Festivāls “Muzykys skrytuļs” atkal iegrieza Līksnu ne pa jokam

AKTUĀLI

Daugavpils novada Līksnā 14. un 15. jūlijā jau septīto reizi notika latgaliešu mūzikas festivāls “Muzykys Skrytuļs”, kas šogad aicināja piedzīvot īpašas Latgales sajūtas. Festivāla laikā notika pieci koncerti, kuros uzstājās mūziķi, kuri rada un izpilda dziesmas latgaliski.

Festivāls iesākās ar akustisko koncertu un mākslinieču apvienības “V.I.V.A” darbu izstādes atklāšanu. Katra no māksliniecēm nāk no savas vietas Latgalē. Apvienība dzīvo jau 10 gadus un šajā laikā par Latgali ir stāstīts daudz. Ikviena no gleznām nes vēstījumu par šīs puses burvību, atvērtību un radošo garu. Tik pat radošas, drošas savā darbībā un ar pozitīvu skatu uz pasauli ir arī pašas apvienības dalībnieces.

Apvienības “V.I.V.A” dalībnieces, Agra Ritiņa, Vija Stupāne, Vēsma Ušpele un Ilze Griezāne stāsta, ka ir kopā jau vairāk kā 11 gadus. Sevi gleznotājas dēvē par radošo kvartetu. “Vienmēr esam cieši kopā turējušās, tikām dēvētas ļoti dažādi – gan par māmiņām gleznotājām, gan par kvartetu, gan par lielisko četrinieku, gan par fejām. Kopā piedalāmies mākslas plenēros, rīkojam izstādes vai arī vienkārši tāpat saskrienam kopā pagleznot. Laikam jau mūs vieno dzīves stils, mēs esam dažādas, bet vienādi domājošas. Būtībā mums visām ir viens ceļš ejams un, protams, mūs apvieno gleznošana”, tā bilst “kvarteta” dalībnieces.

Gan mākslas zinātnieki, gan skatītāji ir izteikuši izbrīnu par to, ka, esot kopā, viņas ir spējušas saglabāt katra savu stilu, raksturu un piegājienu. Mākslinieces atzīst, ka biežāk piedalās mākslas plenēros tieši Latgalē, kaut arī dažreiz paciemojas arī ārpus Latvijas robežām. Šopavasar ir būts Turcijā, pirms tam arī Somijā, Portugālē un citviet. Izstādē, kas skatāma Līksnā, priekšplānā ir ziedu motīvs, kas visām četrām apvienības dalībniecēm ir ļoti tuvs, arī Latgales ainava un portreti. “Mēs esam klasiskas, universālas un unikālas. Arī gleznošanas maniere un pamattēmas ir klasiskas. Gleznojam to, kas ir mums apkārt, kas mūs iedvesmo”, tā paturpina radošā četrotne. Gleznotājas atzīst, ka Līksna ir vieta, kur visi radošie cilvēki ir sabraukuši vienuviet, savukārt atmosfēra ir ļoti piemērota gleznošanai.

Festivālu atklāja mājinieki, VPDK “Daugaveņa”, savukārt klātesošos un organizatorus uzrunāja Līksnas pagasta pārvaldes vadītāja Biruta Ozoliņa: “Pirmkārt, vēlos pateikt, ka festivāls vēl joprojām notiek pie mums, Līksnā, jo šeit tas ir piedzimis, tas ir mūsu bērns un nekur citviet jūs tādu pasākumu vairs neatradīsiet. Protams, vislielākā pateicība mūsu jauniešiem – Sanitai Pinupei, Guntai Mežulei, Annai Briškai un Jurim Viļumam, kas ir šī festivāla pirmssācēji un pamatlicēji. Ar katru gadu festivāls kļūst vēriemnīgāks, interesantāks un bagātāks. Domāju, ka tas dzīvos te vēl ilgi, jo Līksnā dzīvo vissirsnīgākie cilvēki. Kāpēc gan uz šejieni nebraukt?”. Sveicieniem pievienojās Daugavpils novada domes priekšsēdētāja Janīna Jalinska un Kultūras pārvaldes vadītāja Ināra Mukāne.

Līksniete un viena no festivāla idejas autorēm Gunta Mežule stāsta, ka festivāls notiks tik ilgi, kamēr būs grupas un izpildītāji, kas spēlē latgaliešu mūziku. “Uz festivāla koncertiem tiek aicināti gan visiem pazīstami un jau iemīļoti mūziķi, gan arī jaunas grupas, jo tas sasaucas ar festivāla koncepciju. “Mums ir tāds starptautisks pasākums, jo piedalās grupas ne tikai no Latgales un Latvijas, bet arī no Lietuvas un pat Austrālijas!”, tā Gunta.

