Ukrainas valstspiederīgie ar lielu entuziasmu apgūst latviešu valodu

Pagastu un pilsētu ziņas

Kopš 2022. gada aprīļa Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda 2014. – 2020. gada plānošanas perioda specifiskā mērķa Nr. 2 „Integrācija/legālā migrācija”, nacionālā mērķa Nr. 1 „Integrācija” un aktivitātes Nr. 6 „Latviešu valodas lietošanas publiskajā telpā, tai skaitā daudzveidīgu pieeju latviešu valodas apguvē, attīstīšana” projektu atlases „Latviešu valodas mācības trešo valstu pilsoņiem (4.posms)” projektā „Latviešu valoda izaugsmei”, granta līguma Nr. PMIF/6/2021/4/04, latviešu valodu apgūst arī Ukrainas valstspiederīgie, kuri bijuši spiesti doties bēgļu gaitās kara dēļ.

Ukrainas valstspiederīgie ar lielu entuziasmu apgūst latviešu valodu. Viņi atsaucīgi dalās ar savu pieredzi kursu programmas izvēlē un atklāj iemeslus, kādēļ uzsākuši mācīties latviešu valodu.

Oksana: Kad ierados Latvijā saistībā ar kara situāciju Ukrainā, viena no pirmajām lietām, par ko domāju, bija tas, ka būtu jāzina šīs valsts valoda.

Svitlana: Mans vīrs ir Latvijas pilsonis. Parasti uz Latviju braucu tikai reizi gadā pavadīt atvaļinājumu. Pašreizējos apstākļos man latviešu valodas zināšanas ir ļoti nepieciešamas.

Olena: Es nezināju, cik ilgi šeit vajadzēs uzturēties, bet ļoti vēlos atrast šeit darbu. Man ir skaidrs, ka bez latviešu valodas zināšanām labu darbu atrast nav iespējams. Sāku meklēt iespējas mācīties latviešu valodu. Man paziņa atsūtīja Facebook reklāmu par kursiem, es sazinājos ar projekta īstenotājiem un biju patīkami pārsteigta par ātro atbildes saņemšanu.

Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuri ierodas Latvijā, bēgot no Krievijas izraisītā kara Ukrainā, latviešu valodas zināšanas ir ļoti svarīgas ne tikai darba meklējumos un darba pienākumu veikšanai, bet arī sadzīves situācijās, adaptējoties dzīvei Latvijā.

Katerina: Līdz šim brīdim vislabāk esmu apguvusi skaitļa vārdus, kaut gan zināšanas pagaidām vēl ir pamatlīmenī. Tomēr  man jau ir bijusi saziņas pieredze latviešu valodā, situācijas, kad bija nepieciešams pastāstīt par sevi latviešu valodā.

Oleksandra: Labprāt vēl iemācītos leksiku, kas noderētu, iepērkoties veikalā, jo šobrīd vēl dažkārt tirdzniecības vietās jūtos apjukusi, nevaru sekot līdzi norādēm.

Projektā šobrīd mācās 23 Ukrainas pilsoņi. Kursu grupas strādā attālināti, izmantojot konferenču platformu ZOOM. Kursu dalībnieki ļoti augstu vērtē šo iespēju.

Oksana: Kursu apmeklēšana ir ērta – apmierina gan kursu norises dienas, gan laiks, gan formāts.

Olena: Dzīvoju Liepājā, strādāju, man ir mazs bērns, tādēļ attālinātais formāts ir ļoti parocīgs.

Katerina: Sākotnēji es uztraucos par to, ka mācības notiek ZOOM platformā, jo nekad iepriekš nebiju šādā formātā komunicējusi ar cilvēkiem, bet mūsu pasniedzēja visu lieliski izskaidro, man ļoti patīk nodarbības.

Kursu dalībnieki uzsver, ka mācībās izjūt īpašu atbalstu no pedagoģiskā personāla. Kursanti priecājas, ka ar viņiem strādā augstu kvalificēti profesionāļi.

Svitlana: Ļoti patīk kursi, viss ir ērti un pieejami. Pats svarīgākais, it sevišķi šobrīd, ir iejūtīga attieksme – pasniedzēja ne tikai iemāca, bet iegulda mūsos visu savu dvēseli.

Nataļja: Mani priecē, ka ar mums strādā pieredzējusi pasniedzēja. Redzams, ka viņai ļoti patīk savs darbs un, ja būtu laiks un iespēja, šķiet, ka viņa ar mums būtu gatava strādāt stundām ilgi.

Oleksandra: Priecājos par iespēju mācīties. Šajos kursos katram dalībniekam tiek veltīts laiks, viss tiek izskaidrots.

Jeva: Pasniedzēja Maija Burima ar ļoti lielu sapratni izturas pret mūsu situāciju, atbalsta mūs ar optimistu, humoru, tas mums ir ļoti svarīgi.

Turpinot īstenot projekta aktivitātes, Daugavpils Universitāte piedāvā trešo valstu valstspiederīgajiem pieteikties latviešu valodas kursiem līdz 2022. gada septembrim. Pieteikties iespējams, zvanot pa tālruni 28133614 vai rakstot e-pastā kursidu@inbox.lv

FOTOMATERIĀLS: https://drive.google.com/drive/folders/13Vn0zs9F9tpqtApe9KSfcpReUTqiTMZy  

Projekts tiek finansēts ar Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda (75%) un Latvijas valsts budžeta līdzekļiem (25%)

PROJEKTU LĪDZFINANSĒ EIROPAS SAVIENĪBA

Šī publikācija ir veidota ar Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda atbalstu.

Par publikācijas saturu atbild Daugavpils Universitāte.

Papildinformācija:

Ilmārs Mežaraups
Projekta sabiedrisko attiecību speciālists
 “Latviešu valoda izaugsmei”
Granta līguma Nr. PMIF/6/2021/4/04
E-pasta adrese: ilmars.mezaraups@du.lv
Tālrunis: +371 22446509
Daugavpils Universitāte 
Vienības iela 13-313, Daugavpils 

Pēc divu gadu pārtraukuma norisinājās "Lielais plosts 2022"