Ietērpjamies Raiņa laikmetā

AKTUĀLI

Ir brīvdiena, skaists laiks un labs noskaņojums – tieši tas, kas vajadzīgs, lai dotos apmeklēt Raiņa māju Berķenelē un iejusties dzejnieka bērnības laikmetā!

Raiņa bērnības vietas atrodas gleznainā vietā Kalkūnes pagastā, kur bērnu dienas vadīja mazais Jānis, mīļi saukts par Žaniņu. Tieši te veidojusies nākamā dzejnieka personība, pasaules uzskats un top pirmie dzejoļi. Dzejoļu krājuma “Dagdas piecu skiču burtnīcas” nodaļa “Vienīgā aina” pilnībā veltīta Berķenelei.

Ielūkojoties muižas mājas pirmā stāva telpās, var nokļūt 19. gadsimta beigās, kad te mitinājās Žaniņš ar vecākiem un māsām. Ikdienā te apmeklētājus gan sagaida cits Žaniņš – Berķeneles baltais runcis, kurš dodas līdzi pastaigā un sagaida ari kādu kārumu.

Ikviens apmeklētājs te atradīs sev ko interesantu un saistošu. Parunājoties ar muzeja ļaudīm, iegūs daudz vērtīgas informācijas un jaunu atziņu. Taču ikviens var pats kaut uz brīdi kļūt par Raiņa laikmeta daļu, iejusties šajā atmosfērā, lai piedzīvojums kļūtu neaizmirstams.

Kopš 2021. gadā te atklāta seno amatu darbnīca “Klēts”, ciemošanās Raiņa mājā kļuvusi vēl aizraujošāka. Senā Pliekšānu klēts pārtapusi par jaunu, radošu kultūrtelpu, kur atrodas ekspozīciju un izstāžu zāles, notiek dažādi pasākumi, meistarklases un aktīvi darbojas šūšanas darbnīca, kur prasmīgā rokdarbniece Rasma Ivbule darina tērpus senās noskaņās. Tos var ne tikai aplūkot, bet arī uzlaikot, lai dotos pastaigā pa Raiņa zemi un veidotu skaistas fotosesijas. Varbūt kāda dāma vēlēsies sev pasūtīt tādu tērpu īpašām svētku reizēm, viss ir iespējams!

Pēc ilgstošās pandēmijas muzejs beidzot ir atvērts apmeklētājiem un ar nepacietību gaida ciemos ikvienu. Klausīties putnu treļļus Raiņa dārzā, ieelpot pavasara smaržas un atpūsties no ikdienas steigas – laipni aicināti Raiņa mājā Berķenelē!

Teksts: Inese Minova  

Foto: Inese Minova, Valija Platace

Lielā Talka visa Latvijā norisināsies jau šo sestdien, 30. aprīlī!