Naujenes pamatskolas 4. un 5. klases skolēnu mācību ekskursija uz Daugavpils Inovāciju centru

Izglītība

Š.g. 26. aprīlī Naujenes pamatskolas 4. un 5. klases skolēni kopā ar klases audzinātājām Sandru KOKINU un Inesi LOCIKU devās mācību ekskursijā uz Daugavpils Inovāciju centru, lai iepazīstos ar interaktīvām ekspozīcijām, kuras veicina integrētu pasaules un sevis izzināšanu. 

Inovāciju centrā mūsu audzēkņi vēroja interaktīvas ekspozīcijas, kas ļauj ieraudzīt un izprast fiziku, ķīmiju, bioloģiju un citas zinātnes tā, lai visi izprastu pasaules procesus vienkāršā veidā. Viņi apskatīja un darbojās ar robotu, kurš ir tik gudrs, ka var samainīt klucīšus pēc uzliktās programmas. Lai spriestu par savu ķermeņa kustību, gandrīz katrs skolēns izmēģināja savas spējas ,,Vāveres ritenī”. Pie eksponāta ,,Skaņas ātrums “ bērni mēģināja izprast, cik ātri izplatās skaņa – to reāli un vizuāli varēja redzēt caurulēs, kuras atradās blakus runātājam.         

Varēja saprast noslēgtu ķēdi, vienkāršo mehānismu darbību, ar virves palīdzību paceļot un tad nolaižot platformu ar sevi. Skolēni pētīja ,,Digitālo zemeslodi”, spēlēja prāta spēles, pētīja meža resursus, klimata pārmaiņas, ilgtspējīgu pilsētu, atkritumu apsaimniekošanu. Katrs pakavējās pie ,,Lielveikala” eksponāta, pie ,,Biržas brokera”, ,,Biržas vārdnīcas”, ,,Kredīta atmaksas kalkulatora”, fotografēja sevi izliektā un ieliektā spogulī, kā arī pārbaudīja savu svaru uz ,,BMI viedajiem svariem” un izrēķināja savu ķermeņa masas indeksu. Tika aplūkota un pētīta digitālā spēle ,,Cīņa ar vīrusiem”, mikropreparāti mikroskopos. Taču ,,Veloatrakciju ar torņiem” (kā cirkā), kur pa vītņkāpnēm bija jāuzkāpj dažus metrus virs zemes un pa trosi uz velosipēda bija jāsaglabā līdzsvars, pārvietojot smaguma centru pa labi un pa kreisi, mainot ķermeņa stāvokli, visi skolēni izmēģināja pat vairākas reizes.

Kopumā centra apmeklējums izvērtās par interesantu, lietderīgu un neaizmirstamu piedzīvojumu gan skolēniem, gan viņu audzinātājām. Tā bija aizraujoša un izglītojoša pieredze visiem pasākuma dalībniekiem. Lai redzētais un iepazīties skolēniem ir stimuls arī turpmāk pētīt “vareno” zinātni!

Kad zinātne bija izpētīta, mūsu skolēni devās uz Mūzikas skvēru, kas ir atpūtas un pastaigu vieta Esplanādes atpūtas parkā. Mūzikas skvērā viņi ne tikai apskatīja 10 dažādus āra mūzikas instrumentus (bungas, ksilofons, cauruļu zvani un citi interesanti objekti), bet uz tiem mēģināja radīt savu melodiju.

Ekskursijas noslēguma skolēni apmeklēja Latgales zoodārzu un tur apskatīja eksotiskos dzīvniekus, pērtiķi, žņaudzējčūskas, bruņurupučus, iguānas, skorpionus u.c. tropu mežu un Latvijas ainavu iemītniekus. Tie, kuri zoodārzu bija apmeklējuši jau iepriekš, priecājās par pozitīvajām pārmaiņām un jauniem dzīvniekiem.

Vērojot un klausoties, izzinot un uzzinot, izmēģinot un darot, 4. un 5. klases skolēni  lietderīgi un aizraujoši pavadīja vienu mācību dienu ārpus skolas telpām!

Alita Kokina, Naujenes pamatsk. skolotāja

Vēsturisko deju nodarbības Kultūras centrā “Vārpa”