Aromātisks lavandu dārzs Sventē – vienīgā vieta Eiropā, kur satikt “zosis lavandās”

AKTUĀLI

Tepat Augšdaugavas novadā, Sventes pagastā, pa ceļam uz Sventes ezeru pavīd krāšņi ziedi, skaisti kopts lavandu dārzs un omulīga mājiņa. Nav iespējams pabraukt garām, gribas ieskatīties, kas tad tur slēpjas.

Smaidīga lavandu dārza saimniece Signija Zizlāne mirdzošām acīm pavada ciemiņus un jau sagaida nākamos. Omulīgā lavandas lauka īpašniece ikkatru viesi sagaida ar atvērtu sirdi un īpašu viesmīlību.

Jautāta, kā tad īsti sākās šis lavandas stāsts un kāpēc tika izvēlēta tieši šī vieta, Signija stāsta, ka pati nāk no Balviem, bet jau daudzus gadus dzīvo Daugavpilī. Viss sācies gana traģiski, pirms divarpus gadiem, kad pēkšņi meitas dzimšanas dienā nomira Signijas vīrs. Tas bija ļoti smags gads. “Pēc laika, karstā jūlija naktī es sēžu uz grīdas un skatos, ka visur skaistas fotogrāfijas lavandas laukos, visur lavanda ap Rīgu. Gribējās izvēdināt galvu, bet nebija tas īstais brīdis kaut kur tālu braukt. Nodomāju, kāpēc pie mums tuvumā nav šāda lavandas lauka. Nē, nu kaut kas ir, bet gribējās vietu, kur skaisti nofotografēties un uztaisīt “instagrammīgas” bildes. Tā nu pamazām sāku interesēties par stādiņiem,” stāsta Signija.

Gada laikā paveikts iespaidīgs darbs. Košs lavandas lauks, omulīga koka mājiņa, kurā šobrīd tiek veikts remonts. Ideju Signijai tiešām daudz. Viņa stāsta, ka mājiņā plāno dzīvot pati, bet viesiem būs pieejams pirmais stāvs ar labierīcībām un, iespējams, tiks ierīkots kamīns, pie kura varēs arī skaisti nofotografēties. Viesiem šobrīd pieejama foto zona Stikla namiņā, kur izkārtoti dažādi interesanti interjera elementi un priekšmeti.

Uzmanību piesaista lielais zaķu figūru daudzums visapkārt. “Man ļoti patīk zaķīši”, Signija rāda arī savus auskarus zaķīšu formā. “Nākotnē plānoju arī pati kaut ko interesantu veidot. Es negribu parastos lavandas maisiņus. Gribētu pamēģināt šūt aromātiskas mantiņas zaķīšu formā no linu auduma, kas ir “eko” audums. Vispār es negribu būt kā visi, man ļoti patīk atšķirties. Turklāt varu palielīties, ka mums ir vienīgā vieta Latvijā un Eiropā, kur ir “zosis lavandā”. Tas ir pārbaudīts, ticiet man. Mana meita skaisti glezno, gribētu arī mazas glezniņas pārdot.” Signija ir apguvusi sveču un ziepju izgatavošanas meistarklases, ko vēlas izmēģināt šeit nākamgad. Plāno arī apmeklētājiem piedāvāt kafiju turpat uz lauka, kas esot ļoti pieprasīta.  

Domājot par lavandu lauka izveidi, Signija meklējusi iespēju iegādāties zemi. Bija piedāvājums Naujenē, tomēr izvēlējusies Sventi, jo te atdusas viņas dzīvesbiedrs. “Man šeit ir tuvāk. Es aizeju pie viņa uz kapiem parunāties, arī pasūdzēties. Pat atklāšanas dienā man tika nosūtīta tāda kā zīme, es iedomājos par savu vīru, un mākoņos parādījās liela, balta sirds. Es sapratu - tā ir zīme, ka viss būs labi, nevajag baidīties, vajag strādāt. Protams, ka ir riski, mēs no mātes dabas esam atkarīgi, tāpēc es visu laiku mātei dabai lūdzos un pasaku paldies!”

Nākamgad saimniece plāno sastādīt vēl vairāk dažādu ziedu, skaistas, krāšņas petūnijas, lai cilvēkiem atbraucot paliek skaistas fotogrāfijas un patīkamas atmiņas. Šobrīd Signijai saimniecībā ir arī sešas vistas un kukaiņu mājiņa, kā arī neliels dārziņš. Šeit būs interesanti visiem, gan pieaugušajiem, gan bērniem. Skaisti dabas skati, patīkamas emocijas un īsts enerģijas lādiņš garantēts.

Visu informāciju par Lavandu dārzu Sventē var saņemt Instagram profilā: sventes_lavandas

Teksts, foto: Inna Bebre, TAKA

Uzņemšana Bebrenes vispārizglītojošajā un profesionālajā vidusskolā