Vairs nedrīkstēs medīt brūnkakli

AKTUĀLI

Valdība 17. decembrī apstiprinājusi Zemkopības ministrijas sagatavotos grozījumus Medību noteikumos. Grozījumi noteic, ka brūnkaklis (Aythya ferina) svītrojams no medījamo dzīvnieku saraksta un turpmāk vairs nebūs medījams putns. Izmaiņas noteikumos veiktas, ievērojot Latvijas un Eiropas Savienības starptautiskās saistības un pašreizējo sugas starptautisko aizsardzības statusu.

Vairāk informācijas – noteikumos “Grozījums Ministru kabineta 2014. gada 22. jūlija noteikumos Nr. 421 “Medību noteikumi””, kas stāsies spēkā pēc to publikācijas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

Brūnkaklis ir vidēja auguma pīļu dzimtas nirējpīle, kas izplatīta lielā daļā Eiropas un Āzijas, uz dienvidiem no tundras zonas. Sastopama arī Latvijā. Āzijā un Eiropas ziemeļdaļā ligzdojošie brūnkakļi ir gājputni, bet Eiropas centrālajā un dienviddaļā dzīvojošie ir nometnieki.

Tēviņa ķermeņa apspalvojums un spārni ir gaiši pelēki, galva un kakls sarkanbrūni, krūtis un aste melnas. Tā acis sarkanas, knābis tumši pelēks ar gaišu, platu, zilganpelēku šķērsjoslu. Mātītes apspalvojums ir tumši brūns un pelēkbrūns gan uz ķermeņa, gan galvas, gan krūtīm, knābja gaiši pelēkā josla šaura, acis tumši brūnas. Jaunie putni līdzīgi mātītēm.

Brūnkaklis Latvijā ir parasts caurceļotājs, ligzdo seklos ezeros un zivju dīķos. Atlido aprīlī, bet migrācija uz ziemošanas vietām sākas jūlijā. Atsevišķi īpatņi regulāri pārziemo. Pēdējās desmitgades laikā populācijas lielums ir samazinājies par vairāk kā 30%.

 

AMBEĻU KULTŪRAS NAMS AICINA UZ GADUMIJAS PASĀKUMIEM