XXII Starptautiskais akordeonistu – solistu un ansambļu konkurss “Naujene 2025”

AKTUĀLI

15. aprīlī Augšdaugavas novada kultūras centrā “Vārpa” notika XXII Starptautiskais akordeonistu - solistu un ansambļu konkurss “NAUJENE 2025”, kuru rīko Naujenes Mūzikas un mākslas skola sadarbībā ar Augšdaugavas novada Izglītības pārvaldi.

Konkursa mērķi:

  • veicināt jauno mūziķu profesionālās meistarības izaugsmi;
  • paaugstināt atskaņojuma kultūras un mākslinieciskās gaumes izkopšanu;
  • atklāt jaunus, talantīgus izpildītājus;
  • popularizēt akordeona spēli.

Šogad konkursā piedalījās 70 dalībnieki, pārstāvot tādas valstis kā Latvija, Igaunija, Lietuva, Polija.

Konkursa dalībniekus vērtēja starptautiskā žūrija sekojošā sastāvā:

Miks Langeprons koncertējošs akordeonists no Igaunijas. Pasniedzējs Mūzikas un Teātra akadēmijā un Tallinas Mūzikas skolā. Absolvējis Sibēliusa akadēmiju Helsinkos un ieguvis maģistra grādu pie profesora Matti Rantanen. Daudzu valsts mēroga konkursu uzvarētājs un 2. vietas ieguvējs Viļņas akordeonistu konkursā 2013. gadā. Piedalījies TV šovā “Klasiskās zvaigznes 2016”, atskaņojis komponistu Tauno Aints un Hando Poldmae skaņdarbus. Ar aktīvo uzstāšanos pacēla akordeona spēles nozīmīgumu Igaunijā.

Kristīna Rusakoviča ir Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolas Mūzikas skolas vadītāja un akordeona spēles pedagoģe. Sanktpēterburgas Valsts N.Rimska-Korsakova konservatorijas absolvente, vairāku valsts un starptautisku konkursu laureāte un diplomande, kā arī dažādu starptautisku un reģionālo konkursu žūrijas locekle.

Prof. Eduardas Gabnys (Lietuva) mūzikas apmācību uzsāka dzimtajā pilsētā Paņevežā, turpināja mācības pie profesora A.Baika Viļņas konservatorijā, kuru ar izcilību absolvēja 1976. gadā. No 1983. gada līdz 1986. gadam izglītību papildināja P.Čaikovska vārdā nosauktajā Ukrainas Valsts Mūzikas akadēmijā pie profesoriem N.Davidova un N.Rizola. No 1994. gada strādā par Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmijas prorektoru. No 2005. gada līdz 2011. gadam par akadēmijas rektoru.

Arturs Zajkovskis (Polija) absolvējis akordeona spēles klasi Ščečinas Mākslas akadēmijā un diriģēšanas klasi Poznaņas Mūzikas akadēmijā. Vairāku starptautisko konkursu laureāts. Dzīvo un strādā Polijas pilsētā Košalinā, kur Kultūras Centrā ir profesors. Lielākā Polijas akordeona orķestra AKORD un vairāku nelielu akordeona ansambļu vadītājs.

Prof. Ričardas Sviackevičius (Lietuva)absolvējis Viļņas Valsts konservatoriju. 1984. gadā bija praksē Ļeņingradas konservatorijā, 1986. gadā Kijevas konservatorijā. Līdz 2014. gadam bija Lietuvas Mūzikas akadēmijas profesors, Akordeona spēles nodaļas vadītājs, bet līdz 2010. gadam Lietuvas akordeonistu asociētais vadītājs. Ričardas ir nopelniem bagātais Lietuvas Republikas pedagogs, Lietuvas akordeonistu asociācijas dibinātājs, Starptautiskās akordeonistu konfederācijas dalībnieks (CIA). Jaunās Viļņas mūzikas skolas direktora vietnieks, profesors. Vairākkārt piedalījās žūrijas darbā starptautiskajos konkursos. Akordeonistu kvinteta “Concertino” dibinātājs un mākslinieciskais vadītājs. Ričardas vadībā kvintets ir starptautisko konkursu laureāts, koncertē Eiropā.

