Lāčplēša diena Augšdaugavas novadā

AKTUĀLI

Godinot Latvijas brīvības cīnītājus, 11. novembrī - Lāčplēša dienā - iesākam patriotu nedēļu. Šis ir laiks, kad varam atcerēties un vairāk novērtēt to, cik svarīga mums ir sava brīvība, kāda ir neatkarības cena, it īpaši, raugoties uz notikumiem pasaulē. Saprast, cik svarīgi ir pašiem mīlēt un sargāt savu zemi, mācīt jaunajai paaudzei savas tradīcijas un vērtības.

1919. gada 11. novembrī smagās kaujās Latvijas valsts armija atbrīvoja Rīgu no Bermonta armijas. Šis bija nozīmīgs pagrieziena punkts Latvijas Neatkarības karā, kas palīdzēja stiprināt latviešu tautas ticību tam, ka jaundibinātā Latvija reiz kļūs neatkarīga valsts. Lāčplēša dienu Latvijā atzīmē kopš 1920. gada, kad godināja karā kritušos varoņus un ikvienu kareivi, kurš piedalījies cīņās par brīvu Latviju.

Lāčplēša dienu padomju okupācijas gados atzīmēt nedrīkstēja, bet svinīgi pasākumi tika rīkoti trimdas latviešu mītnes zemēs. Latvijā Lāčplēša dienas tradīcijas ir atsākušās kopš 1988. gada, kad aizsākās vērienīgā svecīšu nolikšana pie Rīgas pils mūriem. 1990. gadā tika pieņemts likums „Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām”, kurā teikts, ka 11. novembris ir atceres diena, kad pieminam Latvijas Neatkarības karā kritušos varoņus.

Šodien Lāčplēša diena tiek atzīmēta visā Latvijā ar piemiņas brīžiem, lāpu gājieniem, svecīšu nolikšanu, koncertiem, latviešu patriotisko filmu demonstrēšanu. 11. novembrī Lāčplēša dienai veltīti pasākumi norisinājās visā Augšdaugavas novadā.

Ilūkstē un Naujenes pagasta Kraujas ciematā varēja apskatīt militāro tehniku, ko sabiedrībai plašāk parādīja Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes un NATO sabiedrotie.

Pieminot Latvijas brīvības cīnītājus, ilūkstieši un pilsētas viesi devās lāpu gājienā no Ilūkstes pilsētas estrādes līdz Ilūkstes Kultūras un mākslas centram, kur svinīgā piemiņas brīdī nolika ziedus un svecītes pie Lāčplēša kara ordeņa kavalieru stēlām. Dienas noslēgumā kultūras centrā visus sagaidīja Madara Keivomeģe ar skaistu, tautisku un latvisku koncertu.

Augšdaugavas novada pašvaldības darbinieki un novada jaunieši pievienojās lāpu gājienam arī Daugavpilī. Lāpu gājieni un piemiņās pasākumi notika arī citviet novadā.

Patriotu nedēļā aicinām visus novada iedzīvotājus pie apģērba piespraust sarkanbaltsarkanā karoga lentīti, dziedāt patriotiskas dziesmas, skatīties latviešu filmas un novērtēt, cik laimīgi mēs esam, ka dzīvojam brīvā Latvijā. Lai skaisti un sirdssilti svētki!

Teksts: Māra Multiņa

Informācija: Nacionālās enciklopēdijas un Aizsardzības ministrijas mājaslapas

Foto: Evita Ivdra-Jankovska, novada jaunatne

Mārtiņdiena Ilūkstes PII “Zvaniņš”