeja un literatūra esot kas tāds, kur var pazust, aizdomāties un sapņot par šodienu un nākotni. Arī Dagnija izvēlējās konkursam Aspazijas dzeju par mīlestību, jo šī dzeja viņai esot vistuvākā.

Augšdaugavas novada Kultūras pārvaldes vadītāja Ināra Mukāne pateicās visiem konkursa dalībniekiem, pedagogiem un vecākiem, kas atbildīgi gatavojās pasākumam un aicināja arī turpmāk piedalīties konkursā “Zelta sietiņš” un cīnīties par balvām.

Teksts, foto: Inese Minova

Salienas un Vecsalienas pagastu svētki "Mūsu bagātība"