Ilūkstē jau tiek plānotas šā gada puķu dobes

AKTUĀLI

Ilūkstes pilsētā pamazām pēc ziemas miega mostas puķu dobes. Vietumis jau zied pirmās sīpolpuķes, bet pilsētas ainavu košāku padara Lieldienu rotājumi. Kāda šogad izskatīsies pilsētas ziedošā rota, jautājām Ilūkstes pilsētas administrācijas Teritorijas apsaimniekošanas nodaļas vadītājai Romualdai Kartašovai. 

Rādot apstādījumus pilsētas centrā, viņa atzīst, ka lielu skādi šoziem izdarījusi biezā sniega sega, kas nopostījusi daudziem skujeņiem zarus. No sala cietuši arī rožu krūmi, kas būšot jāatjauno.  

Drīzumā jau sāksies vasaras puķu stādīšana Augi apstādījumiem lielākoties tiek iegādāti Subates dārzniecībā, arī pie privātiem audzētajiem. Jau gadiem esot iegājies dažādus augus sarūpēt arī pašiem pašvaldības darbiniekiem, kuriem ir savs mazdārziņš. Dažādus puķu stādus piedāvā arī vietējie iedzīvotāji. Izveidojies arī liels kannu dēstu krājums, ko pa ziemu uzglabā komunālās saimniecības telpās.  

“Puķu dobes pārsvarā mēs veidojam kā miksli no ziemcietēm un vasaras puķēm, nelielus akcentus liekam no vasaras puķēm. Pateicīgākās, protams, ir samtenes. Lai gan daudziem tās nepatīk, toties tās ir sausuma izturīgas. Ja pienācīgos apstākļos audzē, tad arī labi izaug. Šobrīd arī selekcionāri ir labi pastrādājuši pie tā, ka ziedu krāsu gamma ir ļoti liela.”

Šogad gan speciālisti bažījas, ka ekonomiskā situācija valstī liks pievilkt jostas visās jomās, arī novada apzaļumošanā. Pieaugušas cenas pakalpojumiem un degvielas, trūkst arī cilvēkresursu.

Cik krāšņas izskatīsies šogad puķu dobes, būs atkarīgs no pieejamā finansējuma, taču speciālisti lēš, ka šogad varēs atļauties daudz mazāk kā iecerēts, tāpēc akcents tiks likts uz esošo apstādījumu kopšanas darbiem ar nelieliem košuma piesitieniem.

“Teritorija ir liela, vienīgā cerība, ka mums iedos skolēnus. Bērni strādā ar atdevi un pagājušā gadā viņi tiešām mums palīdzēja,” par skolēnu vasaras nodarbinātību cerīgi teic Romualda Kartašova.  

Lai arī uz jauniem apstādījumiem šogad cerību maz, toties jau šogad Ilūkstē blakus pilsētas estrādei varētu tapt īpašs ozolu skvērs. Atzīmējot reformācijas piecsimtgadi Latvijā un Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas simto dzimšanas dienu, pašvaldības aicinātas stādīt Glika ozolus. Savulaik Ernsts Johans Gliks par godu Bībeles tulkošanas pabeigšanai iestādījis divus ozolus Alūksne, kas kuplo joprojām. Pirms sešiem gadiem no tiem ievāktas zīles, no kurām Latvijas valsts mežu audzētavā izaudzēti 1000 stādi, ko šogad luteriskā baznīca piedāvā stādīt pašvaldībām visā Latvijā.   

Teksts, foto: Inese Minova

Lieldienu pasākuma norise Medumos