Bukstiņzuppe Eglainē un Sēlijas īstā garša Dvietē

AKTUĀLI

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra jau trešo reizi rīko Mājas kafejnīcu dienas. Šogad tās notiek laika posmā no 14. jūlija līdz 17. septembrim. Mājas kafejnīcu dienas ļauj iepazīt interesantas vietas Latvijā, kas piedāvā sabiedrībai dažādu kultūras programmu, vienlaikus popularizējot lauku tūrismu. Ilūkstes apvidū Mājas kafejnīcu dienu stafeti sāk Stendera muzejs Eglainē un Dvietes īstais lauku saldējums.

Ciemojoties Eglainē, varēja iepazīties ar Vecā Stendera stāstu, ko ar lielu aizrautību stāsta Miervaldis Brodovs. Mācītājmuižas saimniece Ilga viesus cienāja ar Bukstiņzuppi, kas pagatavota pēc 17.gadsimta receptēm. Aperitīvā bija iespēja nogaršot sildošu dzērienu, kas tika pasniegts kopā ar rupjmaizes šķēlīti, žāvētu speķi un jāņogās marinētu gurķi - gatavots pēc mācītājmuižas saimnieces īpašās receptes. Maltītes noslēgumā varēja baudīt gardo mācītājmuižas Prišuma tēju, kas vākta turpat muižas pļavās. Pie Ilgas un Miervalda jābrauc izbaudīt lauku miers, klusums un mierinājums, ko var smelties tikai dabā.

Stendera muzejs uz Mājas kafejnīcu dienām pie sevis aicinās viesus arī septembra sākumā. Noteikti ir jādodas ciemos!

Savukārt, Dvietes īstais lauku saldējums bija sarīkojuši lielus svētkus “Sēlijas garšu meklējot”, kur apmeklētāji varēja piedalīties Sēlijas ēdienu meistarklasēs, pagatavot ēdienus, tos degustēt. Pasākuma organizatore un vadītāja Elīna Petrinčika uzrunāja viesus: “Lai gan ir lietus, ceru, tas jūsu sirdis neapbēdinās! Garšu teltī tiks pagatavoti četri ēdieni, ko balsojumā ir izvirzījuši mūsu līdzcilvēki, kā Sēlijas garšu. Pirmais, ko gatavosim ir “Brokastis pie vecmāmiņas” jeb biezpiena plācenīši. Otrais – “Lapsiņu zupa” jeb gaileņu zupa, nākamais – “Kladzenes”, kas ir senais nosaukums melleņu klimpām, un cepumi “Rozītes””. Šie četri ēdieni sacentās, kurš tad īsti ir tā īstā Sēlijas garša. Pasākuma beigās līderos izvirzījās “Lapsiņu zupa” un “Rozītes”, bet noteikti var teikt, ka gan biezpiena plācenīši, gan melleņu klimpas, arī skābeņu zupa un kartupeļu pankūkas ir Sēlijas garša, jo šie ir ļoti populāri ēdieni sēļu virtuvē.

Neskatoties uz to, ka visu pasākuma laiku lija lietus, bija daudz apmeklētāju, kuri izbaudīja arī pasākuma kultūras un aktivitāšu programmu. Viesi varēja ne tikai piedalīties meistarklasēs, bet arī nogaršot pavāru gatavotos ēdienus, protams, Dvietes īsto lauku saldējumu dažādās variācijās. Biedrība “Dvietes vīnogas” bija sagatavojušas rozīšu cepumus, arī sildošu skābeņu zupu, kas šajā vēsajā dienā bija tieši laikā. Pavāri Inta un Centis apmeklētājus cienāja ar “Lapsiņu zupu”, melleņu klimpām, biezpiena plācenīšiem un citiem gardumiem.

Visa pasākuma laikā mazākie apmeklētāji varēja darboties bērnu radošajā stūrītī un rotaļāties piepūšamajās atrakcijās, viesus priecēja arī Dvietes senioru deju kopa “Saulespuķes”. Saldajā ēdienā bija dziedātājas Olgas Rajeckas koncerts, kas patiešām sasildīja apmeklētāju sirdis.

“Sēlijas garšu meklējot” ir tapis ar Sēlijas vēsturiskās zemes Kultūras programmas finansiālo atbalstu. Paldies Dvietes īstais lauku saldējums un Elīnai par tik varenu, interesantu un izglītojošu pasākumu!

Izbaudīt Mājas kafejnīcu labumus varēja arī citviet novadā. Kalkūnu pagastā jau tradicionāli viesus gaidīja Augustplatz gardās skursteņkūkas un citi labumi. Laucesas pagastā bija iespēja iegriezties Lavandas sētā, kur viesi varēja baudīt garšīgus RigaBBQ ēdienus, iegādāties lavandas stādus un saimnieces darinātus suvenīrus. Višķu pagastā viesi tika aicināti doties piknikā ar lavandas smaržu, baudot mājās gatavotas uzkodas un dzērienus, kuru pagatavošanā izmantoti pašu audzētie garšaugi. Līksnas muižas parkā mājas kafejnīca “Pie Saules tajkas” piedāvāja nogaršot “Muižkunga zupu” un pamatēdienu “Kalpones prieks”, bet Kalkūnes pagasta Piegozēs varēja izbaudīt vasaru laukos siena kaudzē, izgaršojot čigānu sautējumu, viltotu ezi bekona šķēlēs un ogu ķīseli.

Mājas kafejnīcu dienas turpinās visos novados, bet Augšdaugavas novadā tās atkal notiks 9. un 10. septembrī Sēlijas pusē.

Teksts, foto: Māra Multiņa un Viktors Malaševskis

Aromātisks lavandu dārzs Sventē – vienīgā vieta Eiropā, kur satikt “zosis lavandās”