Par uzņēmēju var kļūt jebkurā vecumā

AKTUĀLI

Visu mūžu nostrādājusi vienā darba vietā – bankā, mūsu novadniece Bernarda Kezika bija laimīga atgriezties laukos, savu vecāku mājās. Taču  nevis, lai mierīgi pavadītu vecumdienas klēpī saliktām rokām, bet lai izbaudītu dzīves mirkļus, aktīvi darbojoties un apgūstot kaut ko arvien jaunu. Mirnija ciematā Laucesas pagastā abi ar vīru Valēriju Zaharovu izveidojuši mājīgu vidi, kur iegriezties beidzamajā laikā mēdz arī pilnīgi sveši cilvēki. Viņus vasarā vilina zilais lavandas lauks un nu arī jauns pakalpojums, ko saimnieki var piedāvāt, pateicoties pašvaldības atbalstam.

Ar sirdi tēva sētā

Pie mājas aug 50 gadus vecs valriekstu koks. To kādreiz iestādījis Bernardas tēvs. Kad bijusi doma pārdot lauku mājas, tieši riekstkoks viņiem licis pārdomāt, jo tā ir dzīva piemiņa no tēva, kas ik gadu dāvā dāsnu riekstu ražu.

Bernarda ar sajūsmu stāsta, ka pensijā cenšas izbaudīt katru dienu. Nekas neesot labāks, kā rītos baudīt tējas tasi ārā, klausoties pieklusinātās kaimiņu balsīs un dabas skaņās. Turklāt viņa neesot no tiem, kam patīk sēdēt pie televizora. Abi ar vīru esot, tā teikt, uz viena radoša viļņa, tāpēc viņu māja un tās apkārtne pārtapusi par ļoti omulīgu vietu, kur pašiem patīk atrasties un uzņemt ciemiņus.

Bernardai ir milzums ideju, ko viņa izmanto interjerā, turklāt katram gadalaikam cenšas veidot atbilstošu mājas un pagalma noformējumu.

Lavandas smarža

Pirms pāris gadiem par Bernardas sirdslietu kļuva lavanda. Aiz mājas laukā iestādījusi pirmos lavandu krūmus, kas pamatīgi cieta no ziemas sala. Pēc gada iestādījusi vēl vienu lauku, kas šovasar bijis īpaši košs. To pamanījuši arī garāmgājēji, tāpēc itin bieži saimniekiem lūgta atļauja sarīkot lavandas laukā fotosesiju. Attīstot šo ideju, turpat pie lavandas lauka vasarā tika uzslieta lapene, kur ciemiņi var nesteidzīgi baudīt tēju. Lavandas krūmus saimniece pati formē, bet starp krūmiem ieklāj plēvi, lai meitenes fotosesijas laikā nesabojātu savus tērpus.

Bernarda iemācījusies likt lietā arī lavandas ziedus, radot jaukus suvenīrus, kas lieliski noder dāvanai. No linu auduma šūdinātos nelielos maisiņos saliktie ziedi ir gluži kā smaržu mākonis, kas, rokās pabužināts, izplata savu aromātu un nomierina prātu.

Bernarda stāsta, ka līdzās lavandai šovasar līgojās arī neliels rudzu lauks, ko vēlāk abas ar māsu pļāvušas ar vecajiem sirpjiem. Tādejādi ļāvušās bērnības atmiņām, kad gāja talkā vecākiem pļaut rudzus un siet kūļos. Salmi noderēšot ziemā puzuru izgatavošanai.

Zeme šajā vietā esot auglīga, taču lielu postu nodarot zemesvēži un ūdensžurkas, tāpēc saimnieki neredz jēgu stādīt dārzeņus, bet nolēma  izveidot zālāju, iestādīja lavandu, lai ir skaista ainava pie mājas.

Kubuls atpūtai

Savu bērnu iedrošināta Bernarda šovasar nolēma piedalīties Augšdaugavas novada pašvaldības grantu konkursā ar jauno uzņēmēju projektu par pārvietojama kubula iegādi. Projekta īstenošanai pašvaldība piešķīra 3625 eiro, vēl pāri tūkstotim eiro nācās ieguldīt pašiem, jo uz projekta īstenošanas brīdi cenas jau bija krietni augšā.

Kubuls ir kā sava veida atvērtais SPA ķermenim. Guļot siltā ūdenī, var raudzīties zvaigznēs un relaksēties pēc smagas darba nedēļas. Valērijs iepilda kubulā ūdeni un rāda, kā to izkurināt ar malku, lai iegūtu vēlamo ūdens temperatūru. Pilnīgai labsajūtai var ieslēgt gaismiņas, burbuļu masāžu un mūziku. Šo iekārtu saimnieki piedāvā iznomāt tiem, kas vēlas izbaudīt siltu burbuļvannu zem klajas debess.

Bernarda sapņo, ka ar laiku izbūvēs pirti un izveidos vēl lielāku lavandas lauku, kur vasarā varēs atpūsties starp lavandas rindām, izbaudot šo burvīgo nomierinošo aromātu.

Teksts: I. Minova

Foto: D. Bitiņš

Aicina bez maksas atbrīvoties no lauksaimniecības iepakojuma