Atklāta bērnu mākslas darbu izstāde “Augšdaugava”

AKTUĀLI

11. jūnijā Daugavpils novada Kultūras centrā “Vārpa” atklāta vizuālās mākslas darbu izstāde “Augšdaugava”, ko novada mūzikas un mākslas skolu, kā arī citu izglītības iestāžu audzēkņi veltījuši Augšdaugavas ainavai, atsaucoties Kultūras pārvaldes aicinājumam piedalīties individuālā brīvdabas plenērā.

Kultūras pārvaldes vadītāja Ināra Mukāne atzīst, ka šogad pandēmijas dēļ tika atcelts starptautiskais tautas mākslas festivāls „Augšdaugava”, kura norise bija iecerēta no jauna iekārtotajā brīvdabas pasākumu vietā “Latgales sēta”, kas tapusi, pašvaldībai piedaloties vērienīgā projektā “Rīteiropas vērtības”. Lai arī festivāls šogad nenotika, par godu Augšdaugavai tapuši jauniešu zīmējumi un videostāsts, kurā muzikālus sveicienus sūta dziedātājs Juris Ostrovskis un Naujenes pagasta folkloras kopa “Rūžeņas”.

Maija sākumā Daugavpils novada mūzikas un mākslas skolu un citu izglītības iestāžu audzēkņi tika aicināti piedalīties brīvdabas plenērā un iemūžināt Augšdaugavas skatus kādā no mākslas darbiem. Atsaucība bija negaidīti liela. Plenērā aktīvi piedalījās Naujenes un Špoģu Mūzikas un mākslas skolu audzēkņi skolotāju Anitas Jasinskas un Valda Grebeža vadībā, kā arī Lāču pamatskolas audzēkņi, kuri radījuši vizuālās mākslas darbus dažādās tehnikās, krāsās paužot savu redzējumu par Augšdaugavas ainavām. Visi darbi apkopoti virtuālā izstādē tautas mākslas festivāla „Augšdaugava” mājas lapā augsdaugava.lv un Daugavpils novada domes portālā, bet tagad pieejami apskatei arī klātienē.

Visi plenēra dalībnieki saņēma pateicības rakstus par dalību izstādē, bet astoņu interesantāko darbu autori saņēma arī vērtīgas balvas, kas viņiem noderēs sava talanta pilnveidei. Žūrijas uzmanību īpaši piesaistīja Lāču pamatskolas audzēknes Milanas Filatovas (10 gadi) darbs “Mirkļi Daugavas krastos” un Sofjas Koroļkovas (12 gadi) darbs “Pastaiga”, Naujenes Mūzikas un mākslas skolas audzēknes Eritas Litvinskas (12 gadi) darbs “Krasts” un Sandras Minovas (8 gadi) darbs “Daugavas loki”, Špoģu Mūzikas un mākslas skolas audzēkņa Rodrigo Tkačenko (8 gadi) darbs “Gliemeža stāsts”, Annijas Ozoliņas (11 gadi) darbs “Slutišķi”, Esteres Skrupskas (10 gadi) darbs “Lauku ainava” un paša jaunākā plenēra dalībnieka, četrus gadus vecā Pētera Račkauska darbs “Augšdaugava”. Jāteic, ka Pēteris vēl ir par mazu, lai tiktu uzņemts mākslas skolā, toties šo skolu apmeklē viņa vecākie brāļi un māsas, kuru pēdās sekojis arī mazais zēns, ķeroties pie otām un uzburot skaistu ainavu.

Lai arī tēma ir viena, tašu katrs darbs ir atšķirīgs un oriģināls. Sofja Koroļkova savā darbā uzgleznoja Augšdaugavas ainavu ar jauno skatu laukumu, uz kura attēloti arī divi cilvēki – tēvs un dēls. Tie ir jaunās mākslinieces pašas izdomāti tēli, jo viņasprāt vienkārša dabas ainava būtu pārāk garlaicīga. Ar zīmēšanu Sofja aizraujas kopš bērnības, cenšas zīmēt katru dienu un uzlabot savu stilu. Visvairāk viņai patīk zīmēt cilvēkus un dzīvniekus. Lai arī pastāv uzskats, ka tos zīmēt ir grūti, Sofjai tas padodas ļoti labi. Meitene atzīst, ka iedvesmu radusi animācijas filmās, jo īpaši padomju laiku multfilmās, vērojot zīmējumu stilistiku: “Vienmēr domāju, kādai gan jābūt meistarībai, lai tā zīmētu.” Visbiežāk meitene izmanto krāsu zīmuļus, jo tie ļauj spēlēties ar toņkārtām, taču dažkārt liek lieta arī flomāsterus. Nākotnē Sofja sapņo kļūt par animatoru un izveidot savu multfilmu, kurai jau tagad izdomājusi galveno varoni vārdā Ennija.

Interesants ir Milanas Filatovas darbs, kurā Augšdaugavas ainava attēlota naktī un dienā. “Mamma saka, ka man ir ļoti laba fantāzija. Sociālajos tīklos noskatīju ideju un nolēmu līdzīgi atainot Augšdaugavas ainavu. Mamma palīdzēja ar idejām, kā uzlabot dažādas detaļas,” stāsta Milana. Visvairāk meitenei patīk zīmēt ainavas, galvenokārt ar zīmuļiem, bet vēlas iemācīties zīmēt arī cilvēkus. Milana atzīst, ka pagaidām vēl nezina, par ko vēlētos kļūt, jo katru dienu rodas jauna ideja par nākotnes profesiju. “Agrāk sapņoju kļūt par mākslinieci, arī tagad to vēlos, taču saprotu, ka ar to maizi nevar nopelnīt, turklāt neuzskatu sevi par profesionāli,” teic meitene.

Eksperimentēt ar dažādām tehnikām patīk Annijai Ozoliņai, kuras plenēra darbs tapis ar akvareļiem, zīmuli un lodīšu pildspalvu, atainojot Slutišķu sādžas fragmentu. “Man patīk daba, bet nepatīk zīmēt ūdeni, vairāk patīk zīmēt ēkas, ja tās ir interesantas,” saka jaunā māksliniece. Zīmēt Annija sākotnēji mācījusies pati, bet mākslas skolā pilnveido savas prasmes. Meitenei patīk zīmēšana, jo tā esot klusa nodarbe, kurā neviens neiejaucas. Annija domā, ka savu nākotni ar zīmēšanu nesaistīs, tas drīzāk esot vaļasprieks sevis pilnveidošanai.

Spoģu MMS skolotājs Valdis Grebežs uzsver, ka šī izstāde ir ne tikai pašu bērnu un jauniešu, bet viņu ģimeņu kopīgi radīta, jo radošajā procesā aktīvi iesaistījās arī bērnu vecāki, brāļi un māsas. Dalība plenērā deva stimulu ģimenēm doties pastaigā uz gleznainajiem Daugavas lokiem baudīt Augšdaugavas ainavu, iemūžināt to fotogrāfijās, lai vēlāk atainotu uz papīra. Skolotājs uzsver, ka šī izstāde un plenērs noteikti visiem paliks ilga atmiņā, jo pirmo reizi viss mācību un radošais process notika attālināti. Viņš cer, ka no jaunā mācību gada viss atgriezīsies normālā režīmā un audzēkņi apmeklēs nodarbības klātienē.

Teksts, foto: Inese Minova

Mākslas darbu galerija

 

Saeima izlemj, ka Latvijā turpmāk būs 42 pašvaldības