Izlasē “Sviests 10” iekļauta Ontona Skrindas teiktā dziesma

AKTUĀLI

Mūzikas izdevniecības “Lauska” izdevusi izlasi “Sviests 10”, kur 19 skaņdarbu vidū ir arī Augšdaugavas novada Kultūras centra “Vārpa” folkloras kopas “Dyrbyni” ieskaņotā Ontona Skrindas teiktā dziesma “Seši jauni bandinīki”.

O. Skrinda (1881-1918) pazīstams kā ārsts un ievērojams latgaliešu kultūras darbinieks. Dziesmas “Seši jauni bandinīki” melodiju un tekstu Pēterburgā 1900. gadā ir pierakstījis Emilis Melngailis. Ontons ir viens no trim brāļiem Skrindām, kuriem veltīts Skrindu muzejs Augšdaugavas novada Vabolē.

Dziesmas “Seši jauni bandinīki” ierakstā piedalījās fokloras kopas “Dyrbyni” dalībnieki Krišjānis Kaminskis (balss, basģitāra), Anita Lipska (balss), Anna Briška (balss, vijole), Jānis Sniķeris (balss, mandolīna), Agnese Timofejeva (akordeons), Mārtiņš Radiņš (balss, bungas), Gunta Ločmele (balss, mandolīna). Ierakstu nodrošināja izdevniecība “Lauska” Kaspara Bārbala vadībā, savukārt transporta un uzturēšanās izdevumus kā savu ieguldījumu šajā muzikālajā projektā uzņēmās folkloras kopas “Dyrbyni” dalībnieki.

O. Skrindas teiktās divas dziesmas folkloras kopa “Dyrbyni” ierakstīja jau 2022. gada rudenī ar Augšdaugavas novada Kultūras pārvaldes atbalstu. Savukārt tuvākā gada laikā, īstenojot Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstīto projektu “Ontona Skrindas savākto tautas dziesmu ierakstīšana profesionālā skaņu ierakstu studijā”, plānots ierakstīt vēl skaņdarbus, lai izdotu tos albumā. Tādējādi O. Skrindas muzikālais un folkloras mantojums tiks saglabāts un popularizēts kā Vaboles pagasta un Augšdaugavas novada vērtība.

Augšdaugavas novada Kultūras centra “Vārpa” folkloras kopa “Dyrbyni” izveidota 2007.gadā. Savā pastāvēšanas laikā kolektīvs ir piedalījies visos Vispārējos latviešu Dziesmu un deju svētkos, starptautiskajos festivālos “Baltica” Latvijā. “Dyrbyni” ir piedalījušies vietēja, reģionāla un starptautiska mēroga pasākumos, projektos un koncertos Latvijā un ārzemēs: Francijā, Polijā, Ungārijā, Bulgārijā, Krievijā, Baškortostānā, Lietuvā, Baltkrievijā.

Ar izlasi “Sviests” izdevniecība “Lauska” turpina pirms 20 gadiem uzsākto ieceri – parādīt Latvijas mūziķu radītu etnomūziku visdažādākajās tās izpausmēs. Jaunajā albumā dzirdami daudzi pazīstami izpildītāji kā Zane Šmite, Iveta Tāle, Latvīte Cirse, Dāvis Stalts, tikai jaunos sastāvos un apvienībās. Tāpat ir ieraksti no jau zināmām grupām kā “Rasa”, “Saucējas”, “Laiksne”, “Lāns” un arī mazāk dzirdēti izpildītāji un jaunu muzikālu apvienību atklājumi.

Informācija un foto: Anna Briška, Augšdaugavas novada Kultūras centra “Vārpa” folkloras kopas “Dyrbyni” vadītāja

Plašāka informācija:

12.novembra radio raidījums “Bitīt matos’

https://naba.lsm.lv/lv/raksts/muzika/izdota-etnomuzikas-izlase-sviests-10.a184034/

Albums pieejams vietnē “Spotify”

LR proklamēšanai veltīts svinīgais pasākums (tiešraide)