Špoģu skolēni apmeklē Andreja Pumpura muzeju

Izglītība

28. septembrī ar projekta “Latvijas Skolas soma” atbalstu , Špoģu vidusskolas  8.a  un 9.a klasēm bija iespēja apmeklēt Andreja Pumpura muzeju. Tas atrodas Lielvārdes parkā 19. gadsimtā celtajā Lielvārdes muižas klētī, ko vēlāk izmantoja kā dzīvojamo ēku. Muzejs ēkā ir izveidots kopš 1970. gada un tā krājumā ir materiāli par latviešu tautas eposu “Lāčplēsis” un tā autoru- Andreju pumpuru (1841.-1902.), kā arī par Lielvārdes novada vēsturi un etnogrāfiju.

Muzejā sagaidīja atraktīva gide un  visus skolēnus iesaistīja seno notikumu izspēlēšanā. Katrs varēja uz brīdi kļūt par Andreja Pumpura tēti, mammu, Lāčplēsi, Koknesi, Laimdotu, Spīdalu, Kangaru, Melno bruņinieku. Izcīnīt spraigo cīņu starp Lāčplēsi un Melno bruņinieku. Visi skolēni aizrautīgi spēlēja savas lomas, iepazinās ar Andreja Pumpura dzīves gājumu un eposa  varoņu piedzīvojumiem.

Izbrīna vērts visiem šķita blakus muzejam guļošais lielais akmens- Lāčplēša gulta (ap 80 t) ar atlūzu, kas ieguvusi Lāčplēša segas nosaukumu un Spīdalas koka bluķis, kas atvests no Aizkraukles. Abi apskates objekti atrodas pie stāva klinšaina Daugavas krasta, kura piekājē viļņojas Daugavas plašie ūdeņi.

Lielu pateicību jāsaka skolēnu vecākiem, kuri līdzfinansēja tālāko braucienu uz izklaides parku “Avārijas brigāde “. Skolēniem iepatikās jaunākās paaudzes virtuālās realitātes atrakcija RIOT, kas ļāva izbaudīt braucienus virtuālajā pasaulē, kas šķita tik pat īsti kā realitāte. Visus pārsteidza lielā izmēra saules pulkstenis, kas saulainā laikā tiešām rāda pareizu laiku. Tas ir jāredz katram! Brauciens ar velokartiem brīvā dabā 400 metrus garā trasē bija īsts pārbaudījums kāju muskuļiem. Aizraujoša izskriešanās ar lāzerieroci rokās bija patīkama un aktīva atpūta katram zilās un sarkanās komandas dalībniekam. Spēlējot, komandas   saliedējās, viens otru saprata no pusvārda un rokas mājiena.  Visiem iepatikās kameru šļūkšanas trase, varēja izbaudīt adrenalīnu un ātrumu, iemācīties pārvarēt bailes.

Lielu interesi izraisīja leļļu izstāde. Novērtējām mākslinieka pacietību, meistarību, izdomu radot fantastiskos tēlus.

Pēcpusdiena paskrēja ļoti ātri, dodoties mājās,  visi bija patīkami noguruši. Autobusā dalījās ar gūtajiem iespaidiem.

Lilija Tipane

Bibliostunda Naujenes tautas bibliotēkas Lociku filiālē