TEPAC – lieliska sadarbības forma energoefektivitātes celšanai

AKTUĀLI

Šogad “Baltic Brand Awards” topā Swedbank tika atzīts par mīlētāko un cilvēcīgāko zīmolu Latvijā un Baltijā. Uzņēmums gan savā darbībā, gan sniegtajos pakalpojumos uzsver energoefektivitātes svarīgumu. Rīgā 27.novembrī tika organizēta tikšanās, uz kuru Swedbank aicināja namu apsaimniekotājus un jomas projektu vadītājus, par Daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes (DME) projektu programmas apguvi un aktualitātēm nozarē.

Swedbank Uzņēmumu apkalpošanas daļas vadītājs Jānis Zaļums sniedza ieskatu finansējuma nosacījumos un potenciālā daudzdzīvokļu māju renovācijai, bet Swedbank Ilgtspējas jomas vadītāja Marta Luste stāstīja par ilgtspēju  un energoefektivitāti, parādot pozitīvos piemērus no bankas prakses. Jaunākās aktualitātes ēku apsaimniekošanas nozares tiesiskajā regulējumā un DME programmā izstāstīja Swedbank Valsts un pašvaldību jomas vadītāja Ilze Kukute. Tikšanās dalībnieki dalījās savā pieredzē un diskutēja par pašreizējo situāciju, gaidot pieteikšanos 2021.–2027. gada ES fondu plānošanas perioda ēku energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu atbalsta programmai.

Tikšanās laikā tika uzsvērta visu sektoru sadarbības nepieciešamība, it īpaši ietekmējot nozares politikas izstrādi. Kā viens no pozitīvajiem potenciālās sadarbības piemēriem nākotnē tika prezentēta Augšdaugavas novada pašvaldības iecere par “Tīrās enerģijas pārneses atbalsta centra (TEPAC)” izveidi. Šī iniciatīva ir vērsta uz ilgtspējīgas enerģijas izmantošanas veicināšanu un jaunu risinājumu ieviešanu pašvaldībā un tās teritorijā. Tās mērķis ir sniegt praktisku un informatīvu atbalstu gan iedzīvotājiem, gan uzņēmējiem, kas vēlas pāriet uz vides draudzīgiem enerģijas avotiem un samazināt savu oglekļa pēdu. Centrā plānots piedāvāt konsultācijas par atjaunojamo energoresursu izmantošanu, kā arī palīdzību ES un valsts finansējuma piesaistē šādu projektu īstenošanai. Īpaša uzmanība tiks pievērsta izglītojošām aktivitātēm, lai veicinātu sabiedrības izpratni par tīru enerģiju un tās nozīmi klimata pārmaiņu mazināšanā. Centri kļūs par saskarsmes vietu starp pašvaldībām, iedzīvotājiem, uzņēmumiem un nevalstiskajām organizācijām, piedāvājot atbalstu, zināšanas un resursus.

Projekts saņēma finansējumu LIFE programmā. Triju gadu laikā pilotpašvaldībās piecās Eiropas valstīs tiks izstrādāta TEPAC koncepcija. Pašlaik Augšdaugavas novada pašvaldībā norisinās pirmie sagatavošanas darbi, tostarp tiek veikta esošas situācijas analīze.


*Projektu līdzfinansē Eiropas Savienība, taču autoru uzskati un viedokļi atspoguļo tikai projekta īstenotāju redzējumu, nevis Eiropas Savienības vai Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūras (CINEA) nostāju. Ne Eiropas Savienība, ne granta sniedzējs neatbild par šeit sniegto informāciju.

Vispopulārākie tūrisma galamērķi 2024