“Diena bez iepirkšanās ” Medumos

Kultūra

Svētdienu, 10. decembri, pavadījām draudzīgā kompānijā, svinot “Dienu bez iepirkšanās ”,  veltījām laiku sev un jaunām iemaņām, nevis tērējot laiku veikalos nevajadzīgo lietu pirkšanai. Ar cieņu arī uzslavējam tēju,  svinot pietuvināto Starptautisko tējas dienu (15.12).

Sākām ar tējas ceremoniju, kuru novadīja Aleksandra Papakule - pasākumu vadītāja, psiholoģe un iedvesmojošu sarunu vadītāja. Zālē bija maģiska atmosfēra - sveces, gaisma spēle, smaržas, mūzika, ar kuru bija iespēja ne tikai izbaudīt dažādus tējas veidus, bet arī apstāties uz mirkli un nodoties harmonijai sevī un iekšējam mieram. Patīkami, ka  uz šo pasākumu atnāca dažāda vecumu un dzimuma cilvēki, bet visus “apvienoja” neredzīgi enerģētiskie diegi, un uz divām stundām palika par draugiem.

Pasākums turpinājās ar sarunu par vietējo augu zāļu tējas un konfekšu pagatavošanas īpatnībām mājas apstākļos. To novadīja Medumu pagasta pārvaldes daiļdārzniece, rokdarbniece un izcila  saimniece Diāna Mikulane. Viņa dalījās ar noderīgu informāciju: kādus augus var izmantot tējai un, kā no žāvētām “zemenes astītēm”, kuras mēs izmetam tīrot zemenes, sanāk ļoti smaržīga un veselīga tēja. Pastāstīja par vākšanas un pagatavošanas knifiņiem. Klausītājiem bija iespēja fermentēšanai procesā sagatavot aveņu lapas. Konkursa ietvaros, degustējām dažādus mājas augu tējas veidus (zemenes, ābolu, avenes, vīnogas un ugunszāles). Diemžēl 100% uzvarētāju neieguvām, bet bija cilvēki, kuri uzminēja dažus veidus un par to saņēma dāvanas  (krūzes un karotes/tējkannas).

Vēlāk pārvietojamies uz nākamo pieturu un, kopā ar rokdarbu pulciņa “Kaleidoskops”, izgatavojām tējas maisiņus no tapetēm un žurnāliem, tā paši radījām iepakojumu dāvanām, apgūstot papīra otrreizēju izmantošanu. Pasākuma apmeklētājiem iepatikās zīmēšana ar tēju, un tie bija negaidīti pārsteigumi:  no karkade tējas sanāk brīnišķīgi violetas gleznas. Izveidojām burvīgas atklātnes, kas paliks par sirsnīgu dāvanu svētkiem. Tējas šodienai bija daudz, saudzējot dabu iegādājāmies stikla krūzes, baudītu tēju neskaitāmas reizes.

Un kāda tēja bez tējkannām? Dienas garumā bija iespēja iepazīties ar  Nellijas Osipovas  tējkanniņu kolekcijas izstādi „Tējas laiks”. Pati Nellija ir Konstantinovas pagasta bibliotēkas vadītāja  un ar tējkannu kolekcionēšana ir saistījusi jau no bērnības. To krājums tika papildināts gan ar Nellijas mammas, vecmammas un paziņu loka palīdzību, gan arī pašai iegādājoties. Tējkanniņas ir ne tikai no porcelāna, bet arī no māla. Tās visas ir mīļas un sirdij tuvas, un  rūpīgi tiek glabātas klētiņā. Dažas no tējkanniņām tiek lietotas ikdienā, jo pati Nellija ir tējas mīle. Paldies Nellijai par iegādāto ekspozīciju!

Apkopojot šo dienu-mājīgi pavadījām  laiku, iemācījāmies apstāties un sameklēt laiku sev, uzzinājām, kā sagatavot tēju no vietējiem augiem un,  kā pagatavot mājas konfektes, iemācījāmies taisīt iepakojumu un zīmēt atklātnes ar tēju. To visu tagad būs iespējams arī izdarīt mājas ar savu ģimeni, sagaidot mājīgos Ziemassvētkus. Domājām zaļi, saudzējām dabu un baudījām dzīvi skaisti!

Iniciatīva “Tīri. Labi. Pilsēta bez atkritumiem” tika īstenota pateicoties The Coca-Cola Foundation finansiālam atbalstam. The Coca-Cola Foundation ir The Coca-Cola Company globālā filantropijas struktūrvienībai, kas tiecas risināt sabiedrības prioritātes starptautiskajās kopienās, kurās mēs dzīvojam un strādājam.


Sagatavoja Medumu pagasta Tautas nama kultūras darba vadītāja Anita Drozdova

Vecgada balle Demenes kultūras namā