16.Grāmatu svētki Višķos pulcēja novadniekus, kuriem tuvs ir lasītprieks

AKTUĀLI

Ikgadējie Grāmatu svētki Daugavpils novadā šogad notika Malnavas koledžas izglītības īstenošanas vietā Višķi, piedāvājot plašu un daudzveidīgu programmu gan pieaugušajiem, gan jauniešiem un bērniem. Grāmatu svētki bija nedaudz citādi kā ierasts, jo to organizēšanā pēc 15 gadu aktīvas darbības vairs neiesaistījās ilggadējie sadarbības partneri – Lauku bibliotēku atbalsta biedrība un tās vadītāja Biruta Eglīte. Svētkus rīkoja Daugavpils novada Kultūras pārvalde sadarbībā ar Višķu pagasta pārvaldi.

Svētku atklāšanā sarīkojuma zāle bija pilna, teju 400 apmeklētāji, īpaši kupli pārstāvēta bija jaunā paaudze,  liecinot, ka par spīti tehnoloģiju laikmetam, grāmata kā izziņas avots joprojām nezaudē savas pozīcijas. Dalībniekus sveica Daugavpils novada domes priekšsēdētājas vietnieks Arvīds Kucins, Višķu pagasta pārvaldes vadītājs Jānis Proms un Kultūras pārvaldes vadītāja Ināra Mukāne.

Tradicionāli Grāmatu svētkos tiek veidotas politiskās diskusijas par kādu aktuālu jautājumu. Šoreiz “Latvijas Avīze” rosināja diskusiju par tēmu “Vai sociālo apdrošināšanas iemaksu paaugstināšana glābs valsts medicīnu?”, kurā piedalījās Saeimas deputāts un ārsts Hosams Abu Meri, Nacionālā veselības dienesta Latgales nodaļas vadītājs Jānis Pitrāns, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente un ģimenes ārste Līga Kozlovska, SIA “Grīvas poliklīnika” un veselības centra OLVI vadītāja Inta Vaivode, kā arī Naujenes pagasta ģimenes ārste  Iveta Čivkule.

Veselības nozares speciālisti diskutēja par obligātās veselības apdrošināšanas iemaksām, kas varētu tikt ieviestas jau nākamgad un sastādītu 1 % mēnesī no minimālās darba algas, ārstu un pakalpojumu pieejamību, garajām rindām pie speciālistiem un speciālistu trūkumu slimnīcās. Latvijā veselības aprūpes pieejamības ziņā situācija šobrīd ir kritiska. Neziņa par to, kādus veselības aprūpes pakalpojumus nodrošina valsts un cik vēršanās pie ārsta pacientam izmaksās no personīgiem līdzekļiem, kā arī pakalpojuma dārdzība un garās rindas – ir galvenie iemesli, kāpēc iedzīvotāji nepieciešamības gadījumā nav vērsušies pie veselības aprūpes speciālistiem. Savukārt ģimenes ārstus lauku reģionos uztrauc ne tikai zemais atalgojums, bet arī tas, ka medicīnas studentiem trūkst perspektīvas pēc augstskolas absolvēšanas nākt strādāt un atvērt prakses lauku reģionos.

Apmeklētāji labprāt izmantoja iespēju aplūkot un iegādāties grāmatas no Latvijas lielākajām izdevniecībām un apgādiem. Ikviens, kas iegādājās grāmatu, piedalījās izlozē “Veiksmīgais pircējs” - svētku noslēgumā laimīgākie savā īpašumā ieguva jaunu lasāmvielu.

Lai gan šogad bibliotēkām izpalika Lauku bibliotēka atbalsta biedrības dāvinājumi un dāvanu kartes, bibliotēku vadītāji aktīvi izmantoja iespēju iegādāties grāmatas par pievilcīgākām cenām, jo šogad Daugavpils novada dome palielināja grāmatu iegādei paredzēto budžetu. Maļinovas pagasta bibliotēkas vadītāja Elvīra Kokina atklāja, ka visvairāk bibliotēka tiks papildināta ar jauniešu literatūru. Bērnus un jauniešus visvairāk interesē grāmatas, kuras iekļautas lasīšanas veicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”. “Prieks, ka grāmatu lasīšanas tradīcijas pie mums nepazūd. Mēs labprāt pasūtam tās grāmatas, kuras jaunieši lūdz, jo mums svarīgākais ir, lai viņi lasītu,” tā E.Kokina.

