Ļauties nezināmajam un darīt no visas sirds

AKTUĀLI

Pērn 30. oktobrī Ilūkstē durvis vēra jauns uzņēmums “Mikado Ilūkste”, kuram šis gads bija prieka, piedzīvojumu un pārbaudījumu laiks. “Tagad mēs zinām, ka brīnumi notiek, kad blakus ir lieliski cilvēki”, saka Tatjana Mašņuka, kura kopā ar vīru Aleksandru pirms dažiem gadiem pašā Ilūkstes sirdī sāka apsaimniekot pamestu teritoriju. Soli pa solim viņi īsteno savu ieceri par mājīgu vietu pilsētā, kur organizēt atpūtu gan lieliem, gan maziem. “Mikado Ilūkste” kļūst par atpazīstamu svinību vietu, kur bērnus gaida rotaļu istaba ar sapņu pili un burvju koku, sacīkšu trase un citas izklaides. Savukārt vecāki var atpūsties āra terasē, baudot gardu kafiju, vai sarīkot sev kādu ballīti svinību telpā ar kamīnu, projektoru un visām ērtībām.

No grausta par sapņu namiņu

Ciemiņus draudzīgi uzņem saimnieku labradors, bet saimniece Tatjana aicina nogaršot viņas īpašo kafiju un pašas gatavotos zefīrus. Sēžot gaišā kamīnzālē, grūti iedomāties, ka galda vietā vēl nesen atradusies bedre, bet durvju vietā bija sienā izlauzts caurums. Telpas, kas reiz piederējušas sadzīves pakalpojumu kombinātam, ģimene iegādājusies savā īpašumā pirms 20 gadiem. Abi ar vīru Aleksandru ilgi prātojuši, kā tās sakārtot un izmantot. “Idejas bija dažādas – gan audzēt trušus, gan ražot salmu briketes apkurei. Telpas bija šausmīgā stāvoklī,” saka Tatjana un rāda fotogrāfijas, kas uzņemtas pirms ēkas renovācijas un tās laikā. “Pagalmā salasījām izbirušas metāla ziedu lapiņas un es pat atradu sievieti, kura te kādreiz strādājusi un veidojusi metāla rozes,” stāsta Tatjana. Pamazām ģimene sakopj teritoriju, bet darba vēl esot ļoti daudz. 

Tatjana ved aplūkot neparastus kokus pagalmā, kas savijušies cits ap citu. Interesanti, ka arī jaunie kociņi gar žogu tāpat cenšas apvīties gluži kā puķuzirņi. “Pastaigājoties Pilskalnes Siguldiņā, izlasīju, ka koki vijas vietās, kur ir spēcīga enerģija. Jāsaka, ka šeit tiešām ir laba enerģija un ir patīkami atpūsties,” teic saimniece.

Abiem ar vīru nobriedusi doma šeit veidot atpūtas vietu, kur vietējiem iedzīvotājiem būtu telpas dažādu saviesīgu pasākumu rīkošanai.

Lauvas tiesu darbu paveikuši pašu spēkiem, bet iekštelpu remontam pietrūcis līdzekļu, tāpēc ar partnerības “Kaimiņi” palīdzību iesaistījušies projektā. “Paldies Ingai Krekelei, kura noticēja, ka mēs visu izdarīsim, un iedrošināja nebaidīties,” saka Tatjana. Talkā nākusi projektu speciāliste Gunta, ar padomu būvniecībā palīdzējis klasesbiedrs. Tā bija Tatjanas pirmā pieredze projekta rakstīšana un īstenošanā. “Man vispār nebija pieredzes būvniecībā, toties tagad zinu, kas ir štucere un citas specifiskas lietas. Tā bija interesanta pieredze. Saprotu, ka mūsu dzīvē brīnumi notiek, ja blakus ir lieliski cilvēki.”

Atpūta ikvienam

Renovētā ēkas daļa nu ir kļuvusi par svinību vietu, kur notiek bērnu dzimšanas dienas ballītes, kolēģu kopīga pasēdēšana un jubilejas, turklāt  nodarbi sev var atrast dažāda vecuma cilvēki. Bērniem izveidota rotaļu istaba, kur tiek pieaicināti arī animatori. Pagalmā izveidota mini trase, kur notiek ar pulti vadāmu auto sacīkstes – pirmā un pagaidām vienīgā šāda trase Sēlijā. Bērni var pavizināties ar elektromobiļiem, bet pieaugušie - pārbaudīt savus spēkus šautuvē. “Pie mums var spēlēt jebkurš, arī pieaugušie, lai gan viņi bieži vien kautrējas. Es mudinu viņus iesaistīties, jo tad bērniem prieks ir trīskāršs.” Tieši tāda kopīga rotaļa uzvedinājusi uz domām nosaukt savu ģimenes uzņēmumu “Mikado Ilūkste”, paņemot ideju no galda spēles “Mikado”, kas pirms laika nonākusi Tatjanas rokās. “Tā ir ļoti aizraujoša spēle, kur katram dalībniekam jāsalasa uz galda izbērti kociņi tā, lai kociņi nepieskartos cits citam. Šī spēle lieliski apvieno visu vecumu ģimenes locekļus, dod iespēju visiem kopā atpūsties,” saka Tatjana. 

