Notika amatniekiem un mājražotājiem veltīts seminārs

Pagastu un pilsētu ziņas

Daugavpils novada kultūras centrā ”Vārpa”, Dobeles ielā 30, Daugavpilī Valsts Kultūrkapitāla fonda Latgales kultūras programmas projekta ”Mācību semināri Latgales reģiona kultūras darbiniekiem” ietvaros 2019.gada 4.decembrī notika mācību seminārs. Semināra nosaukums ir ”Saimnieciskās darbības uzsākšana”. Projekta lektore Oksana Ruža ir pētniece un docētāja Daugavpils universitātē. Projektā pieteiktie jautājumi ir Oksanai ir labi zināmi, jo viņai ir ne tikai doktora grāds ekonomikā, bet arī pieredze Daugavpils universitātē kā nodokļu, nodevu, uzņēmējdarbības veidu un grāmatvedības priekšmetu pasniedzējai. Kā pastāsta pati Oksana pašlaik daudzi cilvēki nevar atrast darbu, vai arī grib mainīt savu darbības jomu, un caur šo projektu viņi var uzzināt kā to iespējams realizēt un sākt pelnīt. Vienlīdz ar peļņu, svarīgas ir arī citas praktiskās lietas, piemēram, sociālās apdrošināšanas lietas, iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšana no saimnieciskās darbības un pabalsti slimības gadījumos. Svarīgi ir, lai stāžā tiktu ieskaitīti nostrādātie gadi, kā arī nodokļu nomaksas jautājumi. Seminārā izklāsta arī to, kāpēc nodokļus ir jāmaksā. Dažiem cilvēkiem ir radījies maldīgs priekšstats par nodokļu maksāšanu vai vienkārši trūkst informācijas par to, kādi ir ieguvumi maksājot nodokļus. Pēc projekta vadītājas teiktā, jautājumi rodas arī nelieliem ražotājiem, kuriem ir grūti izvēlēties veidu kā reģistrēt savu uzņēmumu, jo mūsdienās pastāv dažādi veidi kā to iespējams darīt. KC ”Vārpa” mācību un informācijas centra vadītāja Terēzija Ūbele stāsta, ka šis ir jau ceturtais seminārs projekta ”Mācību semināri Latgales reģiona kultūras darbiniekiem” ietvaros, kas notiek Latgales kultūras programmā. Iepriekšējos 3 semināros mācījās kultūras menedžeri, kultūras namu vadītāji, muzeju darbinieki, pasākumu vadītāji. Daudzi mājražotāji un amatnieki Latgalē, toskait Daugavpils novadā ražo lietas vai produktus. Visiem no tiem ir vēlme ne tikai pārdot savas preces, bet arī iegūt vai papildināt zināšanas ekonomiskajos un grāmatvedības jautājumos. Tāpat sarežģītības un jautājumi mājražotājiem rodas ar mikrouzņēmuma nodokļa uzskaites kārtību, darba apmaksas uzskaiti, u.c. Ja sākumā vietu skaits bija ierobežots, tad vēlāk tika pieņemts lēmums ļaut piedalīties visiem interesentiem, kas bija pieteikušies, jo interese bija ļoti liela. Kopumā pasākumā piedalījās 25 amatnieki, mājražotāji vai interesenti. Pārstāvji ir ieradušies no Līvānu, Ilūkstes, Subates, Daugavpils pilsētas un novada saimniecībām, kas nodarbojas ar šūšanu, kokapstrādi, keramiku, biškopību u.c.        

Noslēdzies projekts “Protam, varam, darām”