Oktobris – krūts veselības mēnesis

AKTUĀLI

Katru gadu oktobris tiek atzīmēts kā krūts veselības mēnesis, kura mērķis ir veicināt izpratni par krūts veselību un krūts vēža profilaksi sievietēm un meitenēm.

Krūts vēzis ir visbiežāk diagnosticētais ļaundabīgais audzējs sievietēm pasaulē. Arī Latvijā krūts vēzis ir biežākais reģistrētais ļaundabīgais audzējs un visbiežākais nāves cēlonis ļaundabīgo audzēju grupā sievietēm. Pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem, vidēji trešajai daļai sieviešu krūts vēzis tiek atklāts novēloti – III un IV stadijā.

Lai gan lielākā daļa krūts audzēju tiek diagnosticēti sievietēm vecuma grupā no 45 līdz 75 gadiem, ar krūts vēzi Latvijā saslimst arī gados jaunākas sievietes un saslimstība katru gadu pieaug. Dati liecina, ka saslimstība ar ļaundabīgu krūts audzēju sievietēm pieaug jau pēc 25 gadu vecuma.

Neskaitāmi pētījumi ir pierādījuši, ka dzīvesveidam un veselības paradumiem ir ietekme uz krūts vēža attīstību. Tādi svarīgi faktori, kā – veselīgs un sabalansēts uzturs, fiziskās aktivitātes, atteikšanās no smēķēšanas un alkohola lietošanas u.c. var būtiski samazināt krūts vēža attīstību dzīves laikā.

Krūts vēža attīstības pirmajās stadijās visbiežāk nav novērojami simptomi, tādēļ īpaši svarīgi ir regulāri pārliecināties par savu veselības stāvokli, reizi mēnesī veicot krūšu pašpārbaudi jeb krūts formas un struktūras kontroli un no 50 līdz 69 gadu vecumam reizi divos gados izmantot iespēju veikt valsts apmaksātu mamogrāfijas izmeklējumu.

Krūts veselības mēneša ietvaros, aicinām sievietes rūpēties par savu krūšu veselību un rīkoties, izmantojot iespējas, lai savlaicīgi konstatētu izmaiņas krūtīs. Tāpat arī aicinām sievietes rūpēties vienai par otru, atgādinot savām meitām, māsām, mammām, vecmāmiņām un draudzenēm rūpēties par savu krūšu veselību!

“Veselīgs dzīvesveids Tavai krūšu veselībai” “Krūts vēža riska faktori”

Buklets “Krūšu pašpārbaude - ikmēneša rituāls”

Pastkarte “Krūts vēža skrīnings”

Brošūra “Kā pasargāt sevi no krūts vēža ielaišanas”

Avots: Nacionālais veselīgo pašvaldību tīkls

Kā pareizi lietot maskas?