Kā arī, Tatjana ir sertificēta floriste. Jau vairāk kā 20 gadus viņa veido krāšņus ziedu, konfekšu pušķus un pati noformē telpas svinībām. Pie jaunās atpūtas vietas iekopusi skaistas puķu dobes. Ikdienā Tatjana strādā Ilūkstes Bērnu un jauniešu centrā par floristi un vada sveču darbnīcu invalīdiem dienas aprūpes centrā “Fēnikss”, bet pārējo laiku velta ģimenes biznesam.

“Pateicoties kolēģiem bērnu un jauniešu centrā, esmu daudz iemācījusies. Pirms dažiem gadiem pabeidzu arī nometņu vadītāju kursus,” saka Tatjana. Tieši darbs ar bērniem centrā uzvedinājis uz domu sarīkot savā uzņēmumā vasaras radošās darbnīcas bērniem. Šovasar tās notika pirmo reizi. Nedēļas garumā “Mikado Ilūkste” apmeklēja 18 sākumskolas vecuma bērni, kuri tika iesaistīti dažādās nodarbībās – bērni apguva floristikas pamatus un noslēpumus, piedalījās kulinārijas kvestā, mācoties pagatavot torti, spēlējot  lomu spēles, uzzināja daudz interesanta par dažādām profesijām, svinēja dzimšanas dienas un rotaļājās. Darbā ar bērniem uzņēmēja iesaistīja arī jauniešus, vasaras nodarbinātības programmas ietvaros. Radošās darbnīcas bija jauna un veiksmīga pieredze, ko uzņēmēja plāno turpināt arī nākamgad.

Nekur nav tik labi kā mājās

Pagalmā zem nojumes Aleksandrs uzbūvējis Pompejas krāsni, kur viesi paši var gatavot kādu ēdienu, piemēram, sacept gaļu. Tatjana izmēģinājusi krāsnī cept picas un maizi, gatavo dārzeņu sacepumus. “Manam vīram ir zelta rokas, viņš prot ne tikai telpas remontēt, bet palīdzēt ar padomu un izdomāt risinājumu vissarežģītākajās situācijās un īstenot to.” Pati Tatjana Daugavpils Universitātē ieguvusi fizikas un matemātikas skolotājas diplomu, taču to tā arī nav likusi lietā. Vairākus gadus strādāja par bērnudārza audzinātāju Daugavpilī, līdz ģimene nolēma atgriezties dzimtajā Ilūkstē. Augstskolā “RISEBA” ieguva maģistra grādu uzņēmējdarbībā, kas lieti noder tagad.

Pirms dažiem gadiem abi ar vīru devās uz Kanādu izmēģināt jaunu darba pieredzi, taču drīz vien atgriezušies, jo sapratuši, ka nekur nav tik labi kā mājās. “Tas bija interesants laiks dzīvē, jo ļāva uz daudz ko paskatīties no cita skatu punkta. Jā, tur ir interesanti, citādāk, taču mums labāk patīk mājās,” saka Tatjana.

Sēlijas garšas vilinājums

Jau rudens sākumā “Mikado Ilūkste” gaidīs viesus no malu malām, jo šogad pirmo reizi piedalīsies pasākumā “Mājas kafejnīcu dienas”. Saimniece liks galdā āra krāsnī gatavotu gardu soļanku un ceptus cepelīnus savas māmuļas gaumē. Te varēs nobaudīt īpašo Tatjanas kafiju un pašas gatavotos zefīrus, kas ir viņas ģimenes uzņēmuma vizītkarte. Tatjana stāsta, ka jau kopš jaunības aizrāvusies ar recepšu grāmatu studēšanu un eksperimentiem virtuvē. Īpaši viņai patīkot cept tortes gan pašu ģimenes, gan draugu viesībām. Pandēmijas laikā, kad uzņēmējdarbība bija stipri ierobežota, meklējusi iespējas pilnveidot savas prasmes un uzgājusi internetā attālinātus “Zefīru floristikas” kursus. “Brīnījos, kas tas tāds, jo esmu taču floriste, un te – floristikas zefīri.” Izgājusi apmācības vairāku mēnešu garumā, aizstāvējusi diplomdarbu un saņēmusi sertifikātu. Salīdzinot ar veikala zefīriem, tajos nav konservantu un ir ļoti maz kaloriju – skaisti, garšīgi un veselīgi.

Tatjana aicina 10.-11. septembrī iegriezties viņu mājas kafejnīcā, kur varēs nobaudīt ne tikai dažādus gardumus, bet arī noklausīties dzīvās mūzikas koncertu, ko sniegs vietējais ansamblis, kurā viņas vīrs Aleksandrs spēlē bungas. Tiks padomāts arī par radošām aktivitātēm, proti, apmeklētāji varēs mācīties aust no dažādiem dabas materiāliem, kā arī iegādāties vietējo rokdarbnieču adītās zeķes un cimdus.

“Esam pateicīgi visiem, kas mums palīdzēja ar darbu vai padomu. Esam atvērti sadarbībai un jaunām idejām! Gaidām visus ciemos “Mikado Ilūkste” Upes ielā 7. Sekojiet mums līdzi sociālajos tīklos un tiekamies Ilūkstē,” aicina saimniece.  

Teksts, foto: Inese Minova

Uzņēmējs sola sarīkot skaistas bēres atkritumiem