Piemiņas brīdis Emīlijai Plāterei Līksnā

AKTUĀLI

Līksnā notika piemiņas brīdis veltīts poļu nacionālajai varonei Emīlijai Plāterei. Šo pasākumu sarīkoja biedrība “Līksnas muižas kapela” sadarbībā ar Līksnas pagasta pārvaldi un Līksnas aktīvo sieviešu apvienību “Saules taka”.

Pasākums bija sācies pie E. Plāteres piemiņas akmens. Visi dalībnieki noklausījās nelielu stāstu par dažiem no Emīlijas Plāteres dzīves momentiem kā arī uzzināja par Emīlijas sakariem ar Līksnu. E. Plātere ir uzskatāma par Lietuvas nacionālo varoni, taču pieminekļi ar viņas tēlu ir uzstādīti gan Lietuvā, gan Polijā, gan Latvijā. Rakstniece Emilija Liegute (Lietuva) ir uzrakstījusi grāmatu par E.Plāteres dzīvi, kurā var atrast plašu aprakstu par grāfienes dzīvi Līksnā. Pēc svecīšu aizdedzināšanas un puķu nolikšanas pie piemiņas akmens, visi devās uz Līksnas muižas kapelu. Tur, ar svecēm izgaismotā telpā, pasākuma dalībniekiem bija iespēja noklausīties dziesmu par grāfieni E.Plāteri poļu valodā, kā arī noskatīties un noklausīties prezentāciju par Emīliju kurā tika parādītas dažādas piemiņu vietu bildes, naudas zīmes veltītas grāfienei un pat viņas vārdā nosauktais prāmis.

Līksnas aktīvo sieviešu apvienība “Saules taka” ir ieviesusi jaunu tradīciju. Tā, kopš šī gada, E. Plāteres piemiņas dienā līksniešiem būs iespēja atcerēties arī kādu no vietējam sievietēm, ar kuras panākumiem Līksnas iedzīvotāji var lepoties. Šogad tā bija Elvīra Ozoliņa. Viņas dzīves stāsts un tā spilgtākie brīži bija apkopoti prezentācijā, kura bija loti bagāta ar fotoatmiņām.

Biruta Onzule, Līksnas muižas kapelas īpašniece un sieviešu apvienības “Saules taka” dalībniece, pastāstīja, ka ideja rīkot piemiņas dienu grāfienei Emīlijai bija tas, ka vienā no interneta portāliem viņa izlasīja, ka latvieši ir absolūti aizmirsuši par Emīliju Plāteri, un šī informācija nokaitināja sievieti. Biruta uzskata, ka tā ir absolūtā nepatiesība un lai to pierādīt, viņa izdomāja rīkot piemiņas brīdi pie pieminekļa. Līksnas muižas kapela arī tika iesaistīta šajā pasākumā, lai visi interesenti varētu apskatīt arī nelielu ekspozīciju par Emīliju. “Es uzskatu, ka šis pasākums varētu kļūt par tradicionālu, bet, varbūt, ne katru gadu mēs runāsim tieši par Emīliju. Ir vērts atcerēties arī mūsu sievietes un viņu ikdienu. Mums blakus ir loti daudz jauku cilvēku, bet ikdienas steigā mēs, diemžēl, viņus nepamanām. Un tad, kad viņi aiziet, tad mēs saprotam, cik daudz šis cilvēks ir izdarījis.” Biruta Onzule atzinās, ka viņai gribētos kādreiz apkopot materiālus par interesantiem cilvēkiem mums apkārt un nopublicēt tos. “Man nevajadzēja ilgi domāt, ar kura cilvēka vārdu sākt šo tradīciju. Elvīra bija loti gaišs un talantīgs cilvēks, māksliniece. Viņas darbi bija neaprakstāmi skaisti. Agrāk par viņu, diemžēl, nerunāja, bet es domāju, ka viņa to ir pelnījusi, jo par labiem cilvēkiem ir jārunā.” Līksnas muižas kapelas saimniece pastāstīja, ka šobrīd darbs ar pasākuma popularizēšanu  balstās uz idejām, taču ļoti cer, ka kādreiz tas kļūs par lielāku un atpazīstamāku.

Pasākuma beigās visi dalībnieki tika aicināti pamieloties ar garšīgu tēju un kūku.

FOTOGALERIJA

Goda dienā sumināja labākos novada skolu audzēkņus