Iznākusi trešā Daugavpils novada monēta

AKTUĀLI

Daugavpils novada viesiem un kolekcionāriem nu ir iespēja iegādāties jauno monētu, uz kuras attēlota Vecsalienas (Červonkas) muižas pils. Tā ir jau trešā suvenīrmonēta, kas veltīta Daugavpils novadam. Iepriekš klajā laistas monētas, uz kurām attēlota Raiņa māja Berķenelē un gleznainie Daugavas loki. Monēta iznākusi sērijā “Latvian heritage” pēc Daugavpils novada pašvaldības aģentūras „TAKA” iniciatīvas, tās autore ir māksliniece Līga Čible.

Vecsalienas (Červonkas) muižas pils (1870) ir nacionāli nozīmīgs kultūrvēsturisks piemineklis, izcils būvniecības paraugs ar augstvērtīgu arhitektūru. Muiža piederējusi baronu fon Hānu dzimtai. Ir saglabājusies krāsaina logu vitrāža, kurā redzams fon Hānu dzimtas ģerbonis. No pils torņa paveras brīnišķīgs skats uz parku ar pastaigu celiņiem un labiekārtotām atpūtas vietām.

Raiņa māja veidota kā piemiņas vieta izcilajam latviešu dzejniekam, tulkotājam, drāmas meistaram, politiskajam un sabiedriskajam darbiniekam Rainim (1865 – 1929). No 1872. līdz 1881.gadam Berķeneles pusmuižu nomāja dzejnieka vecāki Krišjānis un Dārta Pliekšāni. Tur pagājuši Raiņa bērnība un skolas gadi. Šeit krātās atmiņas atspoguļotas romāna dzejoļos “Dagdas piecas skiču burtnīcas” nodaļā “Vienīgā aina”. Poētiskā darba iecere radusies emigrācijā Šveicē, kad Rainis domās bieži ceļojis uz savu saulaino bērnības zemi. Dzejnieka “vienīgā aina” – Berķenele ar vēstures, dabas un dzejas simboliem piepildīto telpu ir nozīmīgākā Daugavpils novada kultūras mantojuma vērtība, kas kļuvusi par radošuma un iedvesmas vietu mākslas un dzejas cienītājiem.

Savukārt dabas parks „Daugavas loki”, kopā ar Augšdaugavas aizsargājamo ainavu apvidu, ir iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas nacionālajā sarakstā. Šeit dižojas Vecpils pilskalns ar 13.gs. Livonijas ordeņa pilsdrupām, Slutišķu sādža, „Daugavas vārti” un Juzefovas muižas parks ar unikālu gravu. Ikvienam cilvēkam kaut reizi mūžā ir jāiziet Augšdaugavas takas, tverot putna sajūtas no Ādama, Ververu un Slutišķu kraujas virsotnēm.

Monētas varēs iegādāties Daugavpils novada pašvaldības aģentūrā „TAKA” pēc ārkārtas situācijas un ierobežojumu atcelšanas. Tālrunis uzziņām: 65476748; 29431360.

Nacionālā mantojuma monētu projekts “Heritage” darbojas vairāk nekā 25 pasaules valstīs. Katras valsts izlaisto monētu attēls un informācija par to tiek iekļauti Eiropas nacionālā mantojuma monētu kolekcijas mājas lapā www.nationaltokens.com. Latvijas nacionālā mantojuma monētu mājas lapa - www.mantojumsuzmonetas.lv.

Apsveikums