Špoģu vidusskolā notika neparasta mūzikas stunda ar diriģentu Andreju Jansonu

AKTUĀLI

Amerikas latvietis, diriģents, komponists un Ņujorkas latviešu kora mākslinieciskais vadītājs Andrejs Jansons apmeklēja Špoģu vidusskolu, lai pirmo reizi Daugavpils novadā skolēniem novadītu mūzikas paraugstundu ar mērķi sekmēt skolēnu interesi un izpratni par mūziku. Šādas mūzikas paraugstundas notiek pēc ASV organizācijas “Young Audiences” (“Jaunie klausītāji”) īpašas programmas, kura sekmīgi darbojas vairāk kā 40 ASV pilsētās. A.Jansons šajā organizācijā darbojas vairākus gadu desmitus un pēdējos gados šo labo praksi ievieš arī Latvijas reģionu skolās. “Šīs organizācijas mērķis ir iepazīstināt bērnus ar kamermūziku bērniem saprotamā veidā. Šī metode Latvijā ir jauna, tāpēc ASV vēstniecība vēlējās ar to iepazīstināt arī šejienes bērnus un pedagogus. Ar ASV vēstniecības finansiālu atbalstu mēs jau ceturto gadu organizējam šāda veida koncertus,” pastāstīja pasaulslavenais diriģents.

Programmas pamatideja ir palīdzēt skolēniem klasisko mūziku apgūt  radoši un aizraujoši. Mūzikas stunda Andreja Jansona vadībā notika sadarbībā ar profesionālā pūšamo instrumentu orķestra “Rēzekne” mūziķiem -  Lolitu Ošu (flauta), Arni Krancānu (klarnete), Anselmu Opincānu (fagots), Gunāru Rupaini (mežrags) un Varvaru Zavjalovu (oboja, Rīga). Mūziķi interaktīvā veidā parādīja, kā muzicēt ansamblī, kas ir melodija, pavadījums un kanons. Skolēniem bija iespēja ieklausīties mūzikas instrumenta tembros un salīdzināt tos.

Skolēni par to, cik liela nozīme mūzikā ir ritmam, tempam, melodijai un pavadījumam, varēja pārliecināties, paši diriģējot un izvēloties skaņdarbiem, viņuprāt, piemērotākos mūzikas instrumentus. Bērniem rādīja, kā izgatavot mežragu no vienkāršas gumijas caurules un plastmasas piltuves. Tāpat skolēni iepazina un sāka atšķirt katra instrumenta - obojas, fagota, klarnetes, mežraga un flautas - nosaukumu un tā skanējumu.

A.Jansons norāda, ka noteikti arī Špoģu vidusskolas skolēnu rindās varētu būt kāds topošais diriģents vai mūziķis. “Es pats par mūziku sāku interesēties Norfolkas skolā Virdžinijā, kad redzēju profesionālu mūziķu koncertu. Ir ļoti svarīgi, lai bērniem koncerts tiktu pasniegts profesionāli, nevis tikai pavirši nospēlē. Tad viņiem pašiem rodas interese kaut ko darīt un turpināt,” pārliecināts diriģents.

Višķu un blakus esošo pagastu bērniem apgūt mūziku var arī Špoģu mūzikas un mākslas skolā, kas sniedz iespēju tiem bērniem, kurus mūzika uzrunā, apgūt to padziļināti un, iespējams, nākotnē papildināt orķestra sastāva rindas.

FOTOGALERIJA

Seminārs radošās darbības nedēļas radi!2017 ietvaros