Ceļojums uz Latgales sirdi – Rēzekni

Izglītība

20. maijā programmas “Latvijas Skolas soma” ietvaros Špoģu vidusskolas 5.a, 6.a un 7.a klases skolēni apmeklēja Latgales vēstniecību GORS, lai noskatītos režisores Lindas Oltes filmu “Māsas”, kura ir saņēmusi septiņas Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” nominācijas, kā arī lai iepazītu Rēzeknes kultūŗvēsturisko centru.

Daudziem šis bija pirmais GORA apmeklējums, tāpēc gan pati ēka, gan GORA darbinieku laipnā sagaidīšana un apkalpošana sagādāja jūru patīkamu emociju.

Filma “Māsas” - stāsts par bērnunamā izaugušajām māsām Anastasiju un Diānu, kurām ir radusies iespēja tikt adoptētām amerikāņu ģimenē, dramatisks vēstījums par izmisīgu cīņu, lai atgūtu mammu, un rūgtu vilšanos, par sagrautiem sapņiem un cerībām.

Pārrunājot redzēto, daloties iespaidos, varēja saprast, ka šī filma uzrunāja skolēnus: daži nespēja slēpt sariesušās asaras, citi interesējās, kas notiks ar māsām, pārdzīvoja par vecākās māsas mazo bērniņu. Par to liecina arī skolēnu atsauksmes:

“Filma ļoti patika. Vērtības, kas tika atspoguļotas filmā, - mīlestība gan pret cilvēkiem, gan pret dzīvniekiem. Ceru, ka galvenajai filmas varonei Anastasijai izdosies atrast savu ceļu dzīvē un tas ceļš būs labs.”

“Es saskatīju filmā ģimenes problēmas, kas ir ļoti aktuālas mūsdienās, sapratu, ka vajag novērtēt to, kas tev ir.”

“Man patika, ka filmā atklājās mūsdienu jaunatnes problēmas, piemēram, smēķēšana, alkohola lietošana, narkotisko vielu lietošana un izplatīšana.”

Pēc filmas skolēni devās iepazīt pilsētas kultūrvērturiskos objektus. Viņi apmeklēja senāko Rēzeknes vēstures pieminekli - teikām un nostāstiem vīto pilskalnu ar Rozitenes cietokšņa drupām. Pilskalna pakājē pie princeses Rozes skulptūras tika atsauktas atmiņā teikas par karaļmeitas traģisko mīlu.

Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrs “Zeimuļs” sajūsmināja ar savu neparasto arhitektūru. 

Aplūkojot Latgales atbrīvošanas pieminekļa "Vienoti Latvijai" jeb "Latgales Māra" skulptūras, tika pārrunāta to simboliskā nozīme un pieminekļa tapšanas un atjaunošanas sarežģītais ceļš.

Rēzekne prot pārsteigt. Un nākamais vides objekts – “Ūdens pods” Rēzeknes upes krastā – nebija izņēmums.    Redzētais lika secināt, ka Rēzekne ir īsta dārgumu lāde, tikai jāprot tos saskatīt un novērtēt.

Špoģu vidusskolas skolotāja Valentīna Ivanova

Demenē aizritēja Bērnības un ģimenes diena