Špoģu vidusskolēni ar Skolas somu dodas izzināt Rundāli

Izglītība

Septembris ir laiks, kad iegūt jaunus draugus, sastapt jau zināmos – kas var būt labāks par šo! Izmantojot dabas veltīto septembra siltumu, skolēni  dodas rudens izbraucienos vai pārgājienos, lai atkal kaut ko jaunu uzzinātu, ieraudzītu, papētītu, bet, galvenais, izbaudītu kopābūšanas prieku.

Špoģu vidusskolas  10.a, 11.a un 12.a klases izglītojamie izmantoja septembra dabas dāsnumu un programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros piedalījās kultūrizglītības norisē dodoties uz baroka laikmeta pērli Latvijā - Rundāles pils muzeju, kur apmeklēja nodarbību “Jaunie restauratori”.

Pirms pils apmeklējuma vēstures, kultūras un mākslas stundās izglītojamie iepazinās ar Rundāles pils vēsturi laika griežos, notikumiem, faktiem un pils restaurāciju, kā arī noskaidroja, kas ir franču dārzs.  

Rudens krāsu ietērpā skolēnus sagaidīja itāļu arhitekta Frančesko Bartolomeo Rastrelli projektētā pils, kas celta no 1736. līdz 1768. gadam kā Kurzemes un Zemgales hercoga Ernsta Johana Bīrona vasaras rezidence.

Skolēni ar interesi piedalījās muzejpedagoģiskajā nodarbībā “Jaunie restauratori”, kurā bija jāveic interesanti, atjautīgi uzdevumi par Rundāles pils izvietojuma, tajā esošo mākslas priekšmetu īpatnībām, tā rosinot saskatīt restauratora profesijas skaistumu.

Rundāles pilī skolēniem bija iespēja iepazīties arī ar glezniecības šedevriem, pastaigāt pa skaisto franču dārzu un izbaudīt otrreiz uzziedējušo rožu kolekciju.  Burvīgie Rundāles dārza daudzveidīgie koki, krūmi un puķes, bet jo sevišķi – koptie zālāji un apstādījumi deva izpratni par dārzu kā kultūras mantojumu.

Spilgtākie skolēnu iespaidi no Rundāles pils apmeklējuma:

Uzskatu, ka tā ir interesanta apmeklējuma vieta Latvijā un domāju ka patiks visiem, jo katrs tur var atrast sev kaut ko interesantu;

Man ļoti patika aplūkot pils iekštelpas, jo vienmēr ir interesējis kā ir dzīvojuši tajos laikos kad pilis apdzīvoja tās iemītnieki;

Ļoti patika pils dārzs, fantastiski skaists un mēs paspējām vēl uz rožu ziedēšanas laiku; 

Es sapratu, ka man patīk māksla; 

Ieraudzīju, ka Rundāles pilī ir bieži sastopami austrumu kultūru elementi; 

Sapratu, ka es gribētu dzīvot pilī;

Es sapratu, ka ir jāsaglabā vēsturi, lai nākotnē cilvēki brauktu un skatītos uz to ko uzcēla senči;

Es sapratu to, ka trīs stundu braukšana nebija veltīga, man ļoti patika Rundāles pils komplekss, uzzināju, kas ir franču dārzs.

Programmas  ietvaros skolēniem bija iespēja iepazīt Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes, tā attīstot kultūras izpratnes un izpausmes kompetenci,  kā arī spēcinot lepnumu par savu valsti un tās cilvēkiem.  Skolēniem paplašinājās redzesloks, ir iepazīts kāds vēstures periods (baroks) ārpus skolas, tika pilnveidota sapratne, ka mēs nākotnei veidojam pagātni.

Paldies “Latvijas skolas somai” un Augšdaugavas novada atbalstam par iespēju izzināt vienu no Latvijas dižākajiem kultūras mantojumiem.

Špoģu vidusskolas skolotājas Iveta Grīne, Irina Grebeža, Svetlana Surgutova

Kultūras norises novadā oktobrī