Valmieras kolēģi smēlās pieredzi Augšdaugavas novadā

AKTUĀLI

4. augustā divu dienu vizītē pieredzes apmaiņā Augšdaugavas novadā ieradās Valmieras novada pašvaldības darbinieku delegācija - Valmieras novada pašvaldības izpilddirektora vietnieks Sandis Svarinskis, Attīstības pārvaldes Projektu vadības nodaļas vadītāja Maija Zālamane, Iepirkuma nodaļas vadītājs Raivis Grīviņš, kā arī virkne Nekustamā īpašuma apsaimniekošanas pārvaldes speciālistu. Ciemiņus interesēja Augšdaugavas novada pašvaldības pieredze nekustamo īpašumu apsaimniekošanā, komunālo pakalpojumu organizēšanā un vides un dabas resursu pārvaldībā, kā arī dažādās jomās īstenotie projekti.  

Viesi tikās ar Augšdaugavas novada pašvaldības domes priekšsēdētaju Arvīdu Kucinu, viņa vietnieku Vitāliju Aizbaltu, izpilddirektori Vandu Keziku un pašvaldības nodaļu vadītājiem.

Valmieras pārstāvis Sandis Svarinskis atzina, ka ir svarīgi iepazīt citu pašvaldību pieredzi un arī kļūdas, lai tādas nepieļaut pašiem. “Mums šobrīd notiek saistošo noteikumu izstrāde dažās jomās, tāpēc domāju, ka būs, ko iegūt no šīs pieredzes apmaiņas.”

Arvīds Kucins pastāstīja viesiem par administratīvi teritoriālās reformas norisi, kā rezultātā izveidots jauns Augšdaugavas novads, par sastaptajiem izaicinājumiem un politisko vidi pašvaldībā. Vitālijs Aizbalts pastāstīja par Augšdaugavas novada galvenajiem plāniem un izaicinājumiem, par sadarbību ar Daugavpils pilsētu, kā svarīgākās jomas iezīmējot izglītību, skolēnu pārvadājumus, ceļu tīkla sakārtošanu, tostarp tiltu remonts un daudzus citus nozīmīgus jautajumus. V. Aizbalts uzsvēra, ka Augšdaugavas novadā apvienotas divu dažādu vēsturisku novadu – Latgales un Sēlijas – pašvaldības ar atšķirīgu mentalitāti, tāpēc viens no izaicinājumiem ir rast kopsaucējus dažādos jautājumos.   

Valmieras novada pašvaldības Dabas resursu pārvaldības nodaļas vecākā vides speciāliste Līga Zvirbule pastāstīja, ka 2021. gadā reformas rezultātā izveidots Valmieras novads, kurā iekļauti 26 pagasti un 5 pilsētas, tostarp klāt nākuši pagasti no Valkas puses. Tas ir otrs lielākais novads Latvijā ar 54 642 iedzīvotājiem. “Visām pašvaldībām, kas ir teritoriāli paplašinājušās, apvienojot vairākus līdzšinējos novadus, izaicinājumu pietiks vismaz tuvākajiem četriem gadiem. Un tikai pēc tam varēs kaut kādus rezultātus aprobēt, analizēt un saprast to kopīgo virzību, teica L. Zvirbule. Valmieras novadā ir astoņi klientu apkalpošanas centri, 34 bibliotēkas, trīs muzeji, septiņi kultūras centri ar 23 struktūrvienībām, 46 izglītības iestādes un 9099 izglītojamie, tostarp 2957 pirmsskolnieki. L. Zvirbule pastāstīja arī par vērienīgajiem projektiem, kas īstenoti Valmieras novadā sporta, kultūras, izglītības un dzīvojamās infrastruktūras sakārtošanā un vides problēmu risināšanā.

Pēc tikšanās domē viesi devās apmeklēt skaistākos novada tūrisma objektus - izstaigāja Sventes ezera taku, apmeklēja Jaunsventes muižas parku, Dinaburgas pilskalnu, Vasargelišķu skatu torni un kempingu “Daugavas lokos”. Tika apmeklēti arī Daugavpils objekti - Cietoksnis un Marka Rotko mākslas centrs. Vizītes otrajā dienā viesi devās ekskursijā uz Naujenes pagastu, lai smeltos Augšdaugavas novada pašvaldības pieredzi dažādu projektu īstenošanā, apmeklēja Slutišķu vecticībnieku lauku sētu, atpūtas vietu “Latgales sēta”, Markovas taku un Juzefovas parku. Tāpat viesi apmeklēja arī vairākus objektus Višķu pagastā - Višķu baznīcu, Putnu vērošanas torni Ostrova, Višķu estrādi, laivu piestātni “Višķi uz viļņa” un Višķu tehnikumu. 

Teksts: Inese Minova

Foto: Inese Minova, Guna Novika

Koncerts "Daži vasaras vakari zem šīs saules"