Špoģu vidusskolas skolēni iepazīst muzejus Aglonā

Izglītība

Mācību gada noslēgumā Špoģu vidusskolas 7.-8. un 11.a klašu skolēni programmas "Latvijas skolas soma"  ietvaros apmeklēja  divus muzejus Aglonā - Pasta un informācijas muzeju un 2.pasaules kara muzeju.

Skolēni ar aizrautību uzklausīja Pasta un informācijas muzeja gides stāstījumā par komunikācijas veidu attīstību un  cilvēku radošumu komunikācijas veidu izveidē no pudeļu, baložu, un bišu pasta līdz bungu telegrāfam un Aglonas "Velteņu" pastam. Ekspozīciju zālē skolēnu skatam pavērās pasta rati un zirga pase, Zviedru laika pasta soma un Ulmaņlaika pasta vagona fragments ar tā laika laikrakstiem, gan padomju laika pasta nodaļas iekārtojumu, pastnieku transportlīdzekļi, telefoni no dažādiem laika periodiem. Ekspozīciju apskates laikā katram skolēnam  bija iespēja izmantot visas piecas informācijas iegūšanas maņas - redzi, dzirdi, tausti, smaržu un garšu. 

Savukārt 2.pasaules kara muzeja gids iepazīstināja ar tā laika kara ieročiem, bija iespēja apskatīt formas, munīcijas, sadzīves priekšmetus, lidmašīnu atlūzas u.c. Karavīru formas un armijas šineļus varēja pat uzlaikot. Kā visdārgākā un unikālākā muzejā bija apskatāma feldpost (karalauka) vēstuļu sarakste starp oberleitenantu Augustu un viņa mīļoto Martu piecu kara gadu garumā. Dialogs vēstulē starp diviem viens otru mīlošiem cilvēkiem ar laimīgām beigām. Ekspozīcija nav politizēta, bet gan vienlīdzīgi sadala abas karojošās puses. Šeit nav ne labo, ne slikto, varbūt tāpēc ir viegli skatāma skolēniem.

Līdz ar muzeju apmeklējumiem Aglonā, tika izmantota iespēja apmeklēt Kristus karaļa kalnu, kas ir viens no  Latvijas interesantākajiem objektiem ar koka skulptūru kompleksu, kurā izvietotas 54 skulptūras par Bībeles sižetiem, koka baznīca, Paradīzes dārzs, Noasa šķirsts. Pirmais, kas pārsteidz, ierodoties Kristus Karaļa kalnā, ir ainavas arhitekta vēriens un paveikto zemes darbu apjoms. Skolēni sportiskā solī izstaigāja visus pakalnus, līkločus apkārt dīķiem, kuros dzīvo gan līņi, gan līdakas, pat stores un foreles.

Braucienu noslēdzām ar viesošanos  pie skaistas un maģiskas vietas Latgalē – Velnezera (Čortoka).  Nostājoties pie ezera izveidotajā skatu laukumā, patiešām ir iespējams ieklausīties klusumā. Tuvumā nedzird ne putnu dziesmas, ne kukaiņu skaņas. Velnezers ir kluss un mierīgs. Ezers ir zaļgans ar ļoti dzidru ūdeni. Lai aizsargātu šo ainaviski vērtīgo objektu, tā apkārtne 55 hektāru platībā jau gandrīz 40 gadus ir dabas liegums. Skolēni izteica, ka no ezera dzelmes var just baisumu un “velna” sviedru smaku. Ne velti ir dots tāds nosaukums, kurā nav ne vienas dzīvas radības.

Izvērtējot redzēto, katrs skolēns atzina, ka atklāja sev kaut ko jaunu un ieguva zināšanas, kas noderēs vairāku mācību priekšmetu stundās.   Paldies programmai "Latvijas skolas soma" par iespēju baudīt kultūru, uzkrāt pozitīvas emocijas, paplašinām savu redzesloku!

Špoģu vidusskolas skolotāja Inese Ļedovskaja

Sportojam un Līgojam Līksnā!