Taps ceļojošā fotoizstāde “Latgales virtuves garša”

AKTUĀLI

Jau šogad Vaboles kultūras namā plānots atklāt ceļojošo izstādi “Latgales virtuves garša”. Tās idejas autors ir Vaboles biedrība “Lixten”, kura savas ieceres īstenošanai saņēmusi Daugavpils novada domes atbalstu.

Biedrības vadītāja Ilze Ozoliņa stāsta, ka daudziem biedrības dalībniekiem ir tuva Latgales virtuve, dažkārt ar to saistās arī ikdienas darbs, taču šķitis, ka tā nav līdz galam izpētīta. Tā radusies doma izzināt Latgales virtuves garšu neparastā veidā – caur fotogrāfijām, kas tiks apkopotas ceļojošā izstādē.

No darba brīvā laikā Ilze ar domubiedriem dosies nelielā ekspedīcijā pie vietējiem cilvēkiem, cenšoties viņu albumos rast fotogrāfijas, kas saistās  ar Latgales virtuves tēmu. Tās var būt fotogrāfijas no dažādiem godiem – kāzām, kristībām, arī bērēm, kurās kadrā ticis klāts galds un arī saimnieces. “Agrāk dažādos godos klāti īpaši bagātīgi galdi. Bija arī neparastas tradīcijas, piemēram, kāzas lielākoties svinēja mājās. Atšķīrās arī dažādos godos un vietās pasniegtie ēdieni. Mūsu mērķis ir parādīt, kāda bija Latgales virtuve 20. gadsimtā un 21. gs. sākumā. Pašlaik daudzviet izskan Latgales virtuves vārds, kas šķiet kā eksotika. Gribam izpētīt savu pusi, vietējos pagastus, lai atstātu paliekošu vērtību nākamajām paaudzēm,” saka Ilze.

Ikvienai fotogrāfijai līdzi nāk arī savs stāsts, tāpēc tās kalpos kā vērtīgs izziņas avots. Vēl jo vairāk fotogrāfijas vērtība pieaugs, ja būs atpazīti tajās redzamie cilvēki, vieta un pasākums. Ja kādam albumā ir saglabājušās šādas “gardas” foto liecības, biedrība priecāsies par katru iesniegto darbu. Jo īpaši biedrība cer uz Daugavpils novada cilvēku atsaucību. Dažas fotogrāfijas esot jau saņemtas. No fotogrāfijām plānots veidot ceļojošu izstādi, ko varēs piedāvāt novada kultūras namiem. Ar laiku ievāktais foto arhīvs varētu tikt nodots glabāšanā Skrindu dzimtas muzeja krājumā.

Mūsdienās fotografēt ēdienus ir kļuvis teju par modes lietu. Sociālajos tīklos ir pat atsevišķi gastronomiskie blogi. Ilze atzīst, ka tagad cilvēkiem patīk publiski parādīt, ko viņi ēd, taču agrāk šādas fotogrāfijas tapa gluži vai nejauši, kāzu fotogrāfam vajadzīgajā brīdī nospiežot pogu un iemūžinot kadrā arī kāzu galda fragmentus. Tomēr pēc daudziem gadiem arī mūsdienu gastronomiskās bildes kļūs par cilvēku ēšanas paradumu vēsturisko liecību.

Ceļojošās izstādes “Latgales virtuves garša” izveide ir biedrības “Lixten” otrs lielākais projekts. Iepriekš biedrība ir izveidojusi izstādi “Grāfu Plāteru – Zībergu kultūrvēsturiskais mantojums Daugavpils novadā”, kurā apkopota informācija un unikālas vēsturiskas fotogrāfijas par dzīvi grāfu muižās Vaboles, Līksnas, Kalupes un Nīcgales pagastos un viņu devumu izglītībā, kultūrā un garīgajā dzīvē. Pašlaik šī izstāde skatāma Skrindu dzimtas muzejā. Bet pērn biedrība izdevusi arī mākslinieka, novadnieka, Nīcgales pagasta dzejnieka Jāņa Svenča dzejas grāmatu “Gadu ritumā”.

Ja kādam ģimenes albumā glabājas fotogrāfijas, kas var noderēt biedrības “Lixten” ieceres īstenošanai, var sazināties ar Ilzi Ozoliņu pa tālruni 28213377 vai rakstīt uz e-pastu ilze-87@inbox.lv.

Foto, teksts: Inese Minova

“Pīlādzī” notiek ēkas energoefektivitātes un sociālo dzīvokļu izveides būvdarbi