Grāmatu pārdevēji minēja, ka vispieprasītākās grāmatas ir izzinošā un vēstures literatūra, bērnu enciklopēdijas, kā arī dzeja. Uzrunātie pircēji atzina, ka labprāt vairāk lasītu grāmatas, ja šim vaļaspriekam atliktu vairāk brīvā laika. Laura no Dubnas pagasta par ievērojamu atlaidi iegādājās detektīvromānu. “Īstenībā, es grāmatu iegādājos speciāli, lai būtu iemesls vairāk atlicināt laiku lasīšanai, nevis citām nodarbēm. Diemžēl laiku grāmatai atņem dažādi mājas darbi un ikdienas steiga,” neslēpa Laura.

Jauniešiem visas dienas garumā tika organizētas tikšanās ar rakstniekiem – ceļotājiem. Linda Riņķe prezentēja savu otro grāmatu “Paradīzē”, ļaujot caur fotogrāfijām un stāstiem iepazīt piedzīvoto Jaunzēlandē. Savos piedzīvojumos dalījās arī pasaules apceļotājs uz motocikla, 2 Ratu Brīvskolotājs Mārtiņš Sils.

Uz sarunu un rotaļām pirmsskolas un sākumskolas skolēnus gaidīja rakstniece Evija Gulbe, kura ir bērnu grāmatu, stāstu un dzejoļu autore. Rakstnieces krājumā ir stāsti par žurkām Koko un Riko, Bizbizmārīti un dažādi dzejolīši, kas ļauj apgūt burtus un bagātināt valodu. “Bērnus interesē piedzīvojumi. Viņi dzīvo citādākā pasaulē kā mēs, kad augām. Tā ir krāsaināka, ņirbošāka, aktīvāka,” savu grāmatu popularitāti skaidro Gulbe. Viņa ir pārliecināta, ka ikvienam var radīt interesi par grāmatām. “Vecāki ir paraugs saviem bērniem. Ja vecākiem grāmata ir tuva un patīkama, tad arī bērns kādā brīdī nonāks līdz vēlmei lasīt. Manuprāt, tas ir dabīgi – tāpat kā mēs staigājam, tāpat arī lasām. Bet katram ir sava literatūra, sava grāmata, galvenais ir neatkāpties meklējumos.”

Pieaugušie lasītāji izmantoja iespēju satikties ar rakstnieku un dramaturgu Māri Bērziņu, kura pēdējais vēsturiskais romāns “Svina garša” 2015.gadā ieguva Literatūras gada balvu par labāko prozas darbu, kā arī saņēma citus prestižus apbalvojumus. “Svina garša” joprojām ir viena no pieprasītākajām grāmatām bibliotēku plauktos un ir ierindojusies lasītāko grāmatu topā. Pēc romāna motīviem tapusi arī izrāde Latvijas Nacionālajā teātrī. Bērziņš atklāja detaļas, kā tapa grāmata un kuri notikumi viņa personīgajā pieredzē radīja iedvesmu notikumu virtenei, kas aprakstīta romānā.

Paralēli grāmatu iegādei, prezentācijām un sarunām, apmeklētāji varēja aplūkot izstādi “Mēs lepojamies” par Višķu pagastu, kā arī Špoģu MMS audzēkņu un mākslinieces Veronikas Ščegoļevas darbu izstādi. Radošas aktivitātes piedāvāja amatnieks Valdis Grebežs,  bērnu žurnāls “Privetik”, izdevniecība “Latvijas Mediji”. Blakus teritorijā bērni izstaigāja aizraujošu piedzīvojumu taku “Burvju parkā”. Muzikāli iepriecināja Višķu pagasta vokālais ansamblis “Anima Corde” un grupa “Mažors””. Svētku dalībnieki tika cienāti ar “Burvju zupu”, kurai pirms degustēšanas tika izpildīts maģisks rituāls.

Apmeklētāji tika lūgti arī aizpildīt anketu, kurā varēja paust viedokli par svētku nepieciešamību un ierosināt jaunas idejas nākamā gada svētkiem. Lielākā daļa respondentu pauda, ka vēlas, lai Grāmatu svētki noritētu katru gadu, tāpat lasītāji labprāt satiktu Otto Ozolu, Māru Zālīti, Noru Ikstenu un citus pazīstamus autorus. Vairāki anketās norādīja, ka Grāmatu svētki varētu nedaudz mainīt formātu un iztikt bez politiskās diskusijas.

Svētku organizatori noslēgumā norādīja, ka ir patiess prieks, ka par spīti lietainajiem laikapstākļiem, bija kupls apmeklētāju skaits un liela interese par grāmatām.

FOTOGALERIJA

Ekskursijas Daugavpils novada dienu ietvaros