Dvietes īstais lauku saldējums

AKTUĀLI

Stapkeviču ģimene ar piensaimniecību nodarbojas jau 30 gadus. 2015. gadā, apmeklējot Kalnciema tirdziņu Rīgā un nogaršojot mājās ražotu saldējumu, viņiem radās ideja pašiem gatavot savu saldējumu, tikai uzlabotā versijā – ar samazinātu cukura daudzumu, bez augu taukiem un e-vielām, no pašu turēto “laimīgo govju” piena. Dvietes īstais lauku saldējums radās 2019. gadā, kad ar vienu ļoti veiksmīgu tirdziņu pasākumā “Novada garša” pa īstam aizsākās uzņēmuma stāsts.

Īsts ģimenes uzņēmums

Elīna stāsta, ka Dvietes īstais lauku saldējums ir uzņēmums, kurā darbojas visa ģimene: “Mamma bija pirmā, kas sāka gatavot saldējumu, mēs visi degustējām. Es ieteicu, ko tur uzlabot ar to cukuru, ko pamainīt. Tagad mamma lielākoties gatavo saldējumu, es atbildu par reklāmu sociālajos tīklos un mājaslapā. Saldējumu pārdot palīdz mans vīrs, tētis arī ir piedalījies tirdziņos. Brālis ir Dvietes īstā lauku saldējuma īpašnieks, bet viņš vairāk atbild par tādām tehniskām lietām. Brāļa sieva par mums visiem rūpējas, lai esam paēduši, mazie brāļa bērni ir galvenie saldējuma degustatori.”

Dvietes īstais lauku saldējums tiek ražots no piena, ko iegūst turpat Stapkeviču ģimenes saimniecībā. Saldējuma ceļš nemaz nav tik vienkāršs, kā varētu šķist: ir jāizslauc govis, iegūtais piens iet cauri seperācijas procesam – tiek atdalīts saldais krējums. Nākamais solis ir pasterizēšana, pēc tam tiek sagatavota saldējuma masa, kas tiek likta saldējuma mašīnā putoties. Svarīgs solis ir ļaut gatavai masai saldētavā nobriest vismaz diennakti. Kopumā, uz vienu tirdziņu tiek aizvesti aptuveni 75 litri saldējuma, no kā iznāk kādas 700 porcijas saldējuma. Ja tas šķiet milzīgs daudzums, tad Dvietes īstajam lauku saldējumam nieks vien ir – vasarā pasākumos regulāri tiek izpirkti visi 75 litri un cilvēki prasa vēl.

Daudzveidīgās saldējuma garšas

Dvietes īstais lauku saldējums piedāvā daudzveidīgas garšas, sākot no klasikas – plombīrs, šokolāde, zemenes, līdz pat kam specifiskam, kas raksturo tieši šo uzņēmumu: “Garšas, ar ko mēs saistāmies klientiem, ir biezpiena-ruma-rozīņu saldējums “Dvietes vīnodziņa”, kas dēvēts par godu vīnogu selekcionāram Paulam Sukatniekam, smiltsērkšķu-cidoniju un aveņu-bazilika saldējums, kas ir tāds netipisks salikums Latvijas tirgum.” Interesants fakts, ko Stapkeviču ģimene ir novērojusi tirdziņos - pēc tā, kādu saldējumu izvēlas cilvēks, var pateikt, no kuras pilsētas viņš nāk: “Daugavpilī vairāk izvēlas klasiskās garšas – plombīru, šokolādi, auzu griljāžu, tādus saldus, karameļu, ne ogu saldējumus. Savukārt, Jēkabpilī izvēlas vairāk skābos – upeņu, smiltsērkšķu saldējumus, sorbeti ļoti labi iet, mazāk klasika, vairāk ogas. Līdzīgi ir arī ar Pierīgas iedzīvotājiem.”

Tomēr, skatoties uz to, kāda ir izvēle tirdziņos, pirmais saldējums, kas tiks izpirkts, ir plombīrs. Cilvēki paliek pie pārbaudītām vērtībām. Tāpat ir ar mazajiem pircējiem, vairāk iet klasika - šokolādes, plombīra, zemeņu saldējums, kā arī noteicošu lomu spēlē vizuālais izskats: “Bērns izvēlas saldējumu pēc krāsas. Meitenes bieži izvēlās upeņu saldējumu, jo ir skaista krāsa. Ja ierauga, ka ir rozā saldējums, tad ir vienalga, kas tur iekšā, pat ja tur ir baziliks, paņems tieši to saldējumu, jo ir skaista krāsa.”

