Vienā skolas solā ar Raini

AKTUĀLI

14. maijā visā Latvijā notika starptautiskā akcija “Muzeju nakts”, kad muzeju un dažādu kultūras iestāžu durvis bija atvērtas, ļaujot interesentiem aplūkot ekspozīcijas bez maksas un piedāvājot īpašas programmas. Raiņa māja Berķenelē šajā dienā aicināja ceļot laikā un iejusties gadsimtu senā vēsturē, dodoties Raiņa skolas gaitās.

Raiņa mājas Berķenelē direktore Inese Bērziņa pārtapa par skolas direktori un, iezvanot pirmo zvanu plkst. 12.00, aicināja ikvienu klātesošo piedalīties darbmācības stundā, ko vadīja šūšanas mākslas meistare Rasma Ivbule. Skolēni bija sajūsmā par iespēju radoši darboties, veidojot dažādas auduma aplikācijas, kas noritēja mierīgā un patīkamas sarunas rosinošā atmosfērā. Stunda pagāja ātri un zvans aicināja doties starpbrīdī, ko visi pavadīja, mielojoties ar siltiem plāceņiem Pliekšānu gaumē.

Nākamā mācību stunda “Estētika” notika Latvijas Mākslinieku savienības biedres,  Tekstilmākslas asociācijas locekles, tekstilmākslinieces Ineses Jakobi vadībā. Estētikas laikā tika atklāta mākslinieces tekstila darbu personālizstāde “Logi. Logi. Logi.” I. Jakobi, stāstot par katru mākslas darbu, aicināja klātesošos pafilozofēt par dažādiem jautājumiem – kas ir logs? Vai caurums, caur kuru pavērot, kas notiek ārā, vai ieskatīties, kā izskatās iekšā? Vai logs ir tikai fiziska detaļa? Kāda ir logu nozīme katra dzīvē? Caur kādu logu es skatos uz pasauli, caur kuru es ļauju ieskatīties citiem?

Trešā mācību stunda – zīmēšana norisinājās Raiņa mājā. Zīmēšanas stunda sākās ar brīvmākslinieces Ineses Minovas mākslas darbu izstādes “Ceļā uz harmoniju” atklāšanu, bet turpinājumā katrs interesents apguva autores izmantoto zīmēšanas tehniku noslēpumus. Dažus no tiem māksliniece atklāja, aicinot uzgleznot Raiņa dārza rasas pilienus ar eļļas krāsām. Pēc meistarklases ikviens sajutās kā īsts mākslinieks, jo uzgleznotie pilieni, radot trīsdimensionālu efektu, izskatījās patiesi iespaidīgi.

Turpinājumā visi tika aicināti atvilkt elpu no mākslinieciskām izpausmēm un ieslīgt latgaliešu rakstu valodas pareizrakstības likumu līkločos. Latgaliete Eva Bogdāne auditorijai izklāstīja dažus svarīgākos latgaliešu rakstu valodas likumus ar piemēriem, aicinot iesaistīties diskusijās un interesantās sarunās. Skolotāja aicināja nākt pie tāfeles un rakstīt ar krītu, kas izrādījās ļoti saistoša aktivitāte, jo kāds no skolēniem to nebija darījis vismaz 50 gadus, bet citiem – jaunākiem skolēniem, kas vairāk pazīst digitālās mācības, tā bija pirmā pieredze. Stunda pagāja ātri, tās laikā skolēni apguva ne tikai pareizrakstības noteikumus, bet arī jaunus, nedzirdētus vārdus latgaliski un, kā atzina paši – vairāk apzinājās latgaliešu rakstu valodas vērtību. 

Pēdējā mācību stunda notika vokālās studijas “Stage On” vadītājas Tatjanas Vucānes vadībā. Pedagoģe aicināja visus – gan lielus, gan mazus dziedātājus ievingrināt savas balsis, mācoties dziesmu “Kas manim kaitēja putniņam būt?” , kuras vārdu autors ir Rainis. Pēc dziedāšanas stundas visi devās pārgājienā – kvestā “Raiņa dārgumi”, kurā piedalījās 5 komandas. Veicot dažādus interaktīvus un atjautīgus uzdevumus, dalībnieki pastaigājās Raiņa dārzā un mājā, meklēdami atbildes uz āķīgiem jautājumiem, kas saistīti ar dzejnieka biogrāfiju un daiļradi. Kvestu caurvija Raiņa dzejoļa “Gals un sākums” citāti, kas simboliski iezīmēja pārgājiena startu un finišu. Finišējot visas komandas tika apbalvotas, katrs saņēma liecību par sekmīgu piedalīšanos Muzeju nakts 2022 pasākumā.

Pateicamies pedagogiem, kas piepildīja Raiņa māju Berķenelē ar radošu atmosfēru, un vērtīgu zināšanu pārnesi, kā arī visiem, kas apmeklēja Raiņa māju Berķenelē un kopīgi līdzdarbojās sagatavotajās Muzeju nakts 2022 programmas aktivitātēs.

Autors:

Raiņa mājas Berķenelē galvenā speciāliste Eva Bogdāne

e-pasts: eva.bogdane@augsdaugavasnovads.lv

mob. t.: 26638038

Foto: Inese Minova

Teksts, foto: Inese Minova

Augšdaugavas novada 1. lasīšanas svētki Ilūkstē!