Fotogrāfijas tapšanas stāsts Naujenē

AKTUĀLI

Viens klikšķis un foto gatavs! Tā ar mūsdienu digitālajām tehnoloģijām ikviens var ātri tikt pie fotoattēla, taču agrāk bija jāiziet daudz garāks un sarežģītāks ceļš. Par to stāsta jaunā izstāde “Melns. Balts. Krāsains”, kas atklāta Naujenes kultūras centrā. Naujenes pagasta foto entuziasti ir sarūpējuši izstādei foto tehniku, kas agrāk tika izmantota fotogrāfiju izgatavošanā, dažādus fotoaparātus un arī interesantas fotogrāfijas.

Stāstot par izstādes tapšanas ideju, Naujenes KC vadītāja Olga Kuzmina atzīst, ka Naujenes pagastā ir ļoti daudz cilvēku, kam patīk fotografēt, turklāt daudzi savu aizraušanos ar fotografēšanu uzsākuši pirms daudziem gadiem, kad vēl nebija pieejamas mūsdienu tehnoloģijas, kas atvieglo darbu, bet bija pašiem jāprot attīstīt filmiņas un izgatavot fotogrāfijas. Olga Kuzmina izstādei sarūpējusi savu pirmo fotoaparātu, ko saņēmusi dāvanā 17 gadu vecumā. Ar šo “ziepju trauku” sākusies viņas lielā aizraušanās ar fotografēšanu. Vēlāk sekojusi jau daudz nopietnāka fototehnika, ar kuru viņa strādā joprojām.

Daļu eksponātu izstādei piedāvājis vietējais iedzīvotājs Aleksejs Golubevs, kurš kopā ar dzīvesbiedri Natāliju agrāk aizrāvies ar fotografēšanu. Aleksejs atzīst, ka ar fotoaparātu vairāk darbojusies tieši viņa sieva, bet pašam paticis attīstīt fotofilmiņas un izgatavot fotogrāfijas savā mini fotolaboratorijā. No tiem laikiem darba kārtībā saglabājusies visdažādākā tehnika, kas tika izmantota fotogrāfiju izgatavošanā.

Pašam sava fotolaboratorija mājās savulaik bijusi arī fotostudijas "Ezerzeme-F" vadītājam Linardam Onzulam. Viņš pajoko, ka fotogrāfiju tapšanas procesā neiztika bez sarkanā luktura, kas radīja romantisku noskaņu. Taču tieši sarkanā gaisma ir vienīgā, kurā var darboties ar fotomateriāliem, neko nesagaismojot. Linards Onzuls izstādei sarūpējis fotoaparātus, ar kuriem pats uzsācis savas fotogrāfa gaitas. Viņš stāsta, ka izstādē var aplūkot daudz dažādu fotoaparātu no pagājušā gadsimta, no kuriem vecākie ir “Smena” sērijas fotoaparāti. Kad krita t.s. “dzelzs priekškars” un bija iespēja apmeklēt ārzemes, Latvijā parādījās arī pirmie ārvalstīs ražotie fotoaparāti. Visi izstādes eksponāti atspoguļo kādu noteiktu vēstures posmu fotogrāfijas attīstībā un fotogrāfijas vēsturē kā tādā.

Linards Onzuls savas fotogrāfa gaitas uzsācis ar fotoaparātu “Smena 8”. Vēlāk viņam kaimiņš uzdāvinājis fotoaparātu “Smena 2”, tiesa tas bijis izjaukts. “Nebiju slinks, toreiz, vēl skolnieks būdams, aizbraucu uz Rīgu, atradu darbnīcu, kur to sataisīja. Man ar to sanāca krietni labākas bildes, nekā ar modernāku aparātu. Un tikai krietni vēlāk es literatūrā atradu informāciju, ka vecajai “Smenai 2” objektīvs bija no stikla lēcām, bet “Smenai 8” jau no plastmasas lēcām. Tas palētināja ražošanu, bet arī atsaucās uz kvalitāti,” stāsta Linards Onzuls. Pirmo pieredzi viņš guvis tieši ar filmiņu fotoaparātiem, viens no tādiem viņam joprojām ir darba gatavībā ar fotofilmiņu iekšā, jo ar to eksperimentēt patīk Linarda dēlam Mārtiņam. Taču mūsdienās Linards strādā ar digitālo tehniku. Izmēģinājis dažādus fotoaparātus, Linards Onzuls var droši apgalvot, ka lai arī cik laba būtu fototehnika, rezultāts ir atkarīgs no fotogrāfa prasmes to lietot un spējas saskatīt caur objektīvu īsto kadru. Savukārt fotoaparāts ir tikai rīks mērķa sasniegšanai.

Naujenes kultūras centra apmeklētāji var aplūkot arī fotogrāfa Ģirta Dreimaņa personālizstādi “Viss par… Roņiem”, kas veltīta Valsts robežsardzes 100. gadadienai. Ģirts Dreimanis ir robežsargs, kas brīvajā laikā aizraujas ar fotografēšanu. Gadu gaitā viņam ir iekrājušās fotogrāfijas no starptautiskajām taktiskajām mācībām “Ronis”, kas 11 gadus pēc kārtas tika rīkotas Ventspilī un Liepājā.

Pateicoties fotostudijas "Ezerzeme-F" vadītāja Linarda Onzula draudzībai ar fotogrāfiju autoru, izstāde atceļojusi uz Latgali, kur sākotnēji atradās Valsts Robežsardzes koledžā Rēzeknē, bet nu ir nonākusi Naujenes Kultūras centrā. Linards Onzuls uzsvēra, ka izstādes apmeklētajiem ir iespēja redzēt ne tikai jūru, kas atrodas tālu no mums, bet arī visai retus kadrus, kas ikdienā nevienam nav pieejami. Šo izstādi varēs aplūkot līdz 3. augustam.

Teksts, foto: Inese Minova

Skrindu dzimtas izpēte turpinās