Ir arī bijušas garšas, kas īsti neieguva pircēju simpātijas. Tāds, piemēram, bija melleņu saldējums – kolosāla tumša krāsa, bet šim saldējumam nebija izteikta garša. Tāpat ir ar specifiskākām garšām, piemēram, cigoriņu vai piparmētru saldējumu. Tas ir gaumes jautājums, ne visiem pie sirds iet neierastās garšas: “Ja mēs skatāmies uz kopējo pircēju skaitu, cik cilvēki izvēlās šīs garšas? Mazākā daļa. Tāpēc mēs esam spiesti šo garšu izņemt no piedāvājuma, jo nav īsti izdevīgi to ražot. Bet, ja atkal dzirdam, ka arvien vairāk cilvēki jautā pēc šīm garšām, mēs labprāt atsākam ražošanu.”

Sezonas sākums - līdz ar laivotājiem palienes pļavās

Ikdienā Dvietes īstais lauku saldējums piedāvā arī doties ekskursijās pie viņiem. Var izvēlēties – saldējuma degustāciju vai arī paraugdemonstrējumu, kā tiek pagatavots saldējums. Saldējuma degustācijā varēs nogaršot četru veidu saldējumus, dzirdēt stāstu par uzņēmuma tapšanu un to, ko Dvietes īstais lauku saldējums piedāvā. Otrā aktivitāte sevī iekļauj saldējuma pagatavošanas meistarklasi un pagatavotā produkta nogaršošanu. Saldējuma tirdzniecības sezona sākas līdz ar laivotājiem Dvietes palienes applūstošajās pļavās un noslēdzas oktobrī, atkarībā no laikapstākļiem.

Dvietes īstais lauku saldējums ir ieguvis popularitāti ne tikai ar daudzveidīgo piedāvājumu, bet arī ar savu plašo un acis piesaistošo reklāmu. Nesen uzņēmums ir ticis pie savas mājaslapas, kur var atrast visu informāciju vienkopus: “Bija daudzi cilvēki, kas jautāja, kur var redzēt visu kopējo piedāvājumu. Tāpēc mēs izdomājām par mājas lapas izveidi, kur ir apkopota visa informācija, vēsture un mūsu piedāvājums.” Ikdienā Elīna pati uztur sociālos tīklus, atbild par uzņēmuma popularizēšanu. Dizains, ko var redzēt uz saldējuma lādēm vai iepakojumiem, ir vienkāršs, bet tajā pašā laikā skaists un elegants: “Uzskatu, ka cilvēks produktu pērk vispirms ar acīm, tādēļ vizuālajam noformējumam jābūt skaistam, kvalitatīvam un saprotamam. Jāteic, ka mums vienkārši ir laba gaumes izjūta un svarīgi ir arī atrast cilvēkus, kuru gaume sakrīt ar mūsējo. Izmēģinot vairākus piedāvājumus, mēs esam nonākuši pie savas dizaineres.”

Satikšanās svētkos

Jūlija otrajā pusē “Mājas kafejnīcu dienu 2023” ietvaros, Dvietes īstais lauku saldējums rīkoja pasākumu “Sēlijas garšu meklējot”. Šis pasākums tapa, pateicoties Sēlijas vēsturiskās zemes Kultūras programmas finansējumam. Par ideju, kāpēc tieši “Sēlijas garšu meklējot”, Elīna stāsta: “Kad pie mums brauc tūristi, viņi vienmēr prasa, kādi ir tradicionālie ēdieni, ko baudīt Sēlijā. Mēs nekad nezinājām, ko atbildēt. Tāpēc radās ideja vietējiem iedzīvotājiem pajautāt, kādi tad ir Sēlijas ēdieni. Veicām anketēšanu, aptaujājām arī vietējos iedzīvotājus un nonācām pie tiem ēdieniem. Ir ļoti labi, ka tagad Sēlijai ir vismaz kaut kāds atspēriena punkts, ko, iespējams, varētu ierakstīt Sēlijas tradīcijās. Pasākumā notika arī ēdienu gatavošanas meistarklases, pēc fotogrāfijām sociālajos tīklos un pēc smaidīgajām sejām pasākumā var secināt, ka cilvēkiem patika.”

Līdz sezonas beigām, Dvietes īsto lauku saldējumu varēs atrast Jēkabpils, Preiļu pilsētas svētkos, Daugavpilī medus un ķiploku svētkos “Salds kā medus, stiprs kā ķiploks”, kā arī Dvietē Sēlijas “Mājas kafejnīcu dienās 2023”. Ir arī ideja nākamgad Dvietes īstajam lauku saldējumam sarīkot lielus svētkus, jo uzņēmums svinēs piecu gadu jubileju.

Par uzņēmumu Dvietes īstais lauku saldējums vairāk var uzzināt mājaslapā dvietessaldejums.lv un jaunumiem var sekot Facebook un Instagram vietnēs.

Foto: Dvietes īstais lauku saldējums
Teksts: Māra Multiņa

Jauniešus mācīs izzināt apkārtējo vidi