Henri Zibo (Igaunija) klasiskā akordeona spēles muzikants. Mācības uzsācis 2003. gadā Haapsalu Mūzikas skolā. No 2012. - 2015. gadam turpināja studijas Tallinas Mūzikas vidusskolā pie pedagoga Aivi Tilk, no 2015. gada turpināja bakalaura studijas Igaunijas Mūzikas un Teātra akadēmijā pie pedagoga Tiina Välja. 2023. gadā ieguva maģistra grādu pie pedagogiem Tiina Välja un Momir Novakovic.

Valsts jauno akordeonistu konkursā VII (2013) un VIII (2014) ieguva 1. vietu; TV konkursā “Klasiskās zvaigznes 2014” ieguva 2. vietu; Starptautiskajā akordeonistu konkursā “Naujene 2016” ieguva 2. vietu; Starptautiskajā akordeonistu konkursā “Coupe Mondiale 2018” Kauņā kamermūzikas kategorijā kopā ar akordeonistu Miku Langepronu ieguva 5. vietu.

Vairākkārt bija Igaunijas Nacionālā simfoniskā orķestra, Tallinas kamerorķestra, Igaunijas Militārā orķestra un Tallinas Universitātes simfoniskā orķestra solists. Uzstājās lielākajās Igaunijas zālēs, Somijā, Latvijā, Lietuvā, Bulgārijā, Luksemburgā un Beļģijā. Piedalījās vairākos teātra iestudējumos muzikālajā un drāmas teātrī. Sadarbojas ar daudziem Igaunijas un ārvalstu mūziķiem (Marketa Januškova, Marko Matvere, Marija Listra, Mihkel Poll, Johan Randvere, maestro Arvo Pärt).

Viens no starptautiskā klasiskā akordeona festivāla “Accordionfest” veidotājiem un galvenajiem producentiem.

Naujenes Mūzikas un mākslas skolu konkursā pārstāvēja un godalgotās vietas ieņēma:

2.klases audzēknis Andrejs Stoļarovs (pedagogs Giršs Kagans) – 1.vieta;

1.klases audzēkne Anastasija Iekalne (pedagogs Tatjana Jukuma) – 2.vieta;

1.klases audzēkne Rada Margišvili (pedagogs Giršs Kagans) – 2.vieta;

3.klases audzēknis Kirils Bužinskis (pedagogs Jeļena Nitecka) – 2.vieta;

3.klases audzēkne Alise Gāga (pedagogs Giršs Kagans) – 2.vieta;

3.klases audzēknis Arturs Šostaks (pedagogs Tatjana Jukuma) – 2.vieta;

7.klases audzēkne Arina Mikulāne (pedagogs Giršs Kagans) – 2.vieta;

1.klases audzēknis Iļja Staričkovs (pedagogs Jeļena Nitecka) – 3.vieta;

5.klases audzēknis Zahars Parfjonovs (pedagogs Sergejs Bratusevs) – 3.vieta.

Pēc vērtēšanas komisijas lēmuma GRAND PRIX diplomi šogad tiek piešķirti:

Mūzikas skolu 1.-4. klašu grupā Jēkaba Graubiņa Līvānu Mūzikas un mākslas skolas audzēknim Artjomam Laškovam (pedagogs Tatjana Saratova);

Mūzikas skolu 5.-9. klašu grupā Kaunas “Vyturys” gymnasium audzēknim Dominykas Kaubre (pedagogs Reda Labanauskiene);

Mūzikas vidusskolu 3.-4. kursu grupā Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolas audzēknim Antonam Pizānam (pedagogs Tatjana Saratova).

Speciālā balva no firmas “PIGINI” pārstāvjiem 500€ atlaide jaunā “PIGINI” akordeona iegādei tika piešķirta audzēknim Artjomam Laškovam.

Konkursa laikā notika “PIGINI” un “SCANDALLI” akordeonu instrumentu izstādes, kur konkursa dalībniekiem, vecākiem un pedagogiem bija iespēja izpētīt piedāvātos instrumentus, izmēģināt to skaņu un iegādāties tos.

Paldies visiem konkursa dalībniekiem un pedagogiem par ieguldīto darbu un konkursa atbalstīšanu!

Ceļojums multfilmu pasaulē