Invalīdu biedrības “Ildra” dalībnieki izrāda savas kolekcijas

AKTUĀLI

25. oktobrī dienas aprūpes centra “Fēnikss” telpās notika Augšdaugavas novada invalīdu biedrības “Ildra” kolekcionāru tikšanās. Vairāki biedrības dalībnieki jau gadiem ilgi krāj dažādus priekšmetus – monētas, pastmarkas, krūzītes, krūšu nozīmītes, pastkartes un pulksteņus, ko beidzot parādījuši arī citiem, lai dalītos savā pieredzē un iedvesmotu.

Tikšanās iniciatore, biedrības dalībniece Ligita Liepiņa atzīst, ka piedzimstot vai dzīves laikā iegūta invaliditāte nav iemesls, lai cilvēks sēdētu ieslēgts četrās sienās. Daudzi invalīdi ir gana radoši cilvēki un arī aizrautīgi kolekcionāri. Pirms gada radusies doma iesaistīt invalīdus radošās nodarbībās, kur viņi mācījās darboties ar dabas materiāliem, veidoja keramiku, dzejoja un fotografēja. Kā turpinājums šim radošajam ciklam ir kolekcionāru tikšanās, lai cilvēki var dalīties savā vaļaspriekā ar citiem un smelties idejas brīvā laika pavadīšanai. Biedrībā ir vismaz deviņi aktīvi kolekcionāri, kas jau gadiem krāj dažādas lietas. “Invaliditāte neizslēdz cilvēku no dzīves, bet dod jaunas iespējas,” teic Ligita, kura arī pati kolekcionē krūzītes no dažādām valstīm. Pirmo krūzi Ligita savulaik atvedusi no Zviedrijas, kurp bija devusies projekta ietvaros kā Latvijas Nieru slimnieku asociācijas valdes locekle. Savukārt nesen atgriezusies no Grieķijas, kur piedalījās Eiropas Nieru slimnieku federācijas asamblejā un no kurienes atvedusi vēl vienu krūzīti savai kolekcijai. Pirms daudziem gadiem Ligitai veikta nieru transplantācija, un kopš tā laika viņa cenšas palīdzēt citiem nieru slimniekiem. “Kad mani pieslēdza mākslīgās nieres aparātam, domāju, ka dzīve beigusies un es nekad nekur neaizbraukšu. Bet tieši tas deva iespēju braukt vairāk nekā spēju iedomāties,” saka Ligita, kura apmeklējusi 36 valstis, tieši pateicoties dažādiem projektiem un sabiedriskajam darbam. No katras valsts mājās pārvedusi kādu īpašu krūzīti. “Tās nav tikai krūzītes, es krāju iespaidus un emocijas.” Viena no mīļākajām krūzītēm atceļojusi no Dienvidkorejas, kurp Ligita bija devusies ekskursijā. Pašlaik viņas kolekcijā ir ap 40 dažādām īpašām krūzītēm.

Ar krūzīšu kolekcionēšanu aizraujas arī Ilze Grāvere, kuras kolekcijā ir vismaz 100 eksemplāri, kas krāti 15 gadu garumā. Pirmo krūzīti saņēmusi no Francijas, un ar to sākusies kolekcija. Krūzītes no ceļojumiem pārved gan Ilzes paziņas, gan viņa pati, piemēram, no saviem ceļojumiem uz Spāniju, Medžugorje un Horvātiju. Vistālāk ceļojusi krūze no Uzbekistānas, bet vismīļākā Ilzes krūzīte ir ar uzrakstu “Lidija”, kas palikusi par piemiņu no vecmāmiņas. Ilze aizraujas arī ar citām radošām lietām, viņai patīk liet sveces, darināt šalles tapošanas tehnikā un gleznot.

Diviem biedrības dalībniekiem ir plaša pastmarku kolekcija. Oļegs Kovaļevskis kolekciju mantojis no tēva un turpina to papildināt. Kolekcijā esot daudz vērtīgu un retu pastmarku, ko savulaik savācis tēvs, vecākā esot no 19. gadsimta beigām. Savukārt Jurija Fjodorova kolekcijā ir pāri 800 pastmarkām, lielākoties tās krājis pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados.  

Valentīna Rjazge vairāku gadu desmitu garumā krāj pastkartes. Tās krājas lielās kastēs mājās, bet uz tikšanos viņa atnesusi vien trīsdesmito daļu savas kolekcijas. Pastkartes viņa galvenokārt saņēmusi dāvinājumā no citiem, daudzas nopirkusi. Kolekcijā ir dažādu laikmetu pastkartes, arī no pagājušā gadsimta sākuma, dažādas vēsturiskas ainas, ko ir interesanti aplūkot. Pašai visvairāk patīk krāsainās pastkartes ar ainavām un ziediem.

Diāna Strazdiņa kopā ar savu vīru Kasparu kolekcionē monētas, papīra naudu, pastmarkas un sporta medaļas. Kolekcijā ir daudz dažādu retu eksemplāru, piemēram, Ķīnas nauda, ko Diānai no tālās zemes atvedis tētis. Arī Diānas tēvs esot kolekcionārs, krāj pastmarkas un dažādas porcelāna figūriņas. Pati Diāna aizraujas arī ar gleznošanu, kuras pamatus savulaik apguvusi mākslas skolā.  

Savukārt Ivo Balais sakrājis dažādus laikrāžus un lepni teic: “Manā kolekcijā ir 46 pulksteņi un viens uz rokas.” Eksponātu vidū ir dažādi rokas pulksteņi un arī modinātāji, daži no tiem vēl pareizi rāda laiku.  

Teksts, foto: Inese Minova

Apkures tarifu pieaugums ir neizbēgams