Starptautiskā asinsdonoru diena

Sabiedrības līdzdalība

Ik gadu 14. jūnijā tiek atzīmēta Starptautiskā asinsdonoru diena, veicinot sabiedrības izpratni par jautājumiem, kas saistīti ar asins ziedošanas nozīmīgumu. Tās mērķis ir veicināt globālu izpratni par asins ieguves nepieciešamību pārliešanai un par brīvprātīgu, bezatlīdzības asinsdonoru būtisko ieguldījumu valsts veselības aprūpes sistēmā.  

Drošas asinis un to pārliešana ir ļoti svarīgs veselības aprūpes un sabiedrības veselības faktors. Donoru asinis katru dienu glābj miljoniem dzīvību un uzlabo dažādu pacientu veselības stāvokli un dzīves kvalitāti. Nepieciešamība pēc asinīm ir vispārēja, bet tās nav pieejamas visiem, kam tās būtu nepieciešamas.  

Kļūt par asins donoru ir nozīmīgi, jo asinis ir ļoti nepieciešamas, piemēram, pacientiem operāciju laikā. Asins vēža slimniekiem ir nepieciešamas no 1 līdz 3 donoru asins devām dienā, bet reizi trijos mēnešos asins plazmas pārliešana ir nepieciešama arī kādam jaundzimušajam.  

Ne tikai pacienti gūst labumu no šī procesa, bet arī pats asins donors, jo asins donori mazāk slimo ar akūtām un hroniskām slimībām, asins ziedošana raisa pozitīvas izjūtas, jo esi palīdzējis kādam grūtā brīdī. Tāpat asins ziedošana ir lieliska iespēja uzzināt savu pulsu, asinsspiedienu un hemoglobīna līmeni, stimulēt asinsrades sistēmu, atjaunojot asins sastāvu. Kļūstot par asinsdonoru, ir iespēja saņemt arī apmaksātu atpūtas dienu. 

Aicinām pašvaldībā aktualizēt un atgādināt kritērijus, kas jāņem vērā, lai kļūtu par asins donoru. Pirms asinis tiek ziedotas, ir nepieciešams noskaidrot, vai asins donors atbilst dažādiem nosacījumiem, piemēram, vai ir vecuma grupā no 18 līdz 65 gadiem, sver ne mazāk50 kg. Svarīgi, lai dienā pirms asins ziedošanas donors nav lietojis alkoholu, kā arī pēdējā laikā nav slimojis un jūtas vesels. Tāpat donoram ir svarīgi pirms asins ziedošanas uzņemt sabalansētu uzturu, lietot daudz šķidruma, kā arī kvalitatīvi izgulēties

Lai Latvijas veselības aprūpe būtu nodrošināta ar pietiekamiem asins resursiem, veiciniet pašvaldības iedzīvotājos izpratni par asins ziedošanas nozīmīgumu, izmantojot SPKC speciālistu izveidoto infografiku “Mums ir viena asinsrite, izglāb 3 dzīvības!” (pievienota e-pasta pielikumā .pdf un .png formātos), kas atbildēs uz jautājumiem, kāpēc un kā kļūt par asins donoru. 

Vairāk informācijas meklējiet šeit: donors.lv 

Dziesmu saiets Silenē