Pie Subates manīts zeltainais šakālis

AKTUĀLI

Pēdējā laikā arvien biežāk var manīt svešzemju sugas, kas ienāk Latvijas teritorijā. Ar saviem novērojumiem dalījās Daugavpils Universitātes ornitologs un pētnieks Indriķis Krams. Netālu no Subates viņš manījis mūsu zemei neraksturīgu dzīvnieku - zeltaino šakāli. Pēc I. Krama paustā, nav nekas īpašs, ka Latvijā ienāk arvien jaunas sugas, jo tas ir process, kurš notika, notiek un notiks arī turpmāk.

"Canis aureus jeb zeltainais šakālis Latvijā iepriekš jau bija manīts, taču ne bieži. Acīmredzot dzīvnieks pielāgojas mūsu apstākļiem un pamazām ienāk mūsu teritorijā. Ir ziņas, ka šis dzīvnieks redzēts daudz tālāk uz Ziemeļiem, pie Arhangeļskas," skaidro Indriķis. Pirmo reizi šakālis Latvijā manīts 2013. gadā netālu no Jelgavas. Zeltainie draugi manīti arī Lietuvā un Igaunijā.

No dienvidu un Viduseiropas zemēm šīs dzīvnieks migrē uz ziemeļu reģioniem, jo klimats mainās uz siltāku. Vienlaicīgi pētnieks I. Krams mierina - invazīvais dzīvnieks kaut gan ir visēdājs, bet cilvēkam tas nav bīstams. Pēc viņa teiktā, šakālis var uzbrukt, piemēram, kaķiem. Reizēm tas var nomedīt dzīvniekus, kas ir 4 - 5 reizes lielāki par viņu pašu.

Zeltainie šakāļi dzīvo alās, kur glabā arī ēdienu, ja to nevar uzreiz apēst. Mūsu zemē cilvēks to viegli var sajaukt ar lapsu. Naktī tas var pārvietoties 12 - 15 km attālumā.

Apkopoja: D. Bitiņš

Pārgājienu cikls jūlijā