12. oktobris – Pasaules redzes diena

Pagastu un pilsētu ziņas

Lai veicinātu acu veselību, redzes saglabāšanu, redzes pasliktināšanās novēršanu, kā arī vairotu iecietību un sapratni pret cilvēkiem, kuri saskārušies ar redzes traucējumiem, katru gadu oktobra otrajā ceturtdienā tiek atzīmēta Pasaules redzes diena. Šogad Pasaules redzes diena tiks atzīmēta 12. oktobrī. 

Acis ir viens no svarīgākajiem cilvēka maņu orgāniem, tādēļ būtiski ir rūpēties par savu redzi, lai saglabātu to pēc iespējas ilgāk: 

  • ja ārsts ir nozīmējis redzes korekcijas līdzekļus, lieto tos atbilstoši ārsta norādēm. Kontaktlēcas uzglabā tam paredzētajā šķīdumā un vienmēr ievēro derīguma termiņu. Pirms kontaktlēcu ievietošanas un izņemšanas vienmēr nomazgā rokas. Kontaktlēcas nēsā tikai tam paredzētajos gadījumos; 
  • ēd veselīgi – veselīgam uzturam, kas bagātināts ar augļiem un dārzeņiem, īpaši tumši zaļajiem lapu dārzeņiem un salātiem, kā arī treknajām zivīm, ir liela nozīme acu veselības saglabāšanā; 
  • uzturi veselīgu ķermeņa svaru – liekais svars un aptaukošanās palielina risku saslimt ar cukura diabētu, kas var ievērojami pasliktināt redzi vai pat izraisīt redzes zudumu; 
  • nesmēķē smēķēšana palielina risku saslimt ar kataraktu un veicina redzes nerva bojājumus, kam var sekot redzes zudums; 
  • izvairies no stresa emocionālais sasprindzinājums, dažādi nopietni pārdzīvojumi un stress var ietekmēt redzes funkcijas. Acu veselību uzlabos regulāra acu atpūtināšana, svaigs gaiss un miegs; 
  • atpūtini acis ja pavadi ilgu laiku pie datora, TV ekrāna, planšetes vai viedtālruņa, skatoties vienā punktā, acis var nogurt, jo mirkšķināšana notiek retāk. Ik pēc katrām 20 minūtēm atpūtini acis 20 sekundes, piemēram, skatoties tālumā. 

Vienīgais veids, kā pārliecināties par acu veselību, ir apmeklēt speciālistu un veikt redzes pārbaudi. Veic redzes pārbaudi reizi gadā – īpaši tad, ja lieto brilles (arī bērniem), bet ja lieto kontaktlēcas – divreiz gadā. Vairākas acu slimības, piemēram, glaukoma, var noritēt bez simptomiem. 

“Čaklās skudriņas” apgūst un izgaršo novada kulināro mantojumu