Saeimas deputātus iepazīstina ar “Višķu” attīstības plāniem

22. aprīļa vakarpusē DBT IPĪV “Višķi” telpās notika Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijas izbraukuma sēde. Sēdē piedalījās Saeimas deputāti Edmunds Teirumnieks, Janīna Kursīte, Mārtiņš Bondars, Sandis Riekstiņš, DBT direktore Ināra Ostrovska ar kolēģiem, Augšdaugavas novada vadība – Vitālijs Aizbalts, deputāts Jānis Belkovskis, Višķu pagasta pārvaldes vadītājs Jānis Proms.

Saeimas komisijas deputātiem prezentēja iestādes vērienīgos attīstības plānus "Višķos", kur iecerēts attīstīt modernu lauksaimniecības izglītības centru Latgalē. Lielākās ieceres attīstības virzienā tiek paredzētas Daugavpils būvniecības tehnikuma IPĪV “Višķi”, kur tiek iesaistītas dažādas puses, gan attiecīgā ministrija, gan pašvaldība, gan privātie uzņēmēji. Vēl pāris gadus atpakaļ (2020. gada jūlijā) audzēkņu skaits “Višķos” bija niecīgs, tikai 14 jaunieši, tad šogad tas sasniedza jau simts izglītojamo.

Augšdaugavas novads, darba devēji un Daugavpils būvniecības tehnikums plāno attīstīt vairākus objektus. Esošajā “Višķu” mācību ēkā, kas pieder Augšdaugavas novadam noslēdzās pašvaldības projekta īstenošana, kurš paredzēja iekšējās vides sakārtošanu un modernizēšanu, tai skaitā iekšējās apdares darbus,  tāpat ir plānots tuvākajā laikā piesaistīt investīcijas ārsienu energoefektivitātes pasākumu veikšanai.

“Višķu” teritorijā tiek plānots izveidot Lauksaimniecības un industriālās tehnikas poligonu, kas, ka atzīmē V. Aizbalts, atspoguļos trīspusējās sadarbības modeli – novads, izglītības iestāde, nozare. Tāpat arī plānots izveidot Lauksaimniecības un industriālās tehnikas diagnostikas apkopes un demonstrācijas mācību darbnīcu un Lauksaimniecības un industriālās tehnikas vaļējo poligonu. Ja veiksmīgi attīstīsies Aizsardzības ministrijas projekts “Meža Mackevičos”, tad nākotnē tehnikumā varētu attīstīt arī militārās tehnikas tehnisko apkopi un remontu.

Ir paredzēti arī atlikušo korpusu jumta, logu, durvju, iekštelpu remontdarbi. Veco sporta zāli sliktā tehniskā stāvokļa dēļ nojauks, bet tās vietā veiks labiekārtošanas darbus. Iegūts arī papildfinansējums 88 tūkstošu eiro apmērā IT un datortehnikas lietu attīstībai izglītības iestādē.

“Višķos” ir plānots arī uzbūvēt slēgto tehnikas poligonu. DBT un novada domes pārstāvji jau bija viesojušies Vācijā un redzēja kā šādi poligoni darbojas. Vāciešu projekts tika uzbūvēts vairākus gadus atpakaļ. Ņemot vērā vāciešu ieteikumus un kļūdas, Višķos ir iespēja to uzbūvēt daudz labāk un racionālāk, nekā Vācijā. Šis būs pirmais un vienīgais Latvijā poligons zem jumta, kur no rīta varēs zemi uzart, nokultivēt, nomiglot, iestādīt un novākt kartupeļus. Turklāt tas viss būs iespējams arī ziemas periodā, pie lieliem mīnusa grādiem. Nākamgad ir ieplānota arī dienesta viesnīcas siltināšana.

“Nesen man bija tikšanās ar LDDK. No valsts puses ir uzstādījums, nodrošināt darba vidē balstītās mācības. To varēsim nodrošināt sadarbojoties ar uzņēmumu “Amazone””, skaidro direktore I. Ostrovska. Līdz ar ko “Višķiem” nebūs jābūvē savas darbnīcas, bet tehniku varēs arī nomāt.

Izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece, viesojoties Augšdaugavas novadā februārī, atzīmēja šo projektu svarīgumu: “Mēs nemitīgi domājam par profesionālās izglītības iestāžu attīstību. Pēc tam, kad DBT pārņēma IPĪV “Višķi”, audzēkņu skaits ir pieaudzis. Šobrīd esam tādā kā lielā sākumposmā. Tika apstiprināta tehnikuma stratēģija, redzam gan pašvaldības, gan DBT vadības vēlmi iesaistīties, arī ministrija no savas puses ir gatava piedalīties šo projektu realizācijā,” teic ministre. Ja izdosies realizēt iecerēto, tad “Višķu” projekti būs lielākā investīcija vienai konkrētai iestādei no IZM puses.

Teksts: Dainis Bitiņš
Foto: D. Bitiņš, L. Pūdāne

Publiskā apspriešana par koku ciršanu Sventē