Akordeonistu – solistu konkursā “Naujene 2017” triumfēja Baltkrievija, Latvija, Krievija un Serbija

AKTUĀLI

Ikgadējais, nu jau XV starptautiskais akordeonistu – solistu konkurss “Naujene 2017” šogad pulcēja 13 dalībvalstu konkursantus. Dalībnieki bija pulcējušies no Latvijas un tuvākajām kaimiņvalstīm, kā arī Ukrainas, Polijas, Šveices, Bulgārijas, Bosnijas un Hercogovinas, Somijas un Serbijas.

Gadu no gada dalībnieku interese par konkursu pieaug – šogad savu meistarību starptautiskajai žūrijai demonstrēja 200 dalībnieki no 95 izglītības iestādēm. Konkurss noritēja četras dienas, kuru laikā audzēkņi tika vērtēti mūzikas skolu, vidusskolu, varietē un mūzikas augstskolu kategorijās. Konkursanti cīnījās par četrām Grand Prix balvām 100 un 200 eiro apmērā, kuras tostarp finansēja Daugavpils novada dome un Naujenes pagasta pārvalde.

Mūzikas skolu 1.-4. klašu kategorijā Grand Prix tika piešķirts Baltkrievijas Smaļaviču bērnu mākslas skolas audzēknei Jeļenai Jablonskai (pedagogs Marianna Kisliha). Arī 5.-7.klašu kategorijā uzvarēja pārstāve no Baltkrievijas -Mogiļevas Valsts mākslas ģimnāzijas-koledžas audzēkne Poļina Siņica (pedagogs Jeļena Dorošenko).

Pēc vairāku gadu pārtraukuma, mūzikas vidusskolu kategorijā galveno balvu izdevās izcīnīt Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolas audzēknei Anastasijai Zubovai (pedagogs Anatolijs Petkevičs). Anastasija šajā konkursā piedalījās jau 8 reizi, bet Grand Prix ieguva pirmo reizi. “Tas bija liels pārsteigums. Es sākumā domāju, ka mans diploms ir kaut kur pazudis, bet tad izsauca kā Grand Prix uzvarētāju!”  Laureāte pastāstīja, ka viņai patīk šis konkurss, jo tas sniedz iespēju iepazīties ar dažādiem cilvēkiem, apmainīties ar pieredzi un paklausīties citu spēlē.

Interesantu pieredzi konkursā smēlās Naujenes mūzikas un mākslas skolas absolvente, tagad Daugavpils Universitātes studente Anna Grigorjeva, kura konkursā pirmo reizi piedalījās gan kā žūrijas locekle mūzikas skolu kategorijā, gan kā pedagogs un konkursante mūzikas augstskolu grupā.  Anna norāda, ka būt žūrijas sastāvā ir liels pagodinājums un dubultā atbildība, jo bija jāapliecina sava mūzikas prasme pēdējā konkursa dienā arī uz skatuves. Uz jautājumu, kā audzēkņi no Latvijas izskatās starptautiskajā konkurencē, Grigorjeva atzīst, ka līmenis ir vienāds, tomēr atšķiras instrumentu stāvoklis un mūzikas skolu spēja iegādāties jaunus akordeonus, kas paver plašākas muzikālās variācijas iespējas.

Mūzikas augstskolu kategorijā uzvaras laurus plūca un Grand Prix 200 eiro apmērā ieguva Rimska-Korsakova Sanktpēterburgas Valsts konservatorijas students Arkādijs Škvorovs (pedagogs prof. Aleksandrs Dmitrijevs).

Šajā konkursā Arkādijs startēja pirmo reizi, izpildot četrus klasiskos un mūsdienu skaņdarbus. Gatavošanās konkursam aizņēma gandrīz gadu un laureāts ir pateicīgs par līdzcilvēku atbalstu. “Vislielākā pateicība manam pedagogam Aleksandram Dmitrijevam un viņa sievai – viņi sniedza man lielu atbalstu sagatavošanās procesā. Un, protams, maniem vecākiem – to grūti aprakstīt vārdos, ko viņi dara un kādu atbalstu man sniedz,” aizkustinājumu neslēpa laureāts no Krievijas.

Tā kā šogad Varietē kategorijā neviens neieguva Grand Prix, šī balva nonāca īpašumā otram labākajam mūzikas augstskolu kategorijā  - Vostočnoe Sarajevo Mūzikas akadēmijas studentam Aleksam Mirkovičam no Serbijas (pedagogs prof. Daniela Rakiča). “Bajāns ir ļoti specifisks instruments, man patīk tā skaņa. Man ir ļoti labi pasniedzēji  – pirmais skolotājs bija profesors Zorans Rakičs un tagad mani skolo Daniela Rakiča. Viņi abi šodien ir žūrijas sastāvā. Faktiski, bajāns ir visa mana dzīve,” tā Mirkovičs.

Konkursa ietvaros tika sniegti arī Aleksa Mirkoviča (Serbija) un Itālijas dueta Antonio Spaccarotella (akordeons) un Danilo Blaiotta (klavieres) koncerti.

FOTOGALERIJA

Elza Timšāne

     

Dzīvokļa īpašums Nr. 2, Dīķu ielā 1, Kalupe