Garšīgākā nedēļas nogale šajā sezonā

AKTUĀLI

9.–10. septembrī notika “Mājas kafejnīcu dienas 2023” Sēlijas salās, kas visā Sēlijā tūrisma objektos vai lauku mājās atvēra 28 improvizētas kafejnīcas. Septiņas no tām durvis vēra Ilūkstes pusē. Gardi ēdieni, muzikāli un interaktīvi priekšnesumi, aktivitātes bērniem, priecēja kafejnīcu viesus, kuri bija ieradušies no tuvākām un tālākām vietām Latvijā.

Bebrenē šī diena bija īpaša, jo “Mājas kafejnīcu dienu” ietvaros, tika atklāta arī jauna izstāde Bebrenes dzirnavās. Pašlaik tur var apskatīt latviešu mākslinieces Kristīnes Lipkovas un ukraiņu mākslinieces Elenas Paslavskas tekstilizstādi “Vel Velies Vēl+ies…”. Kristīne Lipkova stāsta par izstādi: “Projekts saucas Faktūru sajūtas, ar domu, ka tekstilmākslā īstenībā ļoti svarīgi ir pieskārieni un šīs sajūtas, kas veidojas veļot šos darbos. Tāpēc arī izstādei ir nosaukums “Vel Velies un Vēlies”. Šajā pavasarī, veidojot darbus, pieskaroties, veļot, caur pieskārieniem meklējām arī sevi. Darbi ir īpaši, jo ir veidoti no 100% eko materiāliem, no vilnas, kašmira, zīda, no vilnas un zīda savienojuma. Varbūt ir mazāk redzēta šī tehnika – mēs esam vairāk pieraduši pie glezniecības, pie skulptūras, bet tekstilmākslas ir diezgan maz ne tikai Latgalē, bet arī Latvijā. Visiem iesaku nodarboties ar tekstilmākslu! Veidot šīs gleznas ir ilgstošs process, prasa pacietību. Sievietes, kas nāca uz mūsu meistarklasēm, viņas, pieskaroties vilnai, ūdenim, ziepjūdenim un veļot, mākslas darbos atstāja savu ikdienu un ieskatījās sevī. Šī izstāde ir emocionāla – mēs ar Elenu esam tur atstājušas savas emocijas, savus pārdzīvojumus, priecīgos brīžus.”

Turpinājumā Bebreni pieskandināja līksmas aktivitātes – zirgu priekšnesumi, hobby horsings, kurā bērni varēja izmēģināt skriešanu pāri šķēršļiem ar rotaļu zirgu, bet dienas noslēgumā pasākuma apmeklētājus ar muzikālu priekšnesumu priecēja Arnis Slobožaņins. Savukārt svētdien Bebrenes iedzīvotāji varēja piedalīties un apskatīt, kas īsti ir mākslas akcija “Kaķošanās”, kas pie Bebrenes dzirnavām notiek jau otro gadu.

Bebrenē darbojās divas kafejnīcas – “Dzirnas” un “Grāfienes stāsts”, kas “Mājas kafejnīcu dienu” apmeklētājus cienāja ar gardiem ēdieniem. Pie saimniecēm varēja nogaršot gan kartupeļu pankūkas, gan rudens zupu, ceptus ābolus ar pildījumu un citus saldos ēdienus. Paldies Bebrenei par gardo uzņemšanu!

Arī Dviete laipni sagaidīja ciemiņus kafejnīcā “Ošlejas”. “Divas vīnogas” un “Dvietes īstais lauku saldējums” bija sarūpējuši apmeklētājiem gardus, septembra sākumam atbilstošus ēdienus. Kas gan var būt vēl labāks par gaileņu zupu un sātīgiem briežu riekstiem sēņu mērcē? Un, atbilstoši sezonai, pie kafijas varēja nobaudīt Dvietes īstā lauku saldējuma jaunumu – lavandu saldējumu un sēnīšcepumus, ko Dace un Viktorija cītīgi gatavoja viesiem. Kā īstā restorānā, kamēr apmeklētāji baudīja ēdienu pie galdiņiem, uzstājās Andris Baltacis ar monoizrādi “Muzikants ir cilvēks”. Mākslinieks iepazīstināja skatītājus ar muzikantu piedzīvojumiem kāzās un citos notikumos, protams, arī mazliet uzdziedāja visiem mīļas melodijas. Paldies Sēlijas kultūras programmai par finansējumu, kas palīdzēja tapt šim notikumam!

Arī citviet Ilūkstes pusē bija iespējams jauki pavadīt nedēļas nogali un gardi paēst. Kafejnīcā “Šēderē pie upes” varēja baudīt uz ugunskura gatavotu plovu un zupas, iegādāties gardumus no vietējiem mājražotājiem. Apmeklētāji varēja piedalīties sportiskās aktivitātēs, kā arī izdejoties grupas MAYO pavadībā. Savukārt kafejnīcas “Pie Vecā Stendera” saimnieki cienāja ar Bukstiņbiezputru un Duraciņu, un, protams, apmeklējums nebūtu izdevies, ja galdā netiktu celta gardā Prišuma tēja, kādu var baudīt tikai pie Vecā Stendera.

Subatē Mājas kafejnīcu dienu apmeklētāji varēja pagaršot Sēļu zupu, dažādas uzkodas, saldumus, pēc gardumu baudīšanas varēja apmeklēt Subates luterāņu baznīcu, kā arī apskatīt gleznaino Subates pilsētas apkārtni.

Ilūkstē ciemos aicināja kafejnīca “Mikado Ilūkste”, piedāvājot izklaides bērniem, gardus un daudzveidīgus ēdienus, arī mājās gatavotus zefīrus un citus našķus.

Paldies visām Mājas kafejnīcām par iesaistīšanos šajā avantūrā un mūsu novada popularizēšanu! Lai radoši un gardi arī turpmāk!

Teksts, foto: Māra Multiņa

Medumos jautri pavadīta tēvu diena