Adīt, šūt un radoši darboties

AKTUĀLI

Bebrenes biedrības “Spole” rokdarbu kopas “Māra” dalībnieces ir tiešām aktīvas un radošas dāmas, kopa ir ar bagātu vēsturi. “Māra” ir izveidojusies 2009. gadā, sanākot vairākām rokdarbniecēm kopā, rādot savas prasmes un mācoties vienai no otras. Kopas dibinātāja Marija Baltmane teic: “Mēs uzreiz izdomājām, ka būsim "Māras". Mūsu kopā ir divas Marijas un par godu Māras zemes Karalienei izvēlējāmies šādu nosaukumu.” Kopas vadītāja Olga Dogžina stāsta: “Mēs ļoti paļaujamies uz Dieva žēlastību, uz Dieva mīlestību un tādā veidā arī strādājam kopā un priecājamies pašas par sevi, par saviem darbiem, par citiem cilvēkiem, kuriem patīk tas, ko mēs darām.”

Bebrenes “Māra” savu sezonu sāk rudenī, oktobrī vai novembrī, kad sanāk kopā, plāno, ko šajā gadā varētu paveikt, ko gribētu iemācīties. Savukārt sezonas noslēgums parasti ir pavasara otrajā pusē, kad kopa rīko plašāku pasākumu, kurā katrs var atnākt un apskatīties, ko rokdarbnieces ir paveikušas. Jau no paša sākuma dāmas ada zeķes, cimdus, savos darbos ieada Sēliju, Sēlijas krāsas, rakstus, sajūtas. “Māras” ada katra savus darbus izstādēm un gandrīz katru gadu veido kādu kopdarbu. Piemēram, 2018. gadā, par godu Latvijas simtgadei, “Māras” adīja segu “100 saulītes Latvijai”, kur katras rokdarbnieces mazais veikums tika apvienots vienā segā. Tā bija šīs kopas dāvana Latvijai.

Kopas dalībnieces ne tikai jauki pavada brīvo laiku, adot kādu cimdu vai zeķu pāri, bet ir arī devušas savu artavu Latvijas kultūrvēstures mantojuma saglabāšanai. “Māras” ir piedalījušās tiešām daudz un dažādos pasākumos un projektos, bet viens no interesantākajiem ir veco cimdu atjaunošana. Proti, dāmas ir apkopojušas mantojumā esošos senču cimdus, kas ir jau bojāti, atjaunojušas cimdu rakstus un adījušas tādus pašus cimdus par jaunu, tādā veidā saglabājot unikālos rakstus un krāsu salikumus, kas raksturīgi tieši mūsu pusē. Lai tas viss tiešām paliktu arī nākotnes adītājiem, kundzes ir arī uzzīmējušas cimdu rakstu shēmas un glabā goda vietā.

“Māras” darbi ir apkopoti vairākos albumos, kur fotoattēlos var redzēt rokdarbnieču veikumu, gan cimdus, gan zeķes, gan citus darbus, tādā veidā saglabājot un nododot nākamajām paaudzēm savu mantojumu.

Kā saka kopas vadītāja Olga: “Kas mēs būtu par rokdarbniecēm, ja ar saviem darbiem nedalītos? Tāpēc mūsu zeķes un cimdi ir dāvāti arī īpašiem cilvēkiem Latvijā – gan prezidentam Egilam Levitam, gan maestro Raimondam Paulam, gan Olgai Rajeckai un citiem.” “Māras” ir paveikušas arī ļoti cienījamu darbu – jau trīs reizes līdz Ukrainas aizstāvjiem ir nonākuši rokdarbnieču darinājumi, palīdzot karavīriem sasildīties aukstajā laikā. Paldies par labiem un sirdi sildošiem darbiem!

Bebrenes “Māras” darbus regulāri var apskatīt kādās izstādēs gan Bebrenē, gan citviet. Pat modes skatē Milānā rokdarbnieču adītās zeķes ir tikušas apskatei visai pasaulei. Šogad Dziesmu un deju svētkos Tautas lietišķās mākslas izstādē “Mēs” varēja apskatīt 9 cimdu pārus, ko adījušas mūsu rokdarbnieces. Cimdos ieadīta Sēlija – raksturīgās krāsas un raksti.

Ja varētu šķist, ka “Māras” tikai ada un ada, tad tā nav! Dāmas apgūst arī jaunas prasmes, ir veidojušas brošas, lējušas sveces, šuvušas paliktņus, uz kuriem var sēdēt Bebrenes katoļu baznīcā. Šogad arī ir ieguvušas finansējumu no Augšdaugavas novada pašvaldības, lai iegādātos trīs šujmašīnas un overloku, kas ļaus dāmām apgūt prasmes un priecēt apkārtējos ar jaunām izstādēm un radošiem darbiem.

Ar rokdarbu kopas “Māra” jaunajām interesēm vairāk var iepazīties te: https://www.augsdaugavasnovads.lv/novads/aktualitates/jaunumi/biedriba-spole-bebrene-aicina-apgut-susanas-iemanas/?fbclid=IwAR2tawkllAgsQUuqlDuYU864yfJrJanh_SMxQGm7bpkPhDTeHR6B3kiVhTQ

Savukārt aktuālajiem jaunumiem kopas “Māra” darbībā var sekot vietnē Facebook, meklētājā rakstot “Bebrenes “Māra””.

Biedrības “Spole” rokdarbu kopa “Māra” ir izvirzīta Augšdaugavas novada pašvaldības konkursa “Saimnieks 2023” nominācijai “Gada rosīgākā biedrība”.

Teksts, foto: Māra Multiņa

NVA Vakanču gadatirgū Daugavpilī darba devēji piedāvās vairāk nekā 220 brīvas darbavietas