Latvju rakstu zīmes atdzīvojās rokdarbos

AKTUĀLI

Jau otro gadu Daugavpils Latviešu biedrība sadarbībā ar Daugavpils pilsētas un novada pašvaldībām organizēja rokdarbu izstādi – konkursu „Latvju zīmes rokdarbos”. Šī gada tēma bija latviešu senču zīmju kodi apģērbā, tekstila izstrādājumos, rotās un to maģiskais spēks.

Pilsētas un novada iedzīvotāji iesniedza visdažādākos darbus, kuros atainotas dažādas latvju zīmes, kas simbolizē piederību Latvijai. Kopumā iesniegti vismaz 50 dažādā tehnikā darināti darbi, kas tika vērtēti vairākās nominācijās – adījums, austs izstrādājums, tamborējums, izšuvums, rotaslieta un koka izstrādājumi, dekori. Darbus vērtēja žūrija -- Daugavpils novada Kultūras pārvaldes vadītāja Ināra Mukāne, Saules skolas pārstāve Digna Gordijenko, Daugavpils Latviešu biedrības pārstāve Inta Ruskule, Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja speciāliste Aija Ditļa un Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvaldes Kultūras pasākumu organizatore Diāna Soldāne.

7.martā rokdarbnieču veikumu varēja aplūkot izstādē Vienības namā, kur tika pasniegtas balvas konkursa uzvarētājiem un dalībniekiem.

Nominācijā “Adījums” 1. vietu saņēma Naujenes novadpētniecības muzeja speciāliste Ina Vaikule par rakstainu cimdu pāri, kuram ir savs īpašs stāsts. Etnogrāfiskajā materiālu krātuvē ievācot materiālus par Naujenes pagastu, uzgājusi Naujenes pagasta adītus cimdus, un radusies vēlme radīt šos cimdus no jauna, lai saglabātu rakstus un krāsas. Diemžēl iegādātie vilnas diegi izrādījušies par biezu, tāpēc kamolu šķetinājusi laukā un uzadījusi cimdus no viena pavediena, lai tie būtu smalki un raksts atkārtotos vairākkārt. Ina kā amatniece pazīstama ar saviem skaistajiem klūgu pinumiem, bet pašlaik mācās darboties ar stellēm, apgūstot senās aušanas prasmes. 

Veicināšanas balvu šajā nominācijā saņēma Līksnas rokdarbniece Vanda Karpenko, bet rokdarbniece Lidija Midere saņēma balvu par oriģinalitāti.

Vanda Karpenko sarūpējusi izstādei rakstainas zeķes. Ar rokdarbiem viņa aizraujas kopš mazotnes un iemācījusi tos arī savām četrām meitām. Sešpadsmit gadu vecumā Vanda uzšuvusi savu pirmo kleitu un to arī izšūstījusi. Skolā iemācījusies tamborēt, bet mamma iemācījusi adīt zeķes. Vanda aizraujas arī ar izšūšanu un šajā tehnikā darinājusi 15 gleznas. Rokdarbniece atzīst, ka pensijā rokdarbiem laika esot atliku likām, vienīgi vasarā laiku aizņem dārzs un puķes. Savulaik Vanda Karpenko klājusi kāzu galdus, bet pašlaik aktīvi darbojas Līksnas pagasta kultūras nama aktīvo sieviešu apvienībā “Saules taka”.

Nominācijā “Tamborējums” 1. vietu ieguva Sventes pagasta rokdarbnieces Brigitas Puzānes tamborētā sedziņa. Brigita atzīst, ka ar tamborēšanu sākusi nodarboties nesen, agrāk vairāk adījusi. Kad piedzima pirmā mazmeitiņa, nolēmusi viņai uztamborēt kleitiņu. Tagad Brigita tamborē abām mazmeitiņām un atzīst, ka šie rokdarbi kļuvuši par īstu vaļasprieku. Nesen Brigita pievienojusies Sventes rokdarbnieču pulciņam ”Sventes pērlītes”. Īpaši izstādei notamborējusi sedziņu, kurai rakstus atradusi internetā. Ikdienā Brigita darbojas savā lauku saimniecībā un rokdarbiem pievēršas vien retajos atelpas brīžos.  

Šajā pat nominācijā veicināšanas balvu saņēma Veronika Meinarte par aptamborētu linu dvieli, bet balvu par radošumu – “Pasaku mājas” autore Jekaterina Solovjova.

Nominācijā ”Koka izstrādājumi, dekori” piešķirtas divas pirmās vietas – novada rokdarbniecēm Jeļenai Potrjasovai un Nadeždai Vadišienei par virtuves komplektu, savukārt veicināšanas balvu saņēma Daugavpils novada rokdarbniece Antoņina Geriņa par vilnas dekoru.

Jeļena Potrjasova Skrudalienā vada biedrību “Dzidra straume”, pulcinot kopā pagasta rokdarbnieces. Izstādei viņa sarūpējusi no koka darinātus galda piederumus, uz kuriem iededzināti dažādi latvju raksti. Jeļena atzīst, ka nav turējusi rokā šo instrumentu kopš skolas sola, tāpēc bijis ļoti interesanti atkal iegremdēties šajā darbā. Kopā ar citām rokdarbniecēm Jeļena allaž izdomājot kaut ko kreatīvu un māca to citiem – veido oriģinālas sniegpārsliņas, vāra ziepes, izgatavo dekoratīvas sveces.  

Nominācijā “Izšuvums” 1. vieta ir Ligitai Stašānei par darināto Latgales pārpieri, bet nominācijā “Austs izstrādājums” 1. vietu saņēma Kristīne Mežniece par austu jostu.

Nominācijā “Rotaslieta” pirmo vietu ieguva Diāna Soldāne par etnogrāfiskajiem Alsungas maučiem. Balvu par oriģinalitāti saņēma Daugavpils novada amatnieks Varis Vilcāns par auskariem, darinātiem no koka.

Savus rokdarbus izstādei sarūpējusi arī Daugavpils novada domes Dabas resursu nodaļas vadītāja Jolanta Bāra un viņas māmuļa Vita Bāra. Jolanta stāsta, ka viņu ģimenē tiek darināti dažādi rokdarbi. Pati izmēģinājusi pat veidot kokgriezumus, bet izstādei izšūstījusi skaistu sedziņu, vēloties parādīt pelēkās krāsas daudzveidīgās nokrāsas.   

Līksnas pagasta rokdarbniece Regīna Rokjāne izstādei bija sarūpējusi ne tikai krāšņus rakstainus cimdus, bet visām rokdarbniecēm dāvāja pašas darinātas piespraudes.

Pasniedzot balvas, Daugavpils novada domes Kultūras pārvaldes vadītāja Ināra Mukāne uzsvēra, ka šādi kopīgi radoši pasākumi ļauj popularizēt senču tradīcijas, mācīties citai no citas un nodot šīs radošās prasmes tālāk.  

Cirka - teātra izrāde “Pasakainā planēta”