Dienas koncertā muzicēja jaunie latgaliešu mūziķi, kā arī viesi un grupas. Ģitārists un komponists, Austrālijas latvietis Ivars Štubis festivālā piedalās jau otro reizi. Ivara vecvecāki nāk no Latvijas, savukārt vecāki un viņš pats ir dzimis Austrālijā. Mūziķis stāsta, ka Sanitas Pinupes aicinājumam atbraukt uz festivālu vēlreiz, piekritis uzreiz. “Šeit ir baigi forši. Vakar es biju Liepājā un tagad esmu atbraucis šurp. Kad biju Latvijā divus gadus atpakaļ, atradu daudz jaunu draugu, jūtos te forši. Mūzika, ko komponēju un spēlēju, ir vairāk iederīga Latvijā nevis Melburnā, kur dzīvoju. Man patīk aranžēt latviešu tautasdziesmas, un pat dziesmas, kuras rakstu angļu valodā, ir vairāk folk stilā”, tā Ivars.

Interese par latviešu un latgaliešu kultūru Ivaram dzimusi jau bērnībā, nedēļas nogalēs apmeklējot latviešu skolu. Vēl arvien latviešu sabiedrība Melburnā, kur dzīvo Ivars, ir aktīva. Ivars Štubis kopā ar Melburnas latviešu vīru kori “Veseris” šogad piedalījās Vispārējos latviešu Dziesmu un Deju svētkos.

Festivālam šo 12 pastāvēšanas gadu laikā ir izveidojušās stipras tradīcijas un vairāki mūziķi, tostarp to apvienības un grupas piedalās šajos latgaliešu mūzikas svētkos jau vairākas reizes. Grupa “Dabasu Durovys” ir bieža Mūzikas skrituļa viešņa.

Grupas “Dabasu Durovys” līderis Arnis Slobožaņins atminas 2006. gadu, kad pirmo reizi tika kāpts uz “Muzykys Skrytuļa” skatuves: “Tas bija liels, liels dzinulis tajā brīdī turpināt darboties, jo es sapratu, ka ir publika, kurai izrādās patīk mūsu dziesmas. Kas var būt muzikantam svarīgāks? Tas bija tas laiks, kad dziedāt latgaliski vel īsti nebija stilīgi, tas bija vēl pirms grupas “Borova MC” panākumiem un tolaik festivāls deva labu dzirksti daudzām lielām grupām, arī mums tajā skaitā. Mēs toreiz vēl nebijām grupa, vairāk pat duets vai trio. Un jau 2008. gadā mēs bijām vieni no gaidītākajiem šajā festivālā. Mūzikas skritulis vienmēr būs priekš manis kā ģimene. Saules mūžu Skritulim!”.

Dziedāt un runāt latgaliešu mēlē Arnim ir pārliecība jeb misija, kā saka pats muzikants, kas viņam dota no augšas: “Man liekas, ka šī misija tiek nesta ne tikai caur dziesmu, bet arī caur valodu. Un tagad par to runājam diezgan skaļi. Dziesma ir visstiprākais līdzeklis, kā to popularizēt”. Arnis uzsver, ka Līksnā ir silti, un “Muzykys Skrytuļs” ir gluži kā pirmā mīlestība, kas pāriet, bet nekad neaizmirstas.

Vakarā uz koncertu aicināja postfolkloras grupa “Rikši”, kas prezentēja savu jauno albumu. Grupas dalībnieki pēc koncerta atzinās, ka publikai šķiet jaunais albums patika, tātad ceļš, kuru viņi iet, ir pareizais. Ēriks Zeps akcentēja, ka Līksnā ir īpaša atmosfēra – latgaliska, sirsnīga un pozitīva. “Te ir sajūta, ka esi atbraucis ciemos uz kādu jubileju, te jūties kā mājās un dziedi priekš savējiem. Viss, ko darām, ir sajūtu līmenī. Arī tas, priekš kam mēs pasaulē viens otram esam, lai dalītos ar šīm sajūtām un caurstrāvotu pozitīvo enerģiju”, papildināja arī pārējie grupas dalībnieki.

Festivāla laikā, visu sestdienu paralēli koncertiem Līksnas parkā notika dažādas aktivitātes visai ģimenei, bērni varēja darboties bērnu pilsētiņā, parka teritorijā norisinājās tirdzinš, kur varēja ne vien gardi paēst, bet arī iegādāties kādu amatnieku darinājumus vai suvenīrus ar festivāla simboliku. Ļaujoties vēstures pieskārienam, ikvienam bija iespēja izstaigāt un apskatīt sakopto Līksnas Muižas parku, kā arī vienkārši baudīt skaisto dabu, latgaliešu valodu un viesmīlību Daugavpils novadā.

Latgaliešu mūzikas festivāla “Muzykys Skrytuļs” rīkošana tika aizsākta 2005. gadā ar mērķi popularizēt latgalisko identitāti un sekmēt jaunu dziesmu radīšanu latgaliski. Festivālā ieeja apmeklētājiem ir bez maksas. Festivālu finansē Daugavpils novada dome, Latgales Reģiona attīstības aģentūra, Valsts kultūrkapitāla fonds, AS “Latvijas valsts meži”. Festivālu rīko Līksnas pagasta pārvalde sadarbībā ar Daugavpils novada domi.

FOTOGALERIJA

Ūdenstūrisma maršruts "Slutišķi - Daugavpils - Līksna - Nīcgale"