Senatnes gars mājo kalupiešos

AKTUĀLI

Lai ieraudzītu to, ko ikdienā mēs neredzam, jau ceturto reizi Kalupē notiek seno mantu izstāde. Kalupieši no skapjiem, bēniņiem, noliktavām ceļ gaismā savus ”dārgumus”- kleitas, somas, šalles, lakatus, sedziņas, traukus, kurpes, kaklarotas. Tie stāsta, kā senos un ne tik senos laikos bērni gājuši skolā, ko sievietes ģērbušas un ko veikalos varējuši nopirkt.

Vislielāko ievērību izstādē guvušas 20. gadsimta 30.-50. gadu kleitas un somiņas. Tās Vija Pabērze mantojusi no savas mammas Lūcijas Plociņas un tantes Janīnas Vansovičas.

Savukārt Līvijai Rimšai ir saglabājušās visas padomju laiku kleitas, šalles, kurpes un somiņas.

Ģertrūde Rasnače lepojas ar savas mammas Adeles Rasnačes 50.-70. gados šūtajām kleitām no vilnas, viskozes, zīda, šifona, žoržeta, lina, samta un citiem audumiem. Ikkatrai no tām ir savs stāsts. Viena kleita ir unikāla – 15 kāzās Ģertrūde tajā bijusi par vedējmāti.

20.-30. gadu mode apģērbā un aksesuāros parādās vecajās fotogrāfijās.

Tekla Svētiņa priecē ar savu mantu dažādību: lūgšanu grāmatām, rožukroni, somiņām, kleitām, kabatlakatiņiem.

Regīna Baika dod iespēju ielūkoties ne tikai somiņās, bet arī iepazīstina ar retumu – roku sildītāju jeb muftu, kas bija īpaši populāra 20. gs. 50.-60. gados.

Savukārt Rihards Seilis, Jānis Kudiņš, Edvards Jaundzems, Fraņa Morkāne un Sanita Cirse piedāvā apskatei 30.-80. gadu skolas un darba somas, čemodānus, portfeļus.

Mūsu izstādes lielāko daļu veido baznīcas un teātra somiņas un kleitas (30.-90. gadi), kuras apskatei piedāvāja Genovefa Mukāne, Antoņina Kudeika, Janīna Gadzāne, Jevženija Sudjina, Viktorija Skrinda, Elita Ķemzāne, Ināra Ūbele, Lilija Kostjugova, Ināra Nešpore, Sandra Mežinika, Monika Krūmiņa, Ina Vabiščeviča, Sandra Tkačenko, Terēze Upeniece, Irēna Kukle un Olga Vingre.

Pagājušā gadsimta mode gan kleitās, gan somiņās redzama arī mūsdienās – par to liecina Initas Ivdras izstādītie apģērbi un somiņas

Senatnes gars mājos mūsdienās!

Informāciju sagatavojusi:
Kalupes pagasta kultūras darba vadītāja Inita Ivdra
Foto: Dainis Bitiņš

Valdība nosaka stingrākas prasības transporta un pasažieru pārvadājumu pakalpojumu sniedzējiem