Pašvaldība iepazina Ādažu bāzes ikdienu

AKTUĀLI

10. martā Daugavpils novada domes vadība un vairāku pagastu vadītāji pēc Nacionālo bruņoto spēku komandiera (NBS), ģenerālleitnanta Leonīda Kalniņa uzaicinājuma apmeklēja Ādažu bāzi, lai iepazītos ar militārā objekta infrastruktūru, tā attīstību un sadarbību ar vietējo pašvaldību. Šāda vizīte kļuva aktuāla saistībā ar lokālplānojuma militārā poligona “Meža Mackeviči” teritorijai izstrādi, kas raisījusi plašas diskusijas sabiedrībā.

NBS komandieris Leonīds Kalniņš atzina, ka vizītes mērķis bija iepazīstināt ar Latvijā vislielāko militāro bāzi, lai arī pie Daugavpils novada iedzīvotājiem nonāktu vēsts par to, ka poligona klātesamība ne tikai netraucē vietējiem iedzīvotājiem, bet pat uzlabo viņu dzīves apstākļus un kvalitāti.

Ādažu poligons ir ap 14 000 ha liels. Poligons paplašināts 2015. gadā, pārņemot īpašumā zemes platības no Zemkopības ministrijas un A/S “Latvijas Valsts meži”, lai īstenotu vērienīgākus un sarežģītākus vingrinājumus un militārās mācības, un pilnveidotu militāro infrastruktūru. Pēdējo piecu gadu laikā Ādažu bāze ir pilnveidota un apbūvēta, nodrošinot karavīru dzīvošanai un apmācībām mūsdienīgus apstākļus.

Ādažu poligons, kas ir izvietots Ādažu, Sējas un Saulkrastu novadu administratīvajās teritorijās, ir vienīgā plašā militāro mācību teritorija Latvijā, kur militārās mācības norisinās teju 90 gadus. Tas ir lielākais poligons Baltijas valstīs, ko izmanto arī Lietuva un Igaunija savu karavīru apmācībām.

Bāzē uzturas gan NBS, gan NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupas karavīri. Lai arī karavīriem bāzē tiek nodrošināts viss nepieciešamais, viņi izmanto arī  apkārtējo uzņēmumu piedāvātos pakalpojumus –apmeklē gan kafejnīcas, veikalus un frizētavas, gan izmanto taksometru un citus pakalpojumus. Par ārvalstu karavīru  uzturēšanos Ādažu bāzē maksā katra konkrētā valsts, tāpēc šī nauda ienāk Latvijas budžetā. Ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš atzīst, ka ārvalstu karavīru pienesums Latvijas valsts budžetam ir vismaz 150 miljoni eiro gadā.

3. Reģionālā nodrošinājuma centra Infrastruktūras daļas priekšnieks majors Andris Misiņš veda ciemiņus ekskursijā pa bāzes teritoriju, izrādot mūsdienīgo infrastruktūru – ēdnīcu, kazarmas un mācību ēkas, tehnikas remonta darbnīcas. Teritorijā izveidota plaša sporta infrastruktūra – hokeja un futbola laukums, divas basketbola halles, boksa un trenažieru zāle, kā arī labklājības centrs, kur karavīri atpūšas brīvajā laikā. Bāzē ir arī savs Medicīnas aprūpes centrs, kur izveidots stacionārs ar 35 gultas vietām un kur var saņemt plašu ārstniecisku pakalpojumu klāstu. Tāpat uzbūvēta mūsdienīga kapela, kur uz dievkalpojumiem pulcējas dažādu konfesiju pārstāvji.

A.Misiņš pastāstīja, ka bāzē nodrošinātas arī darba vietas virknei civiliedzīvotāju, kuri strādā dažādās sfērās. Piemēram, ēdnīcas darbiniekiem militārā bāze nodrošina transportu nokļūšanai no mājām uz darbu un atpakaļ.

Notiek arī sadarbība ar vietējo pašvaldību, piemēram, pieaugot Ādažu bāzei, Aizsardzības ministrija investējusi 750 tūkstošus eiro kanalizācijas aerotanka izbūvei Ādažos, kā arī ieguldījusi līdzekļus ceļu sakārtošanā.

Novada delegācijai bija iespēja apmeklēt arī pašu poligonu, aplūkot apvienoto 300 m šautuvi un militāro mācību telšu pilsētiņu.

 

Pēc plašās ekskursijas Ādažu bāze un poligonā Daugavpils novada domes priekšsēdētājs Arvīds Kucins atzina, ka ir patīkami  pārsteigts par redzēto. Viņaprāt, iedzīvotāju bažas rodas tāpēc, ka viņi nav redzējuši reālo situāciju poligonā un viņiem trūkst informācijas par Ādažu bāzi, tās noslogojumu un nepieciešamību pilnveidot Meža Mackeviču poligonu. A. Kucins uzsvēra, ka pagastu pārvalžu vadītāji, kas apmeklēja Ādažu poligonu, nogādās informāciju līdz iedzīvotājiem, lai kliedētu viņu bažas vai neziņu. “Protams, lēmums būs jāpieņem domes deputātiem, taču arī viņiem tiks sniegta informācija par redzēto un dzirdēto,” teica A. Kucins.

Arī Vaboles pagasta pārvaldes vadītāja Aina Pabērza atzina, ka Ādažu poligona apmeklējuma laika gūtie iespaidi rada pārliecību, ka Vaboles pagasta iedzīvotāju bažas par drošību, skaņas līmeņa traucējumiem un ceļa infrastruktūras saglabāšanu vai uzturēšanu nav pamatotas. “Jo ātrāk tiks atrisināts Meža Mackeviču poligona infrastruktūras sakārtošanas jautājums, jo ātrāk visi būs ieguvēji. Protams, Meža Mackeviču poligons ļoti atšķiras no Ādažu poligona, taču ir cerība, ka arī Meža Mackeviču poligons tiks tāpat modernizēts un garantēs arī drošību. Vizītes laikā gūta informācija, ka darbs tiek nodrošināts arī civiliedzīvotājiem, un tas ir ļoti svarīgi Latgales iedzīvotājiem,” teica A. Pabērza.

 

Pasākums “Satiec savu meistaru” atcelts!