Špoģu vidusskolas skolēni iepazīst svina kausēšanu un sarūpē ziedojumus dzīvnieku patversmei

Izglītība

Labo darbu nedēļā no 3. līdz 9. oktobrim Špoģu vidusskolas 5.-7. klašu skolēni interesējās par dzīvnieku patversmēm un vāca tām ziedojumus: barību, smiltis, traukus, segas, spēļmantiņas. Skolēni gatavojās doties palīgā dzīvnieku patversmes iemītniekiem un iepriecināt viņus ar sarūpētajiem cienastiem. Skolēni arī vēlējās izmantot “Skolas somas” atvēlētos līdzekļus neparasta objekta – Daugavpils skrošu rūpnīcas – apskatei.

Kad visi sagatavošanās darbi veikti, ziedojumi bagātīgi savākti, 13. oktobrī Špoģu vidusskolas 5.-7.klašu skolēni devās ceļā. Pirmo, “Skolas somas” finansiāli atbalstīto, apskatījām Daugavpils skrošu rūpnīcu. Mūs sagaidīja un ar visiem vēsturiskajiem un rūpnieciskajiem skrošu ražošanas procesiem iepazīstināja divi zinoši un ļoti atraktīvi gidi -  Pāvels un Vladimirs, kuri ar skolēniem komunicēja latviešu, krievu, angļu valodā, pa starpām piemetinot arī kādu vārdu vācu valodā.

Rūpnīcā skolēnu uzmanību saistīja senās iekārtas, neparastais ražošanas process, vēstures liecības par skrošu ražošanas pirmsākumiem un, protams, 31 metru augstais tornis un dzesēšanas aka. Katrs skolēns, pakāpjoties pa šaurajām torņa kāpnēm un ielūkojoties dzesēšanas akas bezdibeņos, spēja iedomāties, kā līst svina lietus. Lai izprastu ražošanas procesu, skolēniem tika uzdotas mīklas, kuru atrisināšanā bija jāzina fizika, ķīmija vai matemātika. Interesanti, ka skrošu kausēšanas pirmatklājējam ideja par skrošu kausēšanu ienāca prātā, lūkojieties, kā ugunsgrēkā no baznīcas jumta pil svina piles. Arī mūsdienās uzmanīgi vērotāji spēj izdarīt interesantus atklājumus, kas var kļūt ienesīgi.  Ar patiesu lepnumu gidi stāstīja, ka šī skrošu rūpnīca ir vecākā munīcijas ražotne Ziemeļeiropā un Daugavpilī atrodas  vienīgais strādājošais svina liešanas tornis Eiropā.  Prieku skolēniem sagādāja arī iespēja izmēģināt saražoto produkciju - izšaut ar pneimatisko šauteni mērķī.

Otrais apskates objekts bija Daugavpils dzīvnieku patversme, kurā nogādājām sarūpētos ziedojumus. Šis apmeklējums bija ļoti emocionāls: gan prieks par sastapšanos ar mīļiem un pūkainiem kaķēniem un bezgala skumjiem suņukiem, gan bēdas, asaras un līdzpārdzīvojums par atstātajiem dzīvniekiem. Skolēni ar pateicību un apbrīnu runāja par patversmes darbiniekiem, kuri rūpējas par tik daudziem dzīvniekiem, protams, gribēja šos dzīvniekus arī paši savās mājās, lai varētu viņiem palīdzēt.

Rakstot atsauksmes un zīmējot par ekskursijas iespaidiem, skolēni atcerējās gan iespaidīgo svina liešanas torni, gan seno skrošu liešanas procesu, gan mākslas objektu “Kritiens pa karjeras kāpnēm”, gan emociju pārpilnību Daugavpils dzīvnieku patversmē.

Pateicamies projektam ”Skolas soma” par iespēju apmeklēt izglītojošus un interesantus objektus.

Aloīda Suveizda

Špoģu vidusskolas skolēni ciemojās Naujenes Novadpētniecības muzejā