Vētra un krusa nodarījusi lielus postījumus Augšdaugavas novadā

AKTUĀLI

7. augustā daudzviet Latvijā plosījās liela vētra ar lietusgāzēm un lielgraudu krusu, tostarp Augšdaugavas novadā, nodarot lielus postījumus un zaudējumus. Diemžēl neiztika bez cilvēku upuriem - zem vētras nogāzta koka Sventes pagastā gājis bojā 50 gadus vecs vīrietis. 

Pēc VUGD datiem 7. augustā ugunsdzēsēji glābēji 348 reizes devās novērst spēcīgā vēja un negaisa radītos postījumus. Pašvaldībās visvairāk izsaukumu reģistrēts Rīgā – 86, Daugavpils pilsētā – 40, Dobeles novadā – 33 un Augšdaugavas novadā - 18 izsaukumi.

Augšdaugavas novadā vētra un krusa vislielākos postījumus nodarījusi Sēlijas daļā. Stihijas epicentrs atradies tieši Kalkūnes pagastā Raiņa mājas Berķenelē teritorijā un tās apkaimē. Pamatīgi cietusi muzeja ēka, kuras mansarda stāvā krusa izsitusi visus logus un lietus nopludinājis telpas. No krusas cietis arī nesen renovētās klēts jumts, kuram nodarīto postījumu pašvaldība lūgs izvērtēt ekspertiem. Krusa nocirtusi lapas un zarus kokiem muzeja parkā, tāpēc muzejs aicina labas gribas cilvēkus talkā 9. augustā ap plkst. 11.00 palīdzēt sakārtot parka teritoriju.

Kalkūnes pagastā cietušas arī vairākas privātmājas un mazdārziņu kooperatīvs “Celtnieks”, kur krusas rezultātā izsisti logi, sadragāti māju jumti un siltumnīcas, kā arī noslaucīti dārzu stādījumi. “Kopā ar domes priekšsēdētāju Arvīdu Kucinu apsekojot Kalkūnes pagasta vasarnīcu kooperatīvu “Celtnieks”, esam konstatējuši, ka vairāk kā 100 mājām ir izpostīti jumti,” saka pašvaldības izpilddirektors Pēteris Dzalbe.

Visā novada teritorijā vētra salauzusi vai izgāzusi ar saknēm 98 kokus, daļa no tiem, kas bija uzkrituši ceļiem, tika novākti jau tās pašas dienas vakarā, bet daudzviet seku novēršanas darbi vēl turpinās.

Sventes pagastā ir gan sagāzti koki, gan lietus izskalota un vētras pabojāta ceļu infrastruktūra pie skolas un tūrisma takām. Šēderes pagasta kultūras namā bojāts jumts, nodarot lielu kaitējumu bibliotēkas grāmatu krājumam.      

Novada pagastu pārvaldēm ir uzdots apsekot kokus pie skolām un pašvaldības iestādēm, izvērtēt to stāvokli, lai novērstu negadījumus turpmāk. Pašvaldības izpilddirektors Pēteris Dzalbe uzskata, ka atbildība par vētras izgāztajiem kokiem jāuzņemas arī dabas aizsardzības institūcijām, kas neļauj izzāģēt daudzus bīstamus kokus, jo vēlāk tie vētrās tiek izgāzti, apdraudot cilvēku dzīvību un īpašumus.

Pašvaldība ir sazinājusies ar VARAM un apspriedusi iespēju sniegt valsts atbalstu Augšdaugavas novadam gan pašvaldības, gan iedzīvotāju bojātās infrastruktūras atjaunošanai.

Pagaidām pašvaldībā ir vērsušies tikai vasarnīcu kooperatīvi un privātmāju iedzīvotāji. Kooperatīvā “Ļubiste” koks uzkritis uz vadiem, pārraujot vietējo elektrolīniju, līdzīgas problēmas ir vasarnīcu kooperatīvā Medumos. Pēc iedzīvotāju pieprasījuma pašvaldība palīdzēs novērst šīs vētras sekas, kā arī sniegs atbalstu vasarnīcu kooperatīvam Kalkūnē izvest visus atkritumus, kas radušies vētras rezultātā. Informācija par zaudējumiem novadā vēl tiks apkopota.

Slutišķu sādžā notika VIII Latgales stāstnieku festivāls “Omotu